Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wodór do ogrzania domu z elektrolizy wody


Norman1212

Rekomendowane odpowiedzi

Czytałem kiedyś taki artykuł, jakiś inżynier pozyskiwał wodór z wody coś w rodzaju instalacji HHO, magazynował go w butlach a potem używał do ogrzewania domu kotłem gazowym CO oraz do wytwarzania prądu, proces pozyskiwania wodoru z wody zasilany był z paneli słonecznych. Pomysł podobno działał tylko koszt był spory ale dziś po prawie 20 latach i przy ekologicznym podejściu taki sposób pozyskiwania energii powinien być już mocno rozwinięty i dostępny cenowo.

Japończycy podobno wykorzystują sprężony wodór uzyskany drogą elektrolizy wody jako sposób magazynowania energii, którą uzyskali z wiatraków. Wiadomo, że energie elektryczną trudno przechować na potem ale gdy się ją zamieni na wodór wtedy taką energię można przechowywać wiele dłużej i jest bardziej wszechstronna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proces pozyskania HHO jest bardziej kosztowny niż zysk ze spalania tego gazu - było o tym na forum, np tu

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/20640-ogrzewanie-na-wodę/?tab=comments#comment-234381

Miałem z tym przelotną przygodę i zalecam ostrożność!!!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, żeby kupić lub zrobić taki reaktor wielopłytowy kilka sztuk, do tego aku żelowe i kilka paneli słonecznych, jako zasobnik gazu zbiorniki LPG walcowe. Trzeba by przeliczyć zapotrzebowanie energetyczne w przeliczeniu na wodór i wtedy mamy mniej więcej ilość jaką przez lato powoli panele muszą wytworzyć.

O jakich kosztach piszesz, energii czy hardware'u?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Energia elektryczna z paneli więc za darmo, ciśnienie gazu w zbiornikach nie mam pojęcia bo badam temat. Pewnie ciśnienie osiągane w sposób naturalny będzie zbyt małe żeby była sensowna wielkość zbiorników więc pewnie trzeba było by zainwestować w pompę do wodoru.

Ewentualnie wspomagał bym się wiatrakiem, kiedyś widziałem na youtubie fajny patent na bardzo wydajne śmigło praktycznie w każdych warunkach się jakoś kręci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, ile trzeba będzie, dlatego może ktoś robił coś w tym kierunku bo teoretyków to pewnie dużo będzie w temacie. Ponoć takie instalacje działają już w CA, musiał bym popytać na zagranicznych forach bo u nas pewnie bida jest w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem teoretykiem, nie licząc zabaw z młodości w napełnianie fruwających balonów.

Gdyby wodoru nie sprężać do sporego ciśnienia, to sprawa nie ma sensu. A butle muszą być specjalne (czytaj- drogie).

Wklejam rysunek, który daje do myślenia, to dopiero początek trudności.

Krótkie objaśnienie: przedstawia zbiorniki z wodorem (5 kg) w paru wariantach jako równowartość 80 litrów benzyny.

Są tam wodorki, wodór w postaci płynnej oraz sprężony nawet do 680 atm.

Wodór bez sprężania, zamknięty w objętości np. 10 m3 to  zaledwie niecały 1 kg (0,820kg) co jest równowartością energii zawartej w niecałym litrze  benzyny... za powiedzmy 5 zł.

 

storage.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do gromadzenia wodoru bez sprężania które wiadomo że drogie jak cholera - polecam Zeppelina ( międzyczasie można polatać po okolicy). A tak serio wodór jest nieopłacalny całkowicie jeśli pozyskiwac go w celu spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam małą instalację słoneczną podłącze ją w kwietniu zobaczymy jaka będzie wydajność w realu. 

Obliczyłem, że będę potrzebował jakieś 4200 m3 wodoru czyli 344,5 kg. Czyli jakbym brał prąd z sieci to koszt uzyskania takiej ilości wodoru wyniósł by jakieś 9 tysięcy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jedlica napisał:

Skoro podłączysz instalację

Gramatyka wskazuje na sytuacje hipotetyczną w celu wyrażenia kosztu za pomocą pieniądza, co każdy zrozumie. Nie zamierzam gromadzić energii w tym przypadku prądu w sieci tylko w wodorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Norman1212 napisał:

Gramatyka wskazuje na sytuacje hipotetyczną w celu wyrażenia kosztu za pomocą pieniądza, co każdy zrozumie. Nie zamierzam gromadzić energii w tym przypadku prądu w sieci tylko w wodorze.

Też w zeszłym roku zakładałem tu taki temat, nawet ktoś podesłał link do urządzenia wytwarzającego wodór ( polski producent) od razu rozdzielonego na tlen i wodór, urządzenie pracowało do 40 bar więc już wstępnie sprężony masz wodór. Do tego zbiorniki na paliwo ja w Star treku i gotowe :)

Aaaaa i jeszcze płuczka benzynowa, wodór spala się detonacyjnie a po przejściu przez płuczkę jak zwykły gaz.

Lub zamienisz go na prąd jak Majk z filmu poniżej :)

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak tylko jaka skala jest tego, pół miliona zielonych ale facet z filmu ma samochód na wodór, dom, ogniwa paliwowe i jeszcze nadmiar mocy produkcyjnych w dodatku robił to 20 lat temu pewnie rękami firmy a nie samemu, kiedy wszystko było jeszcze droższe niż obecnie o panelach słonecznych nie wspominając. A dzisiaj mamy zbiorniki na wodór z kompozytu jest to lekkie i wytrzymałe, panele słoneczne można kupić u chinoli za kilo ryżu resztę poskładać własnymi siłami i wyjdzie sporo taniej niż 2 miliony zeta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam, że w naszych warunkach lepiej postawić mini biogazownię,  kiedyś w programie rolniczym był taki projekt przedstawiany, gaz gromadzili w dętkach od ciągnika.

Co do wodoru to czy ktoś powie mi ile kosztuje energii sprężenie do 340 bar 1kg? Bo wyprodukowanie 1kg to coś koło 60 Kwh a sprężenie pewnie drugie tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.