Skocz do zawartości
IGNOROWANY

wybór kotła


Crusty

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

stoję przed wyborem kotła, która ogrzewać będzie dom 210m2 (zakładam, że do takiej powierzchni optymalny będzie piec 20kW). Zainteresowałem się kotłami na pellet. Czy moglibyście mi coś doradzić? Chciałbym, aby kocioł był maksymalnie bezobsługowy tj. posiadał funkcje automatycznego czyszczenia, duży zbiornik na paliwo i automatyczny podajnik. Idealnie byłoby również, gdyby posiadał ruszt do palenia drewnem. Zakładany budżet na piec ~15 tysięcy. 

Jako, że nigdy nie posiadałem kotłowni, nie mam żadnego doświadczenia. Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze pieca/budowie kotłowni? Jak wygląda użytkownie takiego pieca w zakresie obsługi, czyszczenia? W materiałach reklamowych producentów przeczytałem, że niektóre piece na pellet są praktycznie bezobsługowe tj. wyjmujemy jedynie popiół raz na kwartał.

ps. Mój hydraulik poleca mi kotły Defro lub Lazar.

ps2. jako alternatnywne rozwiązanie rozważam kocioł gazowy na LPG. Po przejrzeniu forum odniosłem wrażenie, że takie rozwiązanie będzie droższe w eksploatacji niż pellet.

z góry dziękuję za porady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jeżeli kocioł ma być bezobsługowy to tylko lpg.
Kazdy inny na paliwo stałe wymaga obsługi.
A że lpg drożej... ?
Hmm, wygoda kosztuje, ale jest wygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że LPG będzie wygodniejszy. Pytanie, czy kocioł na pellet faktycznie jest "samoczyszczący się" i jak często trzeba opróżniać popiół w sezonie grzewczym. To samo pytanie w kwestii zasypywania zasobnika. Jaką wielkość zasobnika wybrać, aby kocioł zasypywać nie częściej niż raz np. na tydzień.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam Lagune Edilkamina. Obsługa kotła to jedynie dosypywanie pelletu i raz na dwa-trzy miesiące (w zależności od ilości spalonego pelletu) opróżnienie pojemnika na popiół. Kocioł sam się czyścić zarówno palnik jak i wymiennik. Sam się odpopiela. Nie ustawiasz żadnych parametrów,  dawki paliwa, powietrza itd. wszystkie parametry kocioł dobiera sobie sam w zależności zapotrzebowania. Mi zależało na tym aby nie mieć poźniej  problemów ze zbyt dużym spalaniem, niedopalaniem pelletu itp. dlatego wybrałem Lagunę i nie żałuje. Laguna P 18 kosztuje coś około 14500 ale szykują podwyżkę tak, że jak coś to szybko się decyduj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Crusty napisał:

Witajcie,

stoję przed wyborem kotła, która ogrzewać będzie dom 210m2 (zakładam, że do takiej powierzchni optymalny będzie piec 20kW). Zainteresowałem się kotłami na pellet. Czy moglibyście mi coś doradzić? Chciałbym, aby kocioł był maksymalnie bezobsługowy tj. posiadał funkcje automatycznego czyszczenia, duży zbiornik na paliwo i automatyczny podajnik. Idealnie byłoby również, gdyby posiadał ruszt do palenia drewnem. Zakładany budżet na piec ~15 tysięcy. 

Jako, że nigdy nie posiadałem kotłowni, nie mam żadnego doświadczenia. Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze pieca/budowie kotłowni? Jak wygląda użytkownie takiego pieca w zakresie obsługi, czyszczenia? W materiałach reklamowych producentów przeczytałem, że niektóre piece na pellet są praktycznie bezobsługowe tj. wyjmujemy jedynie popiół raz na kwartał.

ps. Mój hydraulik poleca mi kotły Defro lub Lazar.

ps2. jako alternatnywne rozwiązanie rozważam kocioł gazowy na LPG. Po przejrzeniu forum odniosłem wrażenie, że takie rozwiązanie będzie droższe w eksploatacji niż pellet.

z góry dziękuję za porady

Podstaw dane domu do kalkulatora pod linkiem i wklej link do strony z wynikiem to podam jaka moc kotła wybrać

www.cieplowlasciwie.pl/start

Co do obsługi - warto mieć proste czyszczenie ręczne jak np. w RBR-B - wystarczy pomachać wajchą co zasyp, czyli co 1-3 tygodni w zimie bo do zasobnika wchodzi 400 litrów pelletów, wtedy też od razu wyrzucić popiół i to wszystko.

Zwrócić uwagę trzeba na palnik, sterownik i obsługę.

Całkowicie bezobsługowa jest powietrzna pompa ciepła, ale sam zakup jest znacznie droższy niż kotła na pellety, do tego pellety można kupić już od 500 zł / tonę od lokalnych producentów lub nawet pestki wiśni suszone po 150 / tonę więc koszty ogrzewania można mocno ograniczyć w razie potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstaw dane domu do kalkulatora pod linkiem i wklej link do strony z wynikiem to podam jaka moc kotła wybrać

www.cieplowlasciwie.pl/start

 

Tak zrobiłem, wg. obliczen ze strony moc kotła powinna wynosić 19kW.

Zwrócić uwagę trzeba na palnik, sterownik i obsługę.

Co dokładniej masz na myśli? Jaki palnik wybrać? Będę wdzięczny za bardziej szczegółowe wskazówki.

 

Czy istnieją na rynku dobre kotły na pellet z zapasowym rusztem na węgiel? Przeglądałem kotły kilku producentów i nie znalazłem takiej informacji w materiałach reklamowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro wychodzi 19 kW to RBR-B 19 wystarczy bo ma zapas mocy i wyciągnie ponad 20 kW w razie potrzeby.

Palnik samoczyszczący z łatwo demontowalnymi częściami w razie zacięcia, czyli np. VIP

Na gruby węgiel [nie ekogroszek] 5 klasy mają się nie nadawać i tak są budowane z założenia.

Jest kocioł Skam-PV w którym spala sie bardzo dobrze miał, ekogroszek, pellety, ale nie ma zapalarki - sam mam taki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wziąłeś pod uwagę ile zajmuje objętoścowo np. 5 ton peletu? Uwzględniłeś pomieszczenia ( suche pomieszczenia) o odpowiedniej kubaturze na opał? 

LPG rozsądniejsze ( ze swoją butlą) bo trociny w szybkim tempie drożeją.

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 3 lat sąsiad ogarnia pele w tej samej cenie.  Co miało zdrożeć to już zdrożało. Niech sobie Stelmet czy Barlinek kosztują i po 1200zł,  mam to gdzieś bo powstaje duża konkurencja w postaci mniejszych producentów z bardzo dobrym towarem. 

 

Ja na przyszły sezon będę miał w tej samej cenie co teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.