Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł ekogroszek układ mieszany


kolar7dp

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam kolegów.

Proszę o podpowiedź jak podłączyć kocioł Defro Sigma (nie wersja NZ) do instalacji gdzie planuje 2 x pompa na ogrzewanie podłogowe, 1 x pompa na grzejniki oraz pompa c.w.u. 

Czy rozdzielać układ przez wymiennik i za wymiennikiem dać 3 pompy na ogrzewanie oraz c.w.u. przed wymiennikiem w układzie otwartym?

Ewentualnie dać wszystko w układzie otwartym i dać sprzęgło? Uprzedzając pytania czy nie mogę nabyć kotła w wersji NZ chodzi o możliwość zakupu tego jako wersji powystawowej w dobrych pieniądzach.

Pozdrawiam

Opublikowano

Każdy podpina jak lubi, bo obie wersje będą działać, ja tam u siebie zrobiłem przez wymiennik, ojca też namówiłem na takie podpięcie. Kocioł zwykły, instalacja zgodna z przepisami, ale warto najpierw zerknąć do gwarancji grzejników. Kupiłem takie ładniejsze do salonu i łazienki, to w instrukcji znalazłem adnotacje, że gwarancja na grzejniki jest uznawana tylko wtedy , jeśli są podłączone w układzie zamkniętym (brak dostępu powietrza). Na  8 grzejników w domu 6 ma zalecane podłączenie w układzie zamkniętym, 2 wymagane (wszystkie grzejniki stalowe).

Jeśli będzie wymiennik, to pompa CWU zawsze przed wymiennikiem, a sam wymiennik to zapotrzebowanie budynku w kW razy 8 a nawet 10, o przepływie 4m3/h. To automatycznie załatwia ochronę powrotu, bo temperatura powrotu wyjdzie 2-5 stopni mniejsza niż temperatura wody w kotle.

Opublikowano

Nie przesadziłeś z tym 8x-10x? Po za tym wymiennik dobiera się raczej do mocy kotła.

Opublikowano
4 godziny temu, observer napisał:

Każdy podpina jak lubi

 

16 minut temu, gmaj22 napisał:

Nie przesadziłeś z tym 8x-10x? Po za tym wymiennik dobiera się raczej do mocy kotła.

jak bogaty to co niech ma hahaha

najwyżej będzie narzekał że nie stabilnie , dużżżooo pali .

Opublikowano
6 godzin temu, mironw napisał:

 

jak bogaty to co niech ma hahaha

najwyżej będzie narzekał że nie stabilnie , dużżżooo pali .

Nie, to tak nie działa.

7 godzin temu, gmaj22 napisał:

Nie przesadziłeś z tym 8x-10x? Po za tym wymiennik dobiera się raczej do mocy kotła.

Kocioł też dobiera się do zapotrzebowania budynku, a przynajmniej powinno. Jeśli budynek jest nowy, albo docieplony, to prędzej będzie wymiana kotła niż zmiany w budynku, dlatego lepiej dobrać do tego co się ogrzewa niż do tego czym się ogrzewa.

Przykład mój:

zapotrzebowanie budynku przy -18'C około 4,0 kW, kocioł na pellet 12 kW, wymiennik 30 kW, 30 płyt, max 4m3/h czyli zaledwie 7,5x więcej niż zapotrzebowanie budynku.

Wydaje się,  że 30kW to dużo za dużo, ale to jest wartość podana dla parametrów, które zwykle nie występują w domowej instalacji. 30kW ma wymiennik taki jak mój czyli 30 płyt, powierzchnia 0,69m2, przepływ max 4m3, przyłącze 3/4 cala. 30kW ma też wymiennik tego samego producenta z przyłączem 1 cal, ale ma 22 płyty, 0,35m2 powierzchni i przepływ max 8m3h.

Przy doborze wymiennika jeśli znamy parametry budynku i kotła, warto zadzwonić do producenta/sprzedawcy, żeby nam dobrał wymiennik, ale jeżeli usłyszymy, że do 120m budynku zaleca wymiennik 40kW, to nie stukamy się w czoło, tylko taki kupujemy. Wtedy mamy pewność, że jak damy na wejście 60'C przy użyciu słabej pompki 25/40 na 2 biegu, to na wyjściu do instalacji dostaniemy te 50-55'C, a nie naciąganie 30'C.

Opublikowano
13 godzin temu, observer napisał:

zapotrzebowanie budynku przy -18'C około 4,0 kW, kocioł na pellet 12 kW

sam sobie przeczysz skoro zapotrzebowanie 4kW - to kocioł max 6kW . Aty pakujesz 3 razy tyle - 12kW , a jak 12kW -UZYSKA 30kW dla wymiennika ?

Opublikowano

Można na "piechotę", można też skorzystać z programów doboru producenta, np. Cairo od Secespola.

