Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z dogrzaniem domu


ron26

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam dom 300m kwadratowych Instalacja stara grawitacyjna z grubych rur, grzejniki aluminiowe. Kocioł  na pellet 5  klasy Kawah 30 KW  Bio Pell Clover.Palnik w kotle Venma  Comfort 3.5 KW.

Kocioł ma nastawioną temperaturę na 70 stopni, ochrona powrotu na 40 stopni., na grzejniki 50 stopni.Gdy zawór 4 drogowy jest przymknięty na 5 % do 10 % na grzejniki maksymalnie idzie 42 stopnie. Kocioł trzyma temperaturę w okolicach 70 stopni, gdy zawór 4 drogowy otworzy się  na około 40 % woda na grzejniki idzie 45 stopni, a kocioł nagle się schładza do 53 stopni, dopiero jak zawór się przymknie kocioł nabiera temperatury. I tat w kółko.  Grzejniki letnie , nigdy nie udało się osiągnąć temperatury zadanej 50 stopni. Mam wrażenie że wody jest za dużo i kocioł nie daje rady. Czy wymiana pionów to jedyne wyjście, czy może kocioł za słaby. Bardzo proszę o jakieś sugestię i radę

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim jak Ci zawór otworzy to kociol zalewa zimna woda więc normalne że kocioł spada do takiej temperatury. Ustaw zawór na stała średnia temp. W pozycji jakiejś 40 stopni czy coś podobnego. Niech idzie non stop a zobaczysz że sie wyrówna. Ja też mam 300m2 trochę ponad nawet rury grube i najgorsze co mógłbym zrobić to wachlowac zaworem jedna i druga.

Obecnie u mnie idzie 33.5 stopnia na dom i jest u ciebie może być inaczej ale dostarczaj ciepło stałe a nie 0-1 bo nigdy nie będziesz miał dobrze przy takiej instalacji.

A co do ilości wody ja u siebie w ukladzie mam ok 1000l I nie jest to problem o ile umie się to obsłużyć

Swoją drogą ocieplony masz budynek?

 

 

Wysłane z mojego Nokia 3310 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to układ podobny do mnie. Ile tego peletu zuzywasz?
Grzejniki tez stare jak rozumiem?

Wysłane z mojego Nokia 3310 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zacznij od ustawienia palnika, a raczej jego mocy, gdyż w swoim drugim temacie pisałeś, że przy ręcznym ustawieniu zaworu kocioł osiągał zaledwie 45 st i tyle też szło na chalupe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłącz ochronę powrotu jak masz włączoną. Daj pompę na max bieg i czekaj.

Sądzę że powrót wody z instalacji masz poprowadzony pod podłogą parteru (poniżej warstwy ocieplenia) a to bardzo duże straty ciepła.

Jak nie widać rur zbiorczych nigdzie przy ścianach to właśnie tak masz. Dodatkowym dowodem na to może by ciepła podłogą w miejscu ich przebiegu.

Chyba że masz podpiwniczenie j tam idą te rury to pozostaje je lepiej zaizolować.

 

Wysłane z mojego HTC One M8s przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Digitrax napisał:

Zacznijmy od tego, że w kotle peletowym temperatury powrotu winien pilnować TZM z pompą na powrocie a nie zawór 4D, który się do tego nie nadaje.

Tu był polemizował, bo u mnie 4D z pompą CO zamontowaną na powrocie dobrze sobie radzi. Kocioł pracuje w trybie auto ( wł /wył czujnik pokojowy). Zdjęcia zrobiłem gdy już kocioł miał do dogrzania 0.2 st do zadanej na czujniku. Start pomp jest na 60 st i przy pierwszym załączeniu pompy temp powrotu oscyluje w granicach 53 st. 

Termometr po prawo, to temp zasilania, a po lewo powrotu. 

Może gdyby autor tematu zamontował pompę CO na powrocie, to i u niego sytuacja ( zalewania kotla) zmieniła by tak duży spadek temp kotła. 

Do autora... Może kolega by napisał jakie teraz ma wartości ( podawanie, powietrze) , a nie pytał się jakie ustawić,bo nie ma się do czego odnieść... 

20181216_162026-800x400.jpg

20181216_162048-600x1200.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na spokojnie... Może ktoś coś jeszcze dopisze... Pytanie takie :

Czy palnik pracuje w trybie minimum czy max... Czy ta praca palnika się zmienia w czasie jego pracy ( zapotrzebowania na energię) nie znam tego sterownika, więc pytam. Nagraj jakiś filmik jak wygląda płomień w czasie jak pracuje na min i max. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak ręcznie zmieniłeś zawór 4d i temp kotła oscylowala w granicach 45 st, to kocioł pracował na max i mimo tego temp kotła nie wzrastała...? 

Jeżeli tak było, to zwiększ czas ( na ustawieniach max) podajnika do 17, a przerwę do 13.  Przy takim ustawieniu zobacz jak wygląda płomień, bo może i trzeba by było powietrze troszkę zwiększyć.  

Niestety, ale na odległość ciężko jest podpowiedzieć... Moc 30 KW powinno bez problemu dobić temp kotła do zadanej. Masz duży zład i to też oczywiście potrzebuje czasu, ale to Ty już sam musisz tak dostroić te czasy, aby palnik mógł nadrobić... 

Pompa kotłowa by pomogła, ewentualnie tak pisałem... Pompę CO wstawić na powrocie. 

Kombinuj. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że powielam wątki ale pisałem w starym temacie więc tylko kopiuje :

 

Mam instalację jak Ty (2" piony), tyle że 150m2. Kocioł to Laguna P12 (11,6KW) i nie ma problemu z dogrzaniem domu,  tyle że nie mam zaworu 4D ale 3 drozny termiczny na ochronę powrotu 55 stopni.  W układzie o dużej pojemności wodnej potrzeba tej mocy na start, ale Ty przy kotle 30KW nie powinieneś mieć z tym problemu. Fakt, że dogrzanie powrotu w takich instalacjach z zaworem 4d jest problemowe,  rozważ montaż pompy kotlowej i wyłącz  ochronę powrotu. Sprawdź czy palnik działa na pełnej mocy.

 

 

Mimo tego czy się komuś 4d sprawdza czy nie, powinno być dokładnie tak jak pisze @Digitrax wyżej. Ostatnio 3 dni grzebalem przy podobnej instalacji na kotle Sas Bio Solid. 40 stopni to max co wyciągał na stałe na powrocie. Do katalogowych 50 daleko, chyba że bym za zaworem zadał 35 stopni, ale to kalafiory więc zero efektu. No i ochrona powrotu na off. 

 

Aha, a ustawienia typu przerwy, podawania, powietrze to nakońcu ruszaj. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Startuje i pracuje cały czas, gdyż pisałeś, że gdy zimna woda zalewa kocioł to temp kotła jest 53 st. 

Zamontuj pompę kotłową jak radzą koledzy, a poźniej będziemy kolejny raz interweniować. 

Pozdrawiam. 

P. S. 

Eliks... Nie uważasz, że pompa CO na powrocie załatwiła by sytuację? Może nie do końca, ale przy dobrze dobranej mocy palnika ( czasy/ powietrze) i dobrze ustawionym ręcznie 4D nie byłoby dobrze...? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.