Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zbyt duże spalanie - prośba o pomoc !!!


aterix

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam kocioł na pellet draco bio kompakt 18 kW (https://www.teklakotly.pl/pl/produkt/draco-bio-compact/18). Do ogrzania jest 106 m2 domku jednorodzinnego w systemie kanadyjskim. Parter domu murowany, ocieplony wełną mineralną i obłożony sidingiem. Piętro w systemie kanadyjskim - 2 płyty, pomiędzy nimi wełna mineralna oraz dodatkowa warstwa wełny na zewnątrz, obłożony sidingiem. Budynek częściowo podpiwniczony (piwnice ogrzewane instalacją oraz  grzejnik płytowy w suszarni). Grzejniki panelowe - 6 szt, 1 grzejnik żebrowy w hallu. Na wszystkich grzejnikach są zawory termostatyczne. Dom z 1996 r nigdy nie zamieszkały ani nie ogrzewany (traktowany jako domek letniskowy). Mieszkam tam od maja tego roku i z tego co zauważyłam latem jest przyjemny chłód w domku. Problem zaczął się wraz z podłączeniem i uruchomieniem kotła. Sama instalacja c.o. chodzi bez zarzutu i w domu jest ciepło ale pelletu idzie masakryczna ilość - ok. 45 kg na dobę. Wzywałam rożnych fachowców, łącznie z serwisem Firmy Tekla i nic się nie zmienia. Kocioł w tej chwili ma ustawienia na program czasowy - temperatura komfortowa w domku to 22 stopnie, ekonomiczna 19 stopni (analogicznie - dzień, noc). Proszę mi pomóc w ustawieniu bo mnie ilość opału z torbami puści. Mieszkam z synem - 2 osoby. Pozdrawiam Aga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł 2 razy za duży jak na taki domek. To generuje większe spalanie,  ale 45kg to nadal dużo za dużo. Jeśli serwis Tekli nie widzi problemu to my tylko możemy wrożyć  z fusów. Może zrób jakieś zdjęcia instalacji,  ktoś coś zauważy,  zobaczy, podpowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem co jest z tymi kotłami na pellet ,ale ewidentnie coś jest z nimi nie tak ...99%  jak nie 100% problemów to problemy z cyklu   "za dużo pali ,jak zmniejszyć spalanie ?"  czy producenci tych kotłów sprawdzali ile te ich "cuda " spalają w rzeczywistosci ? bo coś szczerze wątpię ...dla mnie spalanie takiego kotła w przeciętnej wielkosci  ok 120 metrów ,wspólczesnie wybudowanego i dobrze ocieplonego  domu ,powinno oscylować w granicach od 15 do max 25 kg na dobę ...a czytając forum to  te 20 kg malo komu spala i są to raczej nieliczne wyjątki .Też mam 25 kw "potwora " na pellet ,oczywiscie dlatego taki a nie  mniejszy ,bo  kocioł z "dotacji " i wszystkim takie wciskali  bez względu na powierzchnię domu ,bo "przecież kocioł na pellet może modulować i schodzić z mocą do  kilku kilowatów to i 25 kw nie bedzie za duzy  " .... i choć na spalanie nie moge narzekać ,choć według mnie na moją powerzchnie powinien spalać max 15 kg na dobę ,to  spala mi wiecej bo ok  20 kg na dobę .ale to tylko dlatego ze mam malutki 80 metrowy  dom ,przewymiarowane grzejniki dzieki czemu mogę "jechać" na niskiej temp .czynnika ok 33-36  stopni ,co pozwala na utrzymywania sie w domu temp ok 22-22,5 stopnia .ALe wiem że gdybym musiał puszczać na grzejniki te 40 -45 stopni ,to spalanie na pewno zbliżyło by się do tych 30 kg .Także coś z tymi kotłami jest  jednak nie tak ,skoro 99 % uzytkowników narzeka ,zupełnie słusznie ,na zbyt duże spalanie

Edytowane przez munior
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielu wierzyło, że pelletu 18 MJ/kg spalą mniej, niż węgla 28 MJ/kg. Wielu uwierzyło też w mit pelletu "lokalnego" za 600 pln. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie - Instalacja już była, kocioł juz jest więc tego nie zmienie. Moze cos w ustawiniach przeoczono? Porobiłam parę zdjęć żebyście rzucili okiem. Przez dom przewineło się kupę instalatorów, fachowców od kotła, każdy krytykuje poprzedników i nic z tego nie wynika. 