W jednym i drugim przypadku trzeba podać  dane wyjściowe, czyli temperatury, przepływy oraz straty ciśnienia po obydwu stronach wymiennika.

Nie da się moim zdaniem bezpośrednio przeliczyć ilości płyt na kW, bo jest to zależne od wymiaru i budowy wymiennika, sposobu przepływu wewnątrz oraz średnicy króćców.

 

Opublikowano

Myślę że opcja z wymiennikiem będzie najbardziej bezpieczna tylko jaki wkońcu dać ten wymiennik co polecacie? 40kW?

Zapotrzebowanie budynku wychodzi mi w granicach 16kW (cieplowlasciwe)

Opublikowano

Rozsądna wielkość. 

Opublikowano

A czy nie będzie problemu że za wymiennikiem będą 3 grupy pompowe? Ktoś pisał chyba nawet na tym forum, że nie jest to specjalnie polecane rozwiązanie.

Patrzyłem schematy i nigdzie nie widzę takiego, aby za wymiennikiem była więcej niż jedna pompa, raczej wtedy sprzęgło. 

Dzięki za zinteresowanie tematem.

Opublikowano

Czy w takim układzie jak wyżej z pompą kotłową naczynie wzbiorcze musi być również tak wysoko jak w instalacji z pompą na powrocie ?  O ile wyżej w takim układzie z pompą kotłową powinno być naczynie wzbiorcze nad najwyższej podłączonym grzejnikiem?

Opublikowano

Myślałem o takim rozwiązaniu i dać sprzęgło tylko mówi się że zamknięty lepszy dla instalacji - powietrze. Z tego powodu szukam dobrego rozwiązania.

Opublikowano
42 minuty temu, jarek20 napisał:

Czy w takim układzie jak wyżej z pompą kotłową naczynie wzbiorcze musi być również tak wysoko jak w instalacji z pompą na powrocie ?  O ile wyżej w takim układzie z pompą kotłową powinno być naczynie wzbiorcze nad najwyższej podłączonym grzejnikiem?

Nie musi.Układ jak z pompą na zasilaniu czyli wystarczy jakieś 0,3m nad najwyższym grzejnikiem

Opublikowano
Godzinę temu, zaworek napisał:

Może po prostu zrób w układzie otwartym jak w załączniku

To jeszcze 3D lub 4D dla GRZEJNIKÓW

Opublikowano

no to pompa z autoadaptem  na CO , i łazienka , korytarz z ręcznymi zaworami

Opublikowano
W dniu 2.03.2019 o 14:03, sambor napisał:

Jak obliczacie potrzebną moc wymiennika?

I jak określacie moc danego wymiennika? np 30 płyt to jaka moc?

Danfoss Hexact + telefon do producenta jeśli potrzeba. O ile dobrze pamiętam to moc nominalna wymiennika jest podana dla takich temperatur: kocioł 80/60,  instalacja 50/70, jak dobieram to bardziej tak: 60/55  i  *30/60. Ochrona powrotu w cenie wymiennika i szybkie grzanie strony wtórnej, bo każdy chce, żeby sporadycznym uruchamianiu kotła w okresach przejściowych ciepło było teraz, natychmiast, już, a nie np. za 6 godzin (* to parametr bardzo indywidualny dla każdej instalacji dlatego podałem tutaj wartość u mnie).

4 godziny temu, kolar7dp napisał:

A czy nie będzie problemu że za wymiennikiem będą 3 grupy pompowe? Ktoś pisał chyba nawet na tym forum, że nie jest to specjalnie polecane rozwiązanie...

Może być ich nawet więcej. Przepływ maksymalny dla wymiennika z przyłączem 1 cal, to 8m3/h, 3/4 cala 4m3/h. Jak to zrobić, to już trzeba będzie policzyć wydatek dla każdej grupy pompowej czyli:

Jeżeli są grzejniki to trzeba ustalić sposób regulacji, czy będzie sterowanie krzywą grzewczą, czyli stały przepływ i zmiana temperatury za pomocą zaworu i sterownika. Czy może zmienny przepływ, a stała temperatura, czyli pompka z autoadaptem i zawory termostatyczne na grzejnikach. (Tu akurat dobrze mieć program do projektowania instalacji)

Dla ogrzewania płaszczyznowego wystarczy policzyć w jakim stosunku należy zmieszać wodę ogrzaną do temperatury X, z wodą powracającą z instalacji o temperaturze Y, i policzyć jak to się ma do całkowitego przepływu przez dany rozdzielacz (np.: 7 obiegów po 1,5l/min to 0,63m3/h, przy czym przykładowo potrzebujemy domieszać 35% wody gorącej, to daje 0,22m3/h wody, która przejdzie przez wymiennik.) Do tego warto uwzględnić jeszcze opory tłoczenia dla każdej grupy i wiadomo, czy sprzęgło dawać, czy nie. Właściwie to wiadomo, żeby nie dawać bo wyjdzie dziwadło hydrauliczne, za to można odpowiednio ustawić kolejność poboru wody (pompa o największym poborze jako ostatnia). W ostateczności można kupić wymiennik o większym przepływie, ale do tego trzeba mieć spory kawał chaty.

