Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Galmet Genesis Plus KPP 20kW - moje przygody z kotłem


Taziff

Rekomendowane odpowiedzi

Co tu można podpowiedzieć? Instalacja mieszana w kotle pelletowym powinna pracować na sprzęgle hydraulicznym, obydwa obwody najlepiej sterowane osobnymi zaworami 3d. Wtedy pompę od podłogówki ustawiasz na pracę ciągłą,  a grzejnikami możesz sterować poprzez wyłączanie ich pompy od termostatu pokojowego z niewielką jego histerezą, po osiągnięciu temperatury w domu. Innym, lepszym rozwiązaniem jest montaż bufora. Sam zawór 4d nie nadaje się do pelletu, najczęściej więcej z nim problemów niż pożytku, o czym zapewne już się przekonałeś.

Edytowane przez Benton661
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Na instalacjach to sie nie znam. To i nie bede nic doradzal. Napewno zlozylbym reklamacje.

 Zastanawia mnie tylko zawsze jedno. Po co wogole ludzie pakuja sie w koszty w instalacje mieszana? Albo podloga albo grzejniki. A ze nie dziala… Takie dzialanie jaki fachowiec

Co do samego kotla jest tam troche sadzy. A byc przy pellecie nie powinno. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Visitor1230 napisał:

Zastanawia mnie tylko zawsze jedno. Po co wogole ludzie pakuja sie w koszty w instalacje mieszana?

bo jest łatwo sterowalna.

Sam mam mieszaną i nie mam żadnego problemu. Ustawiam jak chcę i mam to co chcę.

 

Tylko, ze ja nie mam żadnych 4D czy 10D, tylko zwykłe 3D z siłownikami, no i najważniejsze - BUFOR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi

Poszedłem w instalacje mieszaną bo tak wydawało mi się praktycznie ale chyba się myliłem. Zaufałem tez hydraulikowi ze zrobi to dobrze i zna się na tym. 

Benton661 jak czytałem Twoje poprzednie posty to najwięcej z nich wywnioskowałem do swojej instalacji. I własnie doszedłem do tego że ciężko sterować podłogą i grzejnikami za pomocą tego 4D. Podłogówka mało kiedy się nagrzewa. Mam takie pytanie. Serwisant ustawił mi ciągła prace pieca i mieszacz ustawiony do termostatu pokojowego ale w ten sposób temp w domu nie trzyma się z termostatem, jest wyższa. Potem przestawiłem na piec i mieszacz z termostatem i trzyma temp w domu jak termostat. Ale odczucia termiczne słabe. Pytanie co jest lepsze na ten moment ze spalaniem.

Proszę rozwińcie temat co muszę teraz zrobić najlepiej bo tak myślę o dwóch oddzielnych obwodach tak jak pisał Benton661 i to trochę rozumiem. Może bufor ale co musiałbym jeszcze dodać albo wywalić w tej mojej instalacji bo nie mogę sobie wyobrazić jak to działa(nie znam się na tym). Mam wyrzucić ten zawór 4D. Jak pisałem jeszcze nie zapłaciłem majstrowi wiec może jeszcze coś zdziałam.

Jak czyściłem piec to faktycznie sadzy było ale i taki czarny popiół. To chyba od nadmuchu ale czy za duży czy za mały.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprzeglo1.jpg

To jest najlepszy schemat dla instalacji mieszanej dla kotła pelletowego.  Zamiast sprzęgła może być (w Twoim przypadku najlepsze rozwiązanie) bufor, niekoniecznie jakiś duży, taki 500-700L wystarczy

Edytowane przez Benton661
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, misiekgawron napisał:

I własnie doszedłem do tego że ciężko sterować podłogą i grzejnikami za pomocą tego 4D.

To zawór 4D  steruje podłogą i grzejnikami?

Przecież masz przy rozdzielaczu ogrzewania podłogowego  pompę i i zawór którym sterujesz temperaturą.

Termostat wisi w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym czy grzejnikowym?

Przy jakiej temperaturze jest załączenie a przy jakiej wyłączenie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostat jest w korytarzu, gdzie jest podłogówka ale zaraz przy salonie gdzie są kaloryfery. Przy podłogówce jest zawór sterujący ale do niego musi dotrzeć ciepło puszczone przez 4d. A zawór 4d jest połączony z termostatem pokojowym raz puści przez chwilę ciepło w obieg, podniesie temp ale nie zdąży nagrzać podłogi i znowu zamknie. Chyba ze pozamykam wszystkie kaloryfery ale to nie rozwiązanie. Może coś źle robię, tego do końca nie wiem.

CO załącza się przy 50 stopni, mieszacz ustawiony na 45 i powiązany z termostatem.

A poradzicie coś na te tematy które pytałem we wcześniejszym poście. Sadza i tryb pracy kotła.

Z góry dzięki za podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba masz niewłaściwe wyobrażenie o ogrzewaniu podłogowym.W dobrze zrobionym ogrzewaniu podłogowym podłoga pod względem termicznym jest praktycznie nie wyczuwalna a mimo to w domu jest ciepło.

