Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł na ekogroszek 220m2.


Wojcieszko

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie ogromna prośba o pomoc.
Czytam Wasz temat i niestety nie mogę dojść do wniosków (nie znam się kompletnie na temacie)
Posiadam dom w którym muszę ogrzać 220m2 (liczona powierzchnia w domu), dom docieplony 15cm styropianu. Stare budownictwo (lata 90), ściana ze styropianem ma 60cm (styropian 15) . Piwnica pod połową domu, poddasze docieplone 10cm wełną. Mam w planach do tego kotła dobudować komin. Myślę o czymś takim (https://allegro.pl/komin-4m-fi-200-l...922346145.html).
Podaję link do wyliczeń:
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/4ug9

 

UWAGA. Tutaj problem jest taki, że pokazuje 19kW, ale z piwnicą pod całym domem, a ja mam piwnicę pod połową domu (jak zaznaczę że dom nie ma piwnicy to wychodzi 15kW), przez którą idą grube rury i zawsze jest tam lekko na plus. Z ogólnych wyliczeń (straty 80-90W/m2) wychodzi 220*85 = 18,7Kw + 3 na wodę do kąpania. To już jest 22...
Czy jesteści w stanie mi polecić jakiś dobry kocioł na ekogrosze? Musze mieć kocioł 5 klasy z Ecodesign.
I pytanie przedewszystkim jaki mocny zakupić kocioł biorąc pod uwagę, że to jednak stary dom...? Brat na taką wielkość ma Ogniow Eko Plus 25 i jest, a dom podpobny...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 300 metrów.

70 ocieplony budynek

230 nieocieplony. Mur 45 cm z pustka i pod dachem 30 lat temu był styropian co zostało to nie wiem. Do tego 300 litrów cwu na 8 osób.

Miałem zasypowego 25 kw i był za duży. Teraz kupiłem z podajnikiem 19 kw bo na wiosnę będę ocieplał ale na tą chwilę daje radę. Myślę że nawet w mrozy ciepła nie zabraknie. Na Twoim miejscu wziąłbym 19-25 kw

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ogromna prośba o pomoc.
Czytam Wasz temat i niestety nie mogę dojść do wniosków (nie znam się kompletnie na temacie)
Posiadam dom w którym muszę ogrzać 220m2 (liczona powierzchnia w domu), dom docieplony 15cm styropianu. Stare budownictwo (lata 90), ściana ze styropianem ma 60cm (styropian 15) . Piwnica pod połową domu, poddasze docieplone 10cm wełną. Mam w planach do tego kotła dobudować komin. Myślę o czymś takim (https://allegro.pl/komin-4m-fi-200-l...922346145.html).
Podaję link do wyliczeń:
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/4ug9
 
UWAGA. Tutaj problem jest taki, że pokazuje 19kW, ale z piwnicą pod całym domem, a ja mam piwnicę pod połową domu (jak zaznaczę że dom nie ma piwnicy to wychodzi 15kW), przez którą idą grube rury i zawsze jest tam lekko na plus. Z ogólnych wyliczeń (straty 80-90W/m2) wychodzi 220*85 = 18,7Kw + 3 na wodę do kąpania. To już jest 22... Czy jesteści w stanie mi polecić jakiś dobry kocioł na ekogrosze? Musze mieć kocioł 5 klasy z Ecodesign.
I pytanie przedewszystkim jaki mocny zakupić kocioł biorąc pod uwagę, że to jednak stary dom...? Brat na taką wielkość ma Ogniow Eko Plus 25 i jest, a dom podpobny...
Witam, u nas dom z lat 80. Zbudowany z pustaka, okolo 200 m2 . Dom i strych nie ocieplony. Dwa bojlery na wodę i piec 20kW. Piec robiony na zamówienie. Daje radę. Do tego należy wziąć pod uwagę, ze na piętro ida grube rury, a na parterze jest miedź.1b45c42b947b162994c647a5b3468f58.jpg

Wysłane z mojego MI 5s Plus przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz dla podglądu pracę moje pieca. Bez pompy kotlowej, bez sprzęgła. Z załączoną pompa cwu 24/7. Posiadamy w domu piec od miesiąca, moze troche wiecej i kazdy jest zadowolony. Nie jest to idealna praca pieca ale powoli dążę do tego . e9c38beec474d49fc21a8bb1963d63d4.jpg

Wysłane z mojego MI 5s Plus przy użyciu Tapatalka
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Wojcieszko napisał:

I pytanie przedewszystkim jaki mocny zakupić kocioł biorąc pod uwagę, że to jednak stary dom...?

