Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Przez reduktory tłokowe musi przepływać czysta woda bez zanieczyszczeń, więc filtr powinien być. Przez reduktor Socla może przepływać zanieczyszczona woda, także o dużej twardości. 

Edytowane przez emigrant
  • 4 miesiące temu...
Opublikowano (edytowane)

Witam.

Jak sprawuje się ten SOCLA 7BIS ? Czy po wkręceniu śrubunków czy nypli nie zdławia się zbytnio ? Muszę coś zamontować bo ciśnienie mi skoczyło w sieci z 5bar do 6bar i zaczynają się problemy. Chcę zamontować centralnie i mam wątpliwości jaką średnicę wybrać . W piwnicy kotłownia i pralnia ( brodzik ,wc, pralka,umywalka) / parter - wc i umywalka, kuchnia-zmywarka zlew / piętro wc ,wanna ,umywalka / poddasze -była kuchnia ale na razie zlikwidowana . Mam dylemat czy 3/4 czy może 1" . W opisach doboru widziałem rozwiązania z 2 reduktorami ( np 1" + 1/2 ") jak na fotce. 

Dom jednorodzinny piętrowy podpiwniczony.
Wodomierz DN20 / Q3 4m3
Instalacja za wodomierzem PP32 / 1"

snap5165.jpg

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Opublikowano

@Eizon SOCLA 7BIS spisuje się bardzo dobrze. Zero problemów od 3 lat przy wodzie twardej. Polecam. W sumie mam zamontowane już dwie Socle, w domu 3/4 cala i w budynku gospodarczym 1/2 cala. Ciśnienie 5 barów też jest za wysokie. Jak masz podłączone wężykami krany w umywalce i zlewozmywaku to uważaj, żeby któregoś dnia nie zalało domu. Przy takich ciśnieniach wężyki lubią pękać. Optymalne ciśnienie dla domu to 3 bary. Moim zdaniem więcej nie trzeba. Z sieci wodociągowej mam 6 barów.  

Opublikowano (edytowane)

@emigrant A jak to jest z tym doborem średnicy bo tu nie podają nic poza spadkiem ciśnienia. W innych podają wykresy doboru wg przepływu i prędkości . Nie wiem czy jak dam 3/4 " to z jakim ciśnieniem np. na pietrze będzie lecieć woda w umywalce czy wannie gdy ktoś w piwnicy będzie brał prysznic albo mył gary w kuchni na parterze .

Edytowane przez Eizon
Opublikowano

Socla też ma wykresy. O ile pamiętam są, poszukaj. Ja też nie wiem co się stanie jak dasz 3/4, albo 1 cal. Wszystko zależy jak jest zrobiona instalacja wodna w domu. Może to się jakoś oblicza, nie wiem. Nie jestem hydraulikiem. 

Opublikowano

@emigrant A jak to działa u Ciebie ? Jak masz tylko umywalkę to przepływ jest normalny ? Z tego co widziałem dałeś 3/4 . A dom parterowy czy piętrowy masz ? Pytam jak to jest w praktyce bo z tym doborem wg.wykresów to raczej lipa.  

Opublikowano

Jedyny problem z niższym ciśnieniem to deszczownica w prysznicu - tutaj najlepiej, żeby było 10 barów. Kup i przetestuj na różnych ciśnieniach. Od razu zamów manometr 10 barów 1.6 do tego reduktora. W Soclę można bezpośrednio wkręcić manometr a nawet dwa.

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano

Zakupiłem jednak SOCLA 7bis 1'. Większe średnice inaczej wyglądają więc się trochę zdziwiłem ( fotki w złączniku ).

Generalnie w temacie prawidłowego doboru reduktora nie uzyskałem nigdzie żadnej odpowiedzi .

Napisałem dwa zapytania do dystrybutora SOCLI  i zero odpowiedzi - nie mają pojęcia na temat tego co sprzedają.

Najlepszym opisem doboru swoich reduktorów wyróżnia się CALEFFI . Mają nawet program doboru reduktora na stronie .

Co prawda w instrukcji reduktorów są przyjęte inne wartości przepływu wody (dla różnych puntów ) niż w programie ,ale mniej więcej wychodzi to samo . Różne głowice w bateriach , mają różne przepływy ( klasa przepływu ) . W programie są przyjęte min wartości przepływu  - WANNA 0,4ls =24l/min (zalecana klasa C 0,5l/s lub D 0,6sl/s )  UMYWALKA 0,1ls = 6l/min ( zalecana Z 0,15l/s lub A 0,25l/s ) . Przeliczając wyszło mi wg programu Przepływ całkowity  6,48m3/h = 108l/min=1,8l/s

Przepływ projektowy 2,35m3/h  = 39,12l/min= 0,65l/s  i automatycznie wychodzi dobór reduktora 1" . ( CALEFFI 3/4 = 2,27m3/h czyli trochę mało a 1" = 3,6m3/h)

Przeliczyłem sobie jeszcze inaczej - u mnie często jednocześnie pobiera pralka i zmywarka a do tego zlewozmywak i coś jeszcze np kibelek i umywalka to wychodzi min przepływ całkowity 2.52 m3/h  a licząc faktyczny przepływ zaworów  to będzie ok 3 m3/h . To jest chyba najbardziej realne wyliczenie na przeliczenie reduktora na dom jednorodzinny i porównać z przepływem reduktora Q dla 2m/s. . Ktoś kto ma inne przyzwyczajenia lub jest samotny to będzie miał mniejsze zapotrzebowanie 😉 .

