Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec do nowego domu


Lukasz23l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam . 
Na wstępie na pisze ze nie mam zielonego pojecia o technice grzewczej . 
Do ogrzania 170m . NOWY BUDYNEK . 50m podłogówki( kuchnia hol i łazienki ) reszta to coś wiszące na ścianie  :D ... + CWU
Mam na oku dwa piece ... może ktos sie wypowie na ich temat ...ewentualnie może coś innego mi podpowie ... 
http://seko.pl/kotly_piece_co/kotly_z_zasobnikiem_na_koks_i_ekogroszek_bawaria_k5-2-2/
https://metalfachtg.com.pl/project/kociol-5-klasy-smart-eko-platinum/

Piec tylko i wyłącznie na ekogroszek ... 

co do seko obawiam sie obrotowego palnika za to jego parametry mówią same za siebie ... 
W piecu brałem pod uwagę też EEI ... bo po co mi piec co ma sprawnosć 90% a jest klasy D .... i będzie się pocił aby uzyskać tą sprawność ... 
dziękuje pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze kocioł a nie piec, druga rzecz w kotle na eko najistotniejszy jest palnik i sterownik. Kwestia tych dwóch rzeczy to : zuzycie opału, w trakcie użytkowania walka z nastawami. Na chwilę obecną jednym z mądrzejszych sterowników to SKZP firmy Timel. Palnik staje się trochę drugorzędną sprawą, gdzieś tu na forum ktoś wrzucał ranking palników warto tam zajrzeć. Jeśli chodzi o kotły to większość kotłów to ta sama konstrukcja, różnią się tylko cena i wyglądem,jakością wykonania. Zapomniałem dodać że 5 klasa kotłów to między bajki, przeciętny użytkownik nie jest w stanie spełnić wszystkich warunków takich jakie są w laboratorium. I np już sam fakt nie wyczyszczenia kotła  5 klasę szlag trafia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.01.2019 o 11:17, Zbyszko125 napisał:

I np już sam fakt nie wyczyszczenia kotła  5 klasę szlag trafia. 

A jak Ty źle słyszysz, bo nie umyłeś uszu, to znaczy, że masz przytępiony słuch, albo ogłuchłeś? Albo jak stara da Ci obiad na brudnym talerzu, to znaczy, że talerz do d... ?

Po co piszesz takie głupoty.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co pisze głupoty? O głupotach wlasnie przeczytałem w Twoim poście. Jak wiesz ( tak przypuszczam) kotły 5 klasy to pic na wodę. Ale to już nie ma sensu wyjaśniać , poczytaj a wszystkiego się dowiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lukasz

a jakie są w Twojej okolicy ceny przyzwoitego ekogroszku???

Nowy dom ma potrzeby nie przekraczające 50W/m2 no chyba że robiłeś na sztuke i byle odebrali to wtedy trochę wiecej. Załóżmy  jednak że postawiony i ocieplony przynajmniej przyzwoicie. W takim przypadku nie potrzebuje więcej niż 8-9KW przy temperaturach -(minus)20stC. w przypadku gdy będzie w okolicy zera to połowę z tego.  Trzeba więc szukac kotła najmniejszego z możliwych.  jak widzę na stronach producentów nadal piszą że ogrzeje 12KW  110m2 więc nic sie w podejściu nie zmieniło  a szkoda bo to nie powierzchnia jest istotna a potrzeby domu i 120m moze mieć takie potrzeby jak 200m zależnie jak i kiedy budowane było i czym ocieplone.

to tyle jesli musi być węgiel

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, nie ważne M2 a zapotrzebowanie na kw. I stara "śpiewka" sprzedawców i producentów o wielkości kotła do m2. W sezonie grzewczym od wielu lat -20 st występuje max2-3 tygodnie reszta to 0 do -5 i kocioł przewymiarowany daje się we znaki, pracuje na pół gwizdka bez potrzeby. Znam przypadek gdzie dom ponad 200 ma zapotrzebowanie na poziomie 15W na M2 ( pomiary z kamery i obliczenia z OZC) "gosciu"wstawił kocioł 20 kw i kominek plus rekuperator podłączony pod kominek. W zeszłym sezonie odpalił raz w kotle, i sobie odpuścił , co 2-3 dzień przepala w kominku i ma saunę w chacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyliczone przez ciepło właściwe http://cieplowlasciwie.pl/wynik/55sj

tylko ze ... 

