Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Głowice termostatyczne a sterowanie zaworem 3d


Karol11

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawi mnie co sądzicie w jednym temacie były takie tematy ale nigdy nie dotyczyły wymiennika płytowego. Zaczynam

Mamy hipotetyczny układ Kocioł -wymienik płytowy temperatura powrotu nas już nie interesuje. Za wymiennikiem zawór (powiedzmy że 3D z siłownikiem) i same klasyczne grzejniki z termostatycznymi głowicami. Zawór 3d w układzie regulującym temperaturę wody na grzejniki poprzez mieszanie jej z wodą powrotną. I teraz czy jest to układ sensowny?

Ja powiedziałbym, że średnio bo mamy zdublowaną regulację na grzejniki.

1. Jeśli pomieszczenie zostało dogrzane to zawory przymykają i jednocześnie zawór reaguje, przydatne jest to tylko gdy mimo maksymalnego przymknięcia termostatów nadal jest za gorąco

2. Jeśli w pomieszczeniu z pokojówką się nagrzało (zawór tam zawsze otwarty) to 3d reaguje i w innych pomieszczeniach może nie być tak jak byśmy chcieli

3. Może zawór 3d powinien reagować tylko na podstawie czujnika zaworu (trzymać stałą temperaturę) a resztę zostawiamy termostatom. Ale w tym wypadku pokojówka chyba tylko informacyjnie dla kotła (rozpalanie wygaszanie) bo nawet obniżanie temperatury pieca nic nie da bo 3d wtedy puści więcej.

Jakie rozwiązania są najbardziej ekonomiczne i komfortowe?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw wyjaśnij, co według ciebie znaczy "pokojówka" termostat? Czym sterujesz (sam piszesz soft, PLC, czy kupowany)? Tak napisałeś, że ciężko ogarnąć. Za dużo wątków.

Z ciekawości, dlaczego nie interesuje Ciebie temperatura powrotu pieca? Masz to opanowane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie sytuacja jest czysto hipotetyczna u mnie zmiany dopiero nastąpią. nie posiadam narazie ani 3d ani głowic pytam z czystej ciekawości jak to się realizuje

 

34 minuty temu, bonanza napisał:

Z ciekawości, dlaczego nie interesuje Ciebie temperatura powrotu pieca? Masz to opanowane? 

powrót jest przed wymiennikiem więc jakoś się go ogarnie bardziej w tym temacie interesuje mnie ta 2 strona.

38 minut temu, Ksieciunio napisał:

Po co ten 3D skoro masz głowice na grzejnikach ?

No właśnie po co? widziałem mnogo schematów mniej lub bardziej poprawnych. Większość dawała tam również głowice i mnie to też zaczęło zastanawiać po co głowice lub po co 3d. Może celem regulacji (różne temperatury w różnych pomieszczeniach). U mnie też mieszkają takie osoby które zwykłego zaworu nie dotkną i skoro jest napalone to ma być odkręcone na max mimo że skwar 30 stopni. No ale cały układ wydaje się być taki "rozchwiany" co nie?

Stąd pytanie jak to się robi dobrze także pod kątem sterowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kup termostaty sterowalne, możesz robić strefy w każdym z pomieszczeń z osobna.

3D to na.podłogę sie daje, tera gdybys dal 3D a np.w lazience chcemy cieplej to znowu przestawiamy zawór, bo nie dogrzeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest jakieś rozwiązanie ale nie tanie przy dużym domu.

A czy jeśli dam sterownik pokojowy (chciałbym go mieć choćby po to bo fajnie na nim widać co się w piecu dzieje) i zrezygnuje z termostatów  to będzie to źle działało? Fakt że inni mieszkańcy nie ugrzeją więcej niż ja jest tu akurat zaletą. A jeśli się okaże, że nie ogarniają przykręcenia lekko grzejników jeśli im za ciepło to wtedy tam gdzie trzeba dać termostatyczne zaworki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewien sens instalacji 3d + termostaty jest. W przypadku samych termostatów przy takiej pogodzie jak teraz często okazuje się, że górne 10 cm grzejnika jest ciepłe a reszta zimna. Niektórzy nie lubią takiego efektu. Odpowiednie ograniczenie temperatury wody zasilającej pozwoli na zwiększenie przepływu wody przez termostat grzejnika żeby utrzymać temperaturę w pomieszczeniu, efektem jest lekko ciepły cały grzejnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko sprowadza się do czasu reakcji termostatów.
Jak jest zimno i mamy wolne termostaty - wtedy wymaga to wyższej temp. zasilania - bo zanim grzejnik się "kapnie" i rozpędzi to już nam zimno.
Mamy za to bardziej przesuszone powietrze.