20190114_170630.jpg

20190114_171047.jpg

20190114_170701.jpg

20190114_170739.jpg

20190114_170757.jpg

20190114_170810.jpg

20190114_170828.jpg

20190114_170851.jpg

20190114_171010.jpg

20190114_170939.jpg

20190114_171408.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Pytanie jak skonfigurowana i prowadzona jest instalacja. Przy pelecie kazdy blad, kazde niedociagniecie, troche nie takie ustawienie kotla msci sie podwojnie. Pierwszy blad jaki widze to obnizenie nocne temperatury. Z tego co widac na sterze temp obiegu nie jest sterowana pogodowo a recznie? Jaka jest histereza kotla? Warto ustawic by zadana na 70 z histereza 15 stopni. Prawidlowo ustawic krzywa grzewcza i sterowac pogodowo. Grzejniki poskrecac na 3 do 3,5 i poobserwowac. Pompka powinna pracowac stale na raczej niskim biegu.

Osobiscie tez spale pelletu wiecej niz zakladalem. Z pelletem jest tak, ze jest drogi. Ale dwie tony pelletu odpowiada pi razy drzwi czterem metrom przestrzennym drewna. A to juz niezbyt duzo. W zamierzchlych czasach gdy mialem jeszcze dolniaka i nieocieplony dom spalalem 8 do 10 metrow przestrzennych drewna i tone do 1,5 wegla. Wystarczy sobie policzyc ile to byloby pelletu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pokojowy czujnik temperatury zsychronizowany z kotłem. Jest tez czujnik zewnętrzny. Tam był skrzynia zespawana, ktora imitowała kocioł ale nie miala prawa grzać. Jak próbowaliśmy napełnić instalacje woda na starym kotle to woda waliła jak z cedzaka. Tam nigdy nikt nie mieszkał a ten co mi go sprzedawał jak sie okazało wielokrotnie mijał z prawda;( Chyba, ze 20 lat wczesniej cos przepalal.

Edytowane przez aterix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latwiej byloby porozmawiac gdybys zalaczyla jakis schemat jak jest zrobiona instalacja. 

Kociol na pellet potrzebuje cieplego tylka czyli tzw ochrony powrotu.

Poza tym jak juz pisal poprzednik kociol nalezy prowadzic na wysokich temp 65-70"C

Nie stosowac obnizen nocnych tylko utrzymywac stala temperature. No chyba ze sa inne powody dla ktorych z tego korzystamy (strach przed kotlem pracujacym podczas snu np. ;-) ) Ja np nie grzeje w nocy bo nie lubie ciepla kaloryfera podczas snu - niezaleznie od tego jak jest  zimno w sypialni.

Nie wiemy tez jakie ten dom ma straty ciepla. Jestes w stanie powiedziec ile spadnie temp w pokoju jezeli przez 6h nie bedziesz grzac?

 

Postaraj sie narysowac schemat jak leca wszystkie rurki - cos sie wymysii - jezeli bedzie dobrze to jeden problem z glowy i poszukamy gdzie indziej.

Powiedz jeszcze jak sie spala pellet? mozesz dac zdjecie popiolu i komory kotla?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam czujnika pogodowego, ale również przekonałem się,  że obniżenie temperatury nocne, nie ma większego sensu, nawet przy zwykłym sterowaniu termostatem pokojowym.

Pisałaś o tym że każdy w instalacji krytykuje poprzedników,  ale czy coś poprawili? Najbardziej mnie ciekawi opinia swrwisanta od Tekli.