zacznijmy od dołu 

chudziak + 12cm xpsa + 12 jastrychu 

1 strop 15cm + 10cm xpsa + 10 jastrychu 

i teraz najważniejsze ... Skosy mam wylewane z betonu nie KG ... ocieplone 15cm XPSem + sufit 10cm betonu na tym 10cm xpsa i 7cm jastrychu. 

po wakacjach ocieplenie 20cm Styropianu grafitowego 0.31 . musze 20 bo robie rolety podtynkowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, TIMON120777 napisał:

Lukasz

a jakie są w Twojej okolicy ceny przyzwoitego ekogroszku???

Nowy dom ma potrzeby nie przekraczające 50W/m2 no chyba że robiłeś na sztuke i byle odebrali to wtedy trochę wiecej.

 

Jeśli chodzi o ceny to się nie orientowałem ... bo słyszę że sam syf ... a i tak będe się podpinał pod zamówienia do teścia i szwagra gdyż są na umowie z Barterm na dostawy opału więc cena będzie inna niż w lokalnym składzie . 

Na budowie nie oszczędzałem . wole na wykończeniu zaoszczędzić niż na budowie czy ociepleniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam ani jednej retorty dosłownie, która w warunkach domowych zapewni emisje w klasie 5ej ani jednej... a na stanowsiku oraz z analizatorem spalin na nastu konstrukcjach pracowałem. Jeszcze jak Cię mogę przy miksie z koksem ale sam ekogroszek na retorcje to jednak nie....Przy żeliwnym slimaku czysta fantazja w domu a nie 5ta klasa... 

Co do zabrudzenia jak kolega zbyszko okresla sadza, to nie ma wplywu na emisje, jak palnik dobry, to na zabrudzonym kotle emisja się utrzyma, będą jedynie wyzsze spaliny i z tego tytulu ciut nizsza sprawność. 

Jak nowy dom 179m to tak w ciemno z cwu kocioł 11-13kW i nic więcej.  Taki mini zapas na paliwa o wyższej spiekalnosci, aby udało się je spalić zamiast produkować koksik

Dobrych sterownikow jest kilka, norma opisuje, że powinny mieć modulacje mocy a także czujniki otwarcia klapy kosza np... Kwestia jak mocno rozbudowana instalacka, ile pomp, czy chce się panele domowe czy sterowanie przez neta, czy jednak dąży się do możliwe prostego sterowania samym kotłem a instalacje ogarniaja inne urządzenia... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lukasz

podsumuj sobie co napisano i zdecyduj

12KW to wszystko czego Ci trzeba jesli już musi być węgiel

jesli jeszcze masz czas to ja bym sie zastanowił nad czymś mniej obsługowym i niekoniecznie dużo droższym. 

Pamiętaj że wiążesz się na kilka sezonów z kotłem za ~10000 na węgiel. Co zrobisz jak zródełko taniego opału wyschnie i trzeba będzie płacić 1000zł/tonę i babrać się w syfie w XXI wieku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

decyzja u mnie jest podjęta że bedzie eko... tylko nie chce zrobić wtopy z picem ...

miało być seko ale producent dtr  przekłamuje na dzień dobry

więc chyba będzie ogniwo albo zebięc ... 

mam też inny problem typu że nie upilnowałem posadzkarzy i w kotłowi mieli zrobić sam jastrych a dali mi jeszcze 12 styropianu pod ... 

i wejście czopucha w komin mam na 150cm i muszę najlepiej znaleźć piec z bocznym czopuchem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12kw i nic więcej bo będziesz miał tylko problem i znów tu wrócisz.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lechumb pamiętajmy ze na słabym groszku nie wyciśnie tych 12 to 5klasa ona jak ma 12 to te 12kw uzyskać to już trzeba dobrego palacza i dobry groszek , a te 12kw z tego co widzę to na styk kurde nie wiem w tej kwestii nie pomogę. Wiem jedno z jednego czy drugiego kotła będziesz zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz kolegę Pieklorza na tym forum. Jego spytaj który brać i jakiej mocy. pomoże też dobrac palnik i sterownik zależnie od tego czego oczekujesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przewaliłem troche waszych postów na temat rbra i skama i wybór padnie na jeden z nich . 