Witam kolegę.

16-20kW nie więcej. Nawet z CWU będzie bez problemów :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie zrobiłem ponowne wyliczenia:
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/4ug9

Troszeczkę wcześniej z mojej nieświadomości wdał się błąd (nie wliczałem do powierzchni ocieplania zamontowanych na stałe szaf...)
Sprawa wygląda tak, że jak się ostatecznie okazuje do ogrzania będę miał około 245m2.
Piwnica jak wspomniałem wcześniej pod połową a nie całym domem z tym, że w pozostałej części jednak nie jest podłoga ogrzewana więc to ciepło i tak będzie tamtędy uciekać. Według wyliczeń jak widać potrzebuję 19kW. Poradzicie teraz co robić?

Podam jeszcze ilość żeberek na grzejnikach w kondygnacjach, bo różnica w metrach nie jest duża a już w grzejnikach tak... Może to coś pomoże?
Dół 133m2 – 145 żeberek – 1 drabinka
Góra 117m2 - 94 żeberka – 1 drabinka
15 żeberek pośrednie pomiędzy piętrami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc jeśli to ma być 5 klasa to celuj od 15 do 20

 

Ewentualnie jakaś 14 ale niżej bym nie schodzil

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem 20kw będzie ani za dużo ani za mało. ja mam 160m plus piwnica bez grzejników, i ogrzewam to kotłem 15kw. ale w mrozy ze dwa czy trzy kilowaty by się przydały. lepiej trochę mieć zapasu mocy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam sugestię aby był to np piec Klaster5 14 z palnikiem ardeo azp-tr 25 (palnik z pieca 24Kw).

Jaką moc w przybliżeniu może więc mieć ten piec po zwiększeniu palnika?

Nie sugeruję (nie znam się, a jedynie bazuję na opinii znajomych), że lepiej aby ten piec był mocniejszy (aczkolwiek ja coraz bardziej przestaję im wierzyć). Co według Was wybrać? Może jakieś podpowiedzi czy ten piec czy może jeszcze coś innego dla porównania?

 

Dodam, że w domu muszę mieć jakieś 23 stopnie nie mniej (to nie mój wymysł...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 19 kw na 300 metrów i przy -10 chodził na full przez pół doby ale w domu ciepło więc nie bralbym przesadnie duzego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

w domu z lat 30 ubieglego wieku z ocieplonymi scianami i stropem okolo 160 m2

mamy kociol 25 kw,
na podstawie wyliczen ilosci zuzytego wegla za poprzedni sezon wyszlo ze srednio pracuje z 7 kw
15 kw w zupelnosci wystarczy tym bardziej ze mozesz skorzystac z priorytetu cwu, lub jak u moich rodzicow, cwu laduje sie non stop grawitacyjnie,


pozdrawiam

Wysłane z mojego Z10 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam sugestię aby był to np piec Klaster5 14 z palnikiem ardeo azp-tr 25 (palnik z pieca 24Kw).
Jaką moc w przybliżeniu może więc mieć ten piec po zwiększeniu palnika?
Nie sugeruję (nie znam się, a jedynie bazuję na opinii znajomych), że lepiej aby ten piec był mocniejszy (aczkolwiek ja coraz bardziej przestaję im wierzyć). Co według Was wybrać? Może jakieś podpowiedzi czy ten piec czy może jeszcze coś innego dla porównania?
 
Dodam, że w domu muszę mieć jakieś 23 stopnie nie mniej (to nie mój wymysł...)
Palnik z 24 wykręci Ci 24 kw. Pytanie ile wymiennik odbierze a ile wyrzuci w komin. I 2 pytanie czy minimalna moc 30% to będzie 4,2 czy 7,2. Jeśli 4,2 to wybór ok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ogrzewam chatę 300m2 kotłem skam p plus 17 kw ( z ciepłomierzem ) 3-kondygnację. Kocioł nie wiem jakiej jest klasy , 3 może 4 ale na pewno nie jest to 5 - przez co mniej odbiera energii ze spalin. Według ciepłomierza w najmroźniejsze dni zimy z poprzednich lat , nie wskazał powyżej 11 kw. A kotłownie mam w budynku gospodarczym 25m od domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • marcin zmienił(a) tytuł na Kocioł na ekogroszek 220m2.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.