Regulator ciśnienia należy dobierać w taki sposób, aby prędkość przepływu
była w zakresie pomiędzy 1 a 2 m/s. wg wykresu . W SOCLI nie ma wykresu a Kvs to tylko teoria w określonych warunkach . Znalazłem jakiś artykuł gdzie pisali iż dobór wg wykresów to tylko teoria i pomiary laboratoryjne a w praktyce to wychodzi inaczej . Dlatego w SOCLI Bis7  trzymałem się podanej wartości w tabeli  Q dla 2m/s  -  3/4 = 2,26 m3/h  a dla 1" =3,53 m3/h

Jakby nie liczyć wychodzi zawsze 1" 

SOCLA 7BIS  to chyba jakiś stary model ( możliwe że wycofują - jakieś resztki na rynku )

Natomiast SOCLA 11BIS to kupiłbym 3/4' = 2,8 m3/h dla 2m/s - lecz całkowicie nie dostępny.

Z tych co przeglądałem to najgorsze wg mnie to Honeywell D04 - jakieś jednorazowe ścierwo. Z tej firmy to min model 06 . 

Wybrałem SOCLA gdyż mam mało miejsca i nie trzeba montować filtra a tym samym nie potrzeba okresowego zaglądania ,czyszczenia czy wymiany wkładów co roku. 

 

 

 

 

 

 

 

P1240271.JPG

P1240272.JPG

P1240273.JPG

P1240274.JPG

P1240275.JPG

P1240276.JPG

P1240277.JPG

P1240278.JPG

P1240279.JPG

P1240280.JPG

P1240281.JPG

P1240282.JPG

P1240283.JPG

P1240284.JPG

Opublikowano

Strasznie przeżywasz te regulatory ciśnienia. Chyba z braku laku 🙂. Widzę, że nie pożałowali na nakrętkę ze stali nierdzewnej A2(mogli dać kwasówkę A4, ale dobre i A2), ale już sprężynka stalowa ocynkowana galwanicznie :/. Może nierdzewna by się nie nadawała jako sprężyna - pewnie chodzi o jej odpowiednią sprężystość poprzez odpowiednie zahartowanie. 

Opublikowano

@emigrant Przeżywam bo to mój pierwszy reduktor 🙂 . Ale podaje info bo sam nigdzie nic nie mogłem znaleźć, więc może komuś się przyda kiedyś . 

Sporo przeglądałem fotek i wiele baboli widziałem jakie robią - nie wiem kto. Zawsze mnie pouczali kumple w pracy że hydraulik to jest od kanalizy a od rur to monter 😉 . Montują filtry za reduktorami , brak odcinka prostej rurki za reduktorem ( wyraźnie w instrukcji podają że musi być odcinek prostej 5x DN reduktora ). Ludzie piszą że demontują reduktory bo nie ma dostatecznego przepływu wody mimo że filtry są czyste .

Zawór zamontowałem jak umiałem (jestem elektryk automatyk - nie instalator )😉

W  pionie bo Socle można a i tak mi pasowało. Przygotowałem podejście pod bypass na Socle 1/2' gdyby coś było nie tak . A na razie podpiąłem manometry fi 100 bo takie miałem  🙂 . Ciśnienie ustawiłem na 3,6 bar wg tabeli . Na początek przepływ jest znośny ale zobaczymy jak w praktyce wyjdzie . Jak nie zapomnę to opiszę wrażenia i jakie oszczędności na wodzie będą 😉 

 

snap5394.jpg

snap5393.jpg

snap5392.jpg

snap5391.jpg

snap5162.jpg

snap5163.jpg

snap5164.jpg

snap5296.jpg

snap5298.jpg

Opublikowano (edytowane)
39 minut temu, Eizon napisał:

Zawór zamontowałem jak umiałem

Ja też montowałem sam. Tak się prezentuje u mnie Socla:

 

IMG_0590.thumb.jpeg.fed122292be9209671e48749e5b1901e.jpeg

IMG_0583.jpeg

IMG_0573.jpeg

Edytowane przez emigrant
Opublikowano

@emigrant U Ciebie to pełen wypas 🙂 . Filtry , manometry glicerynowe a miejsca tyle że jeszcze bimbrownię można jeszcze wstawić 🙂 A ciekawe jak to jest z tym prostym odcinkiem za reduktorem - rózni producenci to podają a Socla nic na ten temat nie pisze . Natomiast membranowy Herz podaje -dla prawidłowej pracy należy zachować przed i za reduktorem odcinki proste o długości odpowiadającej przynajmniej 5 x DN rury(zgodnie z EN806-2).

Ja dla spokoju dałem na wyjściu bo na wejściu nie było już miejsca .

  • 2 miesiące temu...
Opublikowano (edytowane)

@emigrant @Eizon

Dołączę się do tematu reduktorów z pytaniem 🙂

Mam ustawione ciśnienie na reduktorze 3bar przy zamkniętych odbiornikach. Jak tylko odkręcę jeden kran ciśnienie spada za reduktorem do około 2.2 bara. Czy to jest normalne zjawisko ? Skoro ustawiam na 3bar to nie powinno trzymać tej wartości cały czas ?
 

Przyłącze mam 32 . Za licznikiem mam filtr 3/4 i później reduktor 3/4 za reduktorem   jest PEX 25/26 do rozdzielacza i na końcówki jest PEX 16 od rozdzielacza. Przepływ projektowy podpowiada na stronie Caleffi 2.35m3/h i podpowiada mi reduktory 1 calowe ? Czy to wina za małego reduktora ?


a mój regulator jest taki

  https://dimensionatori.caleffi.com/uploads/533251h.jpg
Edytowane przez KruQ

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.