Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z smołą w piecu


krychu1111

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem tu nowy i mam problem z pojawiającą się smołą w piecu. Dodam, że czytałem inne tematy z tym związane i dowiedziałem się z nich żeby zwiększyć temperaturę na piecu, tak zrobiłem, ale nie pomogło. W tym roku postawilem nowy komin i wstawiłem drugi piec Aqua classic bio 20. Komin jest z gotowych bloczków, a w środku wkłady ceramiczne. Zacząłem palić wcześniej wspomnianym piecem, pale w piecu suchym drzewem, głównie dąb i w piecu zaczęła osadzać się smoła. Utrzymywałem temperaturę w granicach 70 stopni. Wyczytałem, ze przyczyną może być zbyt niska temperatura, wiec podniosłem do 80 stopni, jednak dalej jest to samo. Wyczytałem również, że może być za niska temperatura na powrocie z C.O. i żeby wtedy zastowasowac zawory czterodrozny. Sprawdziłem temperatury i przy 80 stopniach na piecu, temperatura na wyjściu z pieca wynosi 68 stopni, a na powrocie 62 stopnie, wiec chyba nie jest za niska. Ktoś wie jaka może być tego przyczyna? Pozdawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dębem palić od dołu w kotle gs to makabra, nawet suchym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, dokładnie ten. Jest to mój pierwszy piec na drzewo i nie miałem pojęcia, ze jest jakaś różnica jak się pali czy od góry czy od dołu. Drzewo sezonowałem 6 lat. Kiedyś kupiłem w okazyjnej cenie i dopiero w zeszłym roku postanowiłem wstawić drugi piec. W takim razie dzisiaj rozpale od góry i zobaczę co się będzie działo. A co w przypadku podkładania do pieca jak zostało rozpalone od góry? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Mikesz62 napisał:

Spróbuj na stałym dopływie pp bez dmuchawy czy miarkownka, jeżeli kocioł coś takiego posiada, drewno układaj luźno, jeżeli takie palenie nie pomoże to pozostaje palenie od gòry.

Nie pomoże bo drewno u góry będzie podgrzewane i będzie odgazowywac i to będzie lecieć w komin.

 

2 minuty temu, krychu1111 napisał:

Zgadza się, dokładnie ten. Jest to mój pierwszy piec na drzewo i nie miałem pojęcia, ze jest jakaś różnica jak się pali czy od góry czy od dołu. Drzewo sezonowałem 6 lat. Kiedyś kupiłem w okazyjnej cenie i dopiero w zeszłym roku postanowiłem wstawić drugi piec. W takim razie dzisiaj rozpale od góry i zobaczę co się będzie działo. A co w przypadku podkładania do pieca jak zostało rozpalone od góry? 

Ten kocioł do drzewa się słabo nadaje, jednak jak juz masz to jakoś palić musisz. Przy paleniu od góry podkładać się nie da, trzeba poczekać aż się spali, ładujesz od nowa i znów odpalasz od góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, user2018 napisał:

Nie pomoże bo drewno u góry będzie podgrzewane i będzie odgazowywac i to będzie lecieć w komin.

 

Ten kocioł do drzewa się słabo nadaje, jednak jak juz masz to jakoś palić musisz. Przy paleniu od góry podkładać się nie da, trzeba poczekać aż się spali, ładujesz od nowa i znów odpalasz od góry.

No niestety, ja się na tym nie znam i pieca nie wybierałem. Firma, która to montowała doradziła mi ten piec, a drzewo mam już od kilku lat i to nie w małej ilości, a szkoda żeby się marnowało. A jaką temperaturę powinienem utrzymywać na tym piecu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drewno układaj jak najciaśniej, żeby tworzyło monolit. Grube na dół a drobne na górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drewno ma się palić swobodnie, na stałej szczelinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest, miarkownik ustaw tylko awaryjnie np. 80* -90*. Szpara PP może być mała ale stale otwarta. Drewno raz zapalone musi palić się a nie kisić , bo będzie smoła i smog.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy rozpalaniu można lekko uchylić klapę załadowczą i pomyśleć o kpw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.