Jeśli termostat reaguje szybko - może się zadowolić niższą temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiec czysto teoretycznie

Możemy mieć kocioł klasycznie 4d  (sorry klasyk to bleee 3d)

+ 3d C.O

+ 3d podłogówka

Termostaty regulują temp pomieszczenia a 3d regulują jakie ciepło ma iść przez grzejniki, przewód

i teraz sterowanie pogodowe ustawiamy, wówczas możemy zrobić cały czas ciepłe grzejniki ale nie przegrzewają pomieszczenia w efekcie jest cieplej ( kocioł osobno sterowanie pogodowe, grzejniki osobno ) wszystko działa

Ewentualnie w termostatach jest regulacja przepływu wówczas możemy mieć i nie mieć 3d

Sens ma jestem nawet za :-) Wszystko zależy od instalacji i co chcemy osiągnąć

Kwestia rozsądnie to ustawić i to wszystko spinamy jeszcze wszystko pod neta sterujemy 4D + 3D +3D + pokoje bajerki niesamowite ale fajne :-)

Dało by się szarpnąć ogrzewaną wanne :-) heh

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze że trzy bajerki i do końca życia z tego forum nie wyjdziesz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym i z pięć znalazł ale nie każdy ogarnie :-)

3d i głowice i jeszcze w tym 3d jakiś obieg :-) żeby było dwustrefowo :-)

+ płytowy wymiennik sprzęgło a i co tam bufor też da rady (jak by co wykonam taką instalacje za odpowiednie $$$)

 

Ale tak ściśle tematu

3d i głowice termostatycznie mają duży sens więc montować, ale nie zapomnieć o ochronie powrotu bo z tym to wielu ma problemy

Żeby nie było zasilanie 3d termostaty a Arktyka na powrocie i potem pali 2x

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam



Mam uklad z wymiennikiem

W zeszlym roku rozpatrywalem montaz 3d za wymiennikiem, azeby przy takiej pogodzie jak teraz miec mozliwosc obnizenia temperatury wody na kaloryfery bo przy ustawieniu na glowicy 3.5 i histerezie temperatury zewnetrznej jak dzis w domu jest jakies 28 stopni albo lepiej

Glowice termostatyczne ktore mam w domu marki danfos maja problem z trzymaniem temp. 24, albo tez wszystkie kaloryfery sie domykaja i woda ktora sie laduje jest cieplejsza niz gdy na zewnatrz jest np. 0 stopnie

Zawor ma sena tylko jesli kociol jest dobrany mocowo do budynku, w moim przypadku jeat 25 kw a potrzebne jest 15 kw wiec to nie zda egzaminu

Testowalem czujnik temperatury w domu w funkcji termostatu tez nie zdalo egzaminu praktycznego

Jedyna rzecz jaka pomaga w moim przypadku przy pogodzie przejsciowej to strefy

Ponizej przyklad ustawien
Zielony praca ukladu co
Czerwony postoj ukladu co
Kociol pracuje non stop

Jesli chodzi o powrot to kolega sambor bardzo dobrze to wytlumaczyl w sekcji dtr




Pozdrawiam95e9d8add565ccfa35ee7210a576f338.jpg

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.03.2019 o 22:04, MoskiTe napisał:

3d i głowice termostatycznie mają duży sens więc montować,

= dobre sterowanie nawet w okresach przejściowych

 

W dniu 6.03.2019 o 22:04, MoskiTe napisał:

ale nie zapomnieć o ochronie powrotu

Jak wymiennik to i pompa na pierwotnym i TO JUŻ ZAŁATWIA CIEPŁY  POWRÓT

Pamiętać o zabezpieczeniu strony wtórnej ( układ zamknięty-ciśnieniowy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Ustawiam taką temperaturę aby było ciepło w domu.
Jak w pomieszczeniu spada temperatura, to trzeba ustawić wyższą. Mam to połączone z krzywą grzewczą. Zawór bardziej się otwiera przy spadku temperatury zewnętrznej. Lubię taki komfort termiczny jak grzejniki cały czas są ciepłe. Grzejników nie mam dobranych w odpowiedni sposób, więc niektóre zamykają się całkowicie. Zawsze te same.
Pompka działa cały czas. Obieg wyłącza się jak na zewnątrz jest powyżej 16 stopni. Teraz mam pompę z modulacją, to sama reguluje przepływy.

Wysłane z mojego Redmi 7A przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.