2 godziny temu, jarek20 napisał:

Czy w takim układzie jak wyżej z pompą kotłową naczynie wzbiorcze musi być również tak wysoko jak w jnstalacji z pompą na powrocie ?  O ile wyżej w takim układzie z pompą kotłową powinno być naczynie wzbiorcze?

Wszystkie pompy są na zasilaniu, czyli wystarczy 30cm nad najwyższym miejscem przepływu cieczy, a w praktyce pod sufitem.

Opublikowano

Dzięki za wyvzerpującą odpowiedź. Generalnie będzie tak: parter (120m2) ogrzewanie podłogowe podzielone na 14 obiegów z czego 3 obiegi na garaż, tam będę utrzymywał ok 15stopni.

Piętro 80m2 podzielone na 12 obiegów. Do tego 2 grzejniki typu drabinka u góry + 2 na dole, więc one będą najczęściej wykorzystywane w okresach przejściowych.

Więc grupy pompowe skonstruować tak, aby pchały w wymiennik?

Opublikowano
11 godzin temu, kolar7dp napisał:

...

Więc grupy pompowe skonstruować tak, aby pchały w wymiennik?

Nie, tak można się bawić jak ma się tylko grzejniki.

Żeby to wszystko działało i nie robiło niespodzianek, trzeba grupy pompowe zrobić w "klasyczny" sposób, bo tam są zachowane pewne zasady. Zawór mieszający powinien być od strony ssawnej pompy, a po stronie tłocznej ta część instalacji, która generuje największe opory przepływu czyli rozdzielacz z osprzętem i obiegi grzewcze.

26 obiegów x 1,5l/min każdy daje 2340l/h. Przy rozruchu instalacji można przyjąć współczynnik mieszania 50%/50%, co da 1,17m3/h + około 0,2m3/h dla drabinek i wychodzi nie całe 1,5m3/h śmigające przez wymiennik. Po ustabilizowaniu się temperatury stosunek wody gorącej do zimnej powinien wynieść około 20%/80%, co by dało trochę ponad 0,5m3/h przepływu przez wymiennik razem z drabinkami. Przy takich wartościach przepływu wymiennik generuje opory pomijalnie małe w stosunku do reszty instalacji.

Dla pewności warto pompy zamontować na dedykowanym rozdzielaczu, a nie bezpośrednio na rurach i nie powinno być sytuacji, że grzejniki zimne, bo pompa od podłogówki "kradnie" całą wodę.

P.S.

Te parametry do obliczeń to tak trochę z sufitu są wzięte, przyjąłem temperaturę wody po stronie wtórnej wymiennika 60'C. zasilanie podłogówki 35'C, powrót 27'C, więc obliczenia są tak mniej-więcej dopasowane (z naciskiem na mniej). Do tego, jeśli to będzie pierwszy sezon grzewczy należy się przygotować na sytuację, że kocioł pali więcej niż powinien, a instalacja grzeje mniej niż powinna

P.S.2

Te 1,5m3/h to nie jest wcale mało jeśli chodzi o wymianę ciepła na wymienniku, prawdopodobnie przy rozruchu instalacji trzeba będzie pompkę po stronie kotła trzymać jakiś czas na trzecim biegu, bo może temperatura powrotu za bardzo spadać.

Opublikowano
W dniu 3.03.2019 o 23:50, observer napisał:

Danfoss Hexact + telefon do producenta jeśli potrzeba.

Cairo Secespola jest dużo lepsze, stosuję go na co dzień.

Opublikowano
15 godzin temu, kolar7dp napisał:

Czyli np. jak tutaj z tym że zamiast sprzęgła wymiennik?

Właśnie takie coś, na powrocie do wymiennika warto dać filtr, żeby to on a nie wymiennik zbierał paprochy, no i tak wymiennik zamocować żeby umożliwić rurom swobodne skracanie/wydłużanie przy zmianach temperatury w taki sposób żeby nie powodowały naprężeń na króćcach wymiennika, bo mechanicznie to jest urządzenie znacznie delikatniejsze od sprzęgła.

13 godzin temu, sambor napisał:

Cairo Secespola jest dużo lepsze, stosuję go na co dzień.

Dobrze wiedzieć, że jest alternatywa bo nawet nie szukałem, wypróbuję przy najbliższej okazji.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.