teraz tylko kwestia który będzie dla mnie odpowiedniejszy ... i mniej kłopotliwy w obsłudze ... zostawiając dla mnie tylko czyszczenie ... 

chce aby sterownik w kotle obsługiwał panel pokojowy i dać mu to co potrzebne do obniżenia spalania . 

ogólnie już mogę WAM podziękować gdyż jeszcze pare dni i kupiłbym cos z tych co pisałem wyżej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@audilhr wnioskuje to po tym że znajomy również zmieniał kocioł na 5klase i ma 12kw i grzeje 165m2 plus do tego 250l cwu i mówi że jest ok. Ja na wiosnę jak dostanę dotacje to też będę na swoje 130m wstawiał najprawdopodobniej skama 13kw lub zebca lub coś podobnego.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie ... wybór padł na ogniwo z tego względu że mam blisko serwisanta ... 

powiedzcie mi tylko czy brać eko plus m 14kw czy 20kw .... 

rozmawiałem z technikiem z ogniwa i powiedział mi ze te 14 jest takie na styk i ze przy dużych mrozach moze sobie nie dać rady.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czasami czytam i nie wierzę.  Pierdylion porządnych porad mądrych ludzi a na końcu gość i tak robi jak chce,  a potem tu wróci,  no dużo pali albo nie może opanować palnika.  

Coś Ci powiem kolego,  po pierwsze że wybrałeś kocioł którego za nic w świecie nie chciał bym czyścić,  a po drugie,  jak Ci serwisant mówi że 14KW na styk to od razu sobie go daruj. On liczy 100W/m2, to coś jak 100 letni dom bez ocieplenia z takimi samymi starymi oknami.  Dam Ci przykład moich rodziców.  Dom rocznik 2001 w 4. strefie,  położony w niekorzystnych warunkach,  ciągle owiewany. Ocieplenie 10cm ściany, 20cm wełna dach. Do grzania kocioł 16KW i 232m2. Kocioł nigdy przez 3 sezony nie poszedł powyżej 80% mocy. Zazwyczaj oscyluje to w granicy  8KW. To nas taki przykład z życia.  I słuchaj co Ci tu mądrzy ludzie mówią bo kupisz kocioł z mocą minimalną taką jakie masz maksymalne zapotrzebowanie i będziesz produkował smołe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Lukasz23l napisał:

Witajcie ... wybór padł na ogniwo z tego względu że mam blisko serwisanta ... 

powiedzcie mi tylko czy brać eko plus m 14kw czy 20kw .... 

rozmawiałem z technikiem z ogniwa i powiedział mi ze te 14 jest takie na styk i ze przy dużych mrozach moze sobie nie dać rady.. 

Ogniwa w klasie 5 są robione trochę inaczej - tam moc katalogowa to moc maksymalna, której na co dzień się nie wydusi z kotła.

Pisał z resztą o tym @ZawiJan99 w temacie większego Ogniwa M 26+, które w praktyce było podrasowaną 16-ką.

W świetle tego kocioł mocy 20kkW będzie dawał ok 14-15kW mocy - niby trochę dużo, ale jak dom jeszcze nie ocieplony to ja proponowałbym brać tą 14-kę, która naprawdę będzie 10-ką i lepiej docieplić budynek, szczególnie dach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, sambor napisał:

 

W świetle tego kocioł mocy 20kkW będzie dawał ok 14-15kW mocy - niby trochę dużo, ale jak dom jeszcze nie ocieplony to ja proponowałbym brać tą 14-kę, która naprawdę będzie 10-ką i lepiej docieplić budynek, szczególnie dach.

ja mam skosy wylane z betonu ocieplone 15 xps a na stropowym suficie 12cm betonu 10 cm na przekładke po 5 cm xpsa i na tym jeszcze 7cm jastrychu ... samego dachu nie będę ocieplał bo nic mi to nie da

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.