Ale jeśli chcesz,żeby pompa ogrzewania podłogowego dłużej pchała ciepłą wodę w podłogę,to przenieś termostat,tak by grzejnik nie zakłócał jego odczytu.

Wiele tak naprawdę zależy czego oczekujesz od ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Serwus,

Odkopuję temat gdyż również stałem się właścicielem powyższego kotła (również z dofinansowania gminy).

Dom stary z lat 70, docieplony, około 85m2, stare żeliwne grzejniki w liczbie 5 oraz jeden grzejnik łazienkowy. 

Aktualnie testuje różne ustawienia, ale generalnie mam ustawiony harmonogram na kocioł gdyż przy ustawianiach: 60 - kocioł, 40 - mieszacz, brało mi ponad 35 - 40kg na dobę. 

Czy moglibyście  spróbować zasugerować  jakieś wstępnę ustawienia aby mieć jakąś skale wyjścia? 

Chciałbym tylko zaznaczyć że nie było u mnie jeszcze serwisanta (to chyba uroki dofinansowania), więc wszystko co się dowiaduje to po prostu internet/instrukcja i generalnie czuje się jak we mglę. Wcześniej korzystałem z typowego kotła "śmieciucha" .

Dodatkowo mam solary.

schemat.png

parametry uzyt.png

para-serwisowe.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza rzecz to zdecydowanie za duży kocioł (  o mocy 20kW )  do  domu o powierzchni 85m2   .

Moc kotła do takiej powierzchni to 8-12 kW max.

Zużycie paliwa ( pelletu)   zależy w pierwszej kolejności  od zapotrzebowania domu na ciepło i od żądanej temp  w pomieszczeniach, potem dopiero od tego czy kocioł prawidłowo pracuje czy nie (rodzaj instalacji ,  ustawienia sterownika , rodzaj pelletu, komin)

Czy dom jest po termomodernizacji czy jeszcze przed ?

 

 

Edytowane przez arthek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dom jest po termomodernizacji. Specjalnie na potrzeby nowego kotła przerabiałem komin (wkład kominowy).
Sam kociał cóż...wszystkim montują na jedno kopyto, nie ma znaczenia czy to 150m czy 80m, mają podpisane umowy na piece 20kW i tylko takie montują. Klient dowiaduje się o tym fakcie w dniu montażu 😑.
Czy w związku z powyższym załatwić to można modulacją mocy samego kotła? 


 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samą modulacją mocy palnika na pewno nie.

Jeśłi kocioł ma 20 kW to minimalna moc przy której ma jako taką sprawność to "jakieś" 6KW ( 30%)

6KW u Ciebie to będzie potrzebne pewnie dopiero w duuuuże mrozy.

Wyjścia sa dwa:

- proste : czyli sterowanie kotłem na zasadzie włącz - wyłącz, z histerezy lub od termostatu pokojowego . Kocioł pracuje tylko wtedy kiedy potrzeba.Przy dobrym dociepleniu domu , sterowanie kotłem w ten sposób przy pomocy termostatu jest optymalne, bo kocioł się często nie załącza , a jeśłi już musi pracować to pracuje na wysokiej sprawności.

- złożone: montaż bufora do tego kotła, ale to koszty i miejsce które musisz poświecić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Bojler" o którym piszesz do zbiornik ciepłej wody użytkowej jak sądzę.

Natomiast bufor to  jakby "akumulator" ciepła , który nagrzewasz kotłem i potem ten bufor oddaje ciepło na grzejniki.

Jest to drogie rozwiązanie i nie wiem czy w twoim przypadku ma uzasadnienie ekonomiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym że jak ma ten kocioł dotowany to o przeróbkach może na razie zapomnieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, wyleciało mi to z głowy. 

Jak widać na załączonym schemacie to w zestawie nie ma czujnika: temperatury spalin, temperatory powrotu, temperatury zewnętrznej, ani termostatu pokojowego - a możę projekt tego nie obejmował. Cóż, zakupie termostat pokojowy i spróbuje go zamontować w sterowniku i zobaczymy jaki będzie efekt. 
ecoNET300 udalo się, to może i ten też się uda.
 

Teraz kocioł działa w harmonogramie 6:00 - 10:00, oraz 17:00 - 2:00, tak patrząc na to z punktu widzenia wydajnościowego to jest kiepskie rozwiązanie? 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz ocieplenie: strop ,ściany?

Jaka masz temp w domu?

Podałeś że spalales na dobę około 35 kg peletu.

Jeśli tak, to biorąc pod uwagę kaloryczność typowego pelletu 5kwh  z kg to wychodzi na to że spalał 1,5 dobę co daje średnia moc na poziomie 6kW, czyli wygląda na to że pracował cały czas na minimalnej mocy podtrzymując żar.Dom w tym czasie tej Energii pewnie cały czas nie potrzebował.....

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słabo trochę z tym stropem.Takie minimum przyjmuje się 10 -15 cm , a najlepiej 20-25 cm .Sprawdz sobie na stronie ciepło właściwie.pl ile procent ciepła ucieka stropem. Zdziwisz, się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.