Skocz do zawartości
IGNOROWANY

jak dobrze i ekonomicznie wyposażyć kotłownie?


j4cekolawa

Rekomendowane odpowiedzi

cześć,

zachęcony przez Księciunia w tym wątku 

zakładam temat w tym dziale ponieważ chciałbym abyście podpowiedzieli jak podłączyć instalacje.

Umyśliłem sobie Immergas Victrix 12, system mieszany.

Pętle jak na zdjęciach (+ jedna na piętrze w łazience zasilana z instalacji idącej do grzejników - tam zastosowany jest RTL), do tego 7 grzejników, 1 drabinka

Nie wiem czy to ważne - rury pod piecem mają 25 mm, na zdjęciu brak takiej informacji.

IMG-20181215-123332.jpg IMG-20181215-123142.jpg IMG-20181215-123126.jpg IMG-20181215-123025.jpg IMG-20181215-122952.jpg IMG-20181215-122833.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg.mnie popełnił,nie dając nic na te 3pętle OP co by obniżyło temp.Instalacja podłogowa jest malutka,zaledwie 3 krótkie pętle .Myślę że nie opłaca się dla tak małej podłogówki instalować zaworu 3D z siłownikiem który miałby być sterowany pogodowo jak to się standardowo powinno robić przy kotłach kondensacyjnych.Najlepiej było podłączyć tą górną pętle do tego rozdzielcza z tymi 3ma pętlami i nie kombinować z zaworem RTL

W tej sytuacji może najlepszym wyjściem jest montaż niestety zaworu 3D z nastawą ręczną temp.np.ESBE VTA czy Afriso ATM +musi być do tego pompa.Mam nadzieje że od kotła idą osobne rury do tego rozdzielacza podłogowego co umożliwi montaż tego zestawu mieszającego w kotłowni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety taki zawór 3D mieszający wymaga dodatkowej pompy,bez pompy nie będzie działał)Ale co chcesz załatwiać RTL-em?Zawór RTL obsługuje tylko 1 pętlę i on jest taką protezą OP.Można go zastosować jak ktoś ma powiedzmy 1łazienkę no może jeszcze 1 w kuchni ale przy większej ilości pętli to przestaje już być opłacalne a po drugie jest niesterowalne.Przy większej ilości pętli stosuje się już zawory mieszające 3D które potrzebują dla swojego działania pompy.

Możesz np.kupić taki zawór jak w załączniku

VTA.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem o tego RTLa w kontekście tego jak można to było zrobić inaczej? :) bez zaworów 3D i pompy - a propos pompy - wciąż nie wiem czego mam szukać, jakich kosztów się spodziewać....

Pamiętaj, że rozmawiasz z laikiem. 

Zadam pytanie jeszcze inaczej - można to było zrobić TYLKO ekonomicznej? Czy ekonomiczniej i LEPIEJ? :(

Ile takich zaworów trzeba kupić? Jeden na każdą pętlę?

Na co jeszcze powinien zwrócić uwagę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak długie są te trzy pętle PEX 16? Bo zasilanie do nich jest PEX 20, czyli DN 16. Chyba za mało ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są jedynymi źródłami ciepła. 

Wiatrołapem bym się nie przejmował aż tak bardzo..

Kuchnia jest otwarta a obok salon z dwoma słoniami na ścianach. Nie powinno być źle... 

Czyli jakie poprowadzenie powinno być zrobione z pieca? :(

Odpowietrznik, widziałeś może resztę moich pytań? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewien Minimalny - czytaj: za duży ? :/

Jakie to są pompy? 

I jeszcze z wcześniejszego postu :

Ile takich zaworów trzeba kupić? Jeden na każdą pętlę?

Na co jeszcze powinienem zwrócić uwagę?

Czyli uważacie że to podłączenie z pieca do rozdzielaczy jest zrobione ze zbyt wąskiej rury? Do pieca mam blisko... Mogę wykuc.. ;) 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.