 

@HarryH nie ma problemu w normalnie ocieplonym domku do 120m2 żeby spalić tyle samo peletu co węgla, i to nie jest żaden mit. Niestety takich mamy instalatorów,  ludzie bez pojęcia się biorą za montaż kotła a nawet nie potrafią odpowiednio zamontować zaworu 3d czy 4d. Hydraulicy z 30 letnim stażem żyjący w poprzedniej epoce, nie jeżdżący na szkolenia,  nie czytający prasy branżowej czy forów jak to, nigdy nie zrobią roboty poprawnie. U mnie w mieście mam 4 firmy z kilkudziesięcio letnim stażem,  z czystym sumieniem do paliwa stałego nie polecę żadnego.  Zresztą oni się się z tym nie kryją że wolą gaz, bo łatwiej. A tu sytuacja ze 100 firm i 100 sterowników po prostu ich przerasta. 

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te ''gole '' rury widoczne w kotlowni ,też bym zaizolowal ...każda nie zaizolowana rura w kotlowni to zawsze jakaś tam strata ciepła ,które powinno z jak najmniejszą strata docierać do grzejników .Zadana temp  kotła 60 to za malo przy  histerezie 5 stopni ,bedzie się co chwila odpalał , a im czesciej sie odpala ,tym wiecej  będzie palił  ,żeby oszczędzić trzeba dążyć do jak najdłuższych postoi pomiedzy odpaleniami  .Tak jak napisano wczesniej zadaną ustawić na 70 z histerezą 15 .Pompa C.O zawsze na najnizszy bieg

Edytowane przez munior
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po burzy snieżnej szlag trafił prąd (śląsk). W weekend ubiorę se jak yeti i wyłącze ogrzewanie na 6h. Rury zaizoluję. Serwisant z Tekli obniżył remperaturę spalania bo były duże spieki i nie dopalone grudki pelletu. Przekopie te liche papiery z domu jakie mam i poszukam schematu ale blado to widzę.  Pellet mam certyfikowany, 6mm zaraz zrobię zdjęcie worka. Proszę zreasumujcie co mam zrobić krok po kroku - co zmienić w ustawieniach - to spokojnie zrobię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego taka wysoka histereza?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak masz zamarznąć to nie wyłączaj grzania na tak długo. To było tylko po to aby stwierdzić jak dużo ciepła ucieka z domu. Na razie najważniejsze jest aby stwierdzić jak masz zrobiona instalacje. I tu schematy nie wiele pomogą. Ważne jest jak jest zrobione w rzeczywistości. Kartka w rękę i rysuj jak lecą rurki. Chociaż więcej zdjęć aby było wszystko widać koło kotła.
Druga sprawa to właśnie to jak się spała Pellet. Zdjęcia popiołu i kotła w środku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, aterix napisał:

Serwisant z Tekli obniżył remperaturę spalania bo były duże spieki i nie dopalone grudki pelletu.

To co zrobił to bzdura, zwłaszcza przy certyfikowanym pelecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weszłam do serwisu;) 

 

20190115_181744.jpg

20190115_181725.jpg

20190115_181755.jpg

20190115_181845.jpg

20190115_181857.jpg

20190115_181925.jpg

20190115_181935.jpg

20190115_181950.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw kilka pytań 

Jak masz zapewniona ochronę powrotu

Czy masz regulator ciągu kominowego

Jaki masz zawór czterodrogowego czy trojdrogowy

Czy robiłaś ważenie peletu 

Trzeba było pogonić serwisanta bo zna się na kotle jak świnia na gwiazdach

Po pierwsze jak radzili wcześniej zrezygnuj z grzania czasowego 

Po drugie ,grudki peletu i spieki to efekt dużego podawania oraz nadmuchu, albo kiepskiego peletu 

Obniż podawanie np do 3.5

Temp. zadaną 70 histereza 15 

Powietrze min 40 max 55 obserwuj jak kocioł dochodzi do temperatury 

Krzywe grzewcze za wysokie ( chyba :) )

u mnie dla -20 -40 dla 0- 38 dla 10 - 36 

termostaty odkręcić na maxa

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co to ochrona powrotu

Nie mam regulatora ciagu ale był sprawdzany 3 razy i każdy mówiłm,że ok (regulator już nawet mieli ale zrezygnowali z montażu)

zawór trójdrogowy

tak robiłam ważenie pelettu z serwisantem i od tego czasu kupuję ten sam.

Czyli zrobić grzanie ciągłe?

Wejść w serwis i obniżyć to co napisane up?

Idę się zabić .....;))))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.