Skocz do zawartości

Ernesto

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Z racji iż obecnie na rynku jest kilkudziesiąt (set) producentów (modeli) kotłów z podajnikiem na ekogroszek - tonę...

Panowie, potrzebuję porady co do kotła o mocy 19kW lub 20kW. Dom 180m2  z 2005r. docieplony styropianem, stropodach i fundamenty zostaną  docieplone dopiero w przyszłym roku - na ten rok potrzebuję wymienić kocioł i mam zamiar położyć wełnę na podłodze  na piętrze. Wg. ciepła właściwego wychodzi mi kocioł na 17kW (+2-3kW na CWU) docelowo w przyszłym roku zamontujemy panele fotowoltaiczne do CWU. Z racji że kocioł będzie na dofinansowanie czyste powietrze musi spełniać "Unijne Normy" - EcoDesign i V klasa obowiązkowo.

Prześledziłem forum i gdyby nie powyższy papier (ecodesign) to brałbym w ciemno Skamp 20kW SV200 z SPPv2  niestety w Sekom Pleszew jedynie skamp 13kW posiada ten certyfikat :(

Poprzedni kopciuch to Ogniwo 17kW ok.13 letni - już rozszczelniony - przebył ostatnią drogę na stację 800zł/tonę.

Ogólnie u rodzinki mają 17letniego SAS'a w tą stronę też mnie cisną ale ten SAS Efekt jakoś do mnie nie przemawia, natomiast Solid 19kW ku któremu jestem skłonny podobno "odebrali" papier na ecodesign. Na jednej stronie handlarza ten papier ma, na innej już nie.

Jedna z podkrakowskich firm poleca mi Kawah Clover 20kW ze sterownikiem PLUM R910 i cytuję " kocioł wyposażony w nieśmiertelny, wykonany w całości z żeliwa palnik najlepszego producenta palników na rynku, czyli firmę ecoenergia "

a drugi Kołton ecomatix 19kW nie mam danych co do podajnika i sterownika.

Podsumowując jedną z mądrości którą nabyłem z Naszego forum - technologia,blacha,spaw ten sam- serce kotła to podajnik/palnik i sterownik i na tym mi najbardziej w doborze zależy.

P.S. jeden z kolegów wrzucał zdjęcia zniszczonych kominów w których nie było wkładów kominowych - w jakim tempie postępują takie zniszczenia? Tzn ile mam czasu od zamontowania kotła i użytkowania do zaopatrzenia się we wkład kominowy.

 

Z góry dziękuję za pomoc

Ernest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawał radę , przyjąłem tą samą moc 17kW doliczając 2-3kW według zaleceń na CWU.

Ogólnie dom jest bardzo wyziębiony, było w nim raczej "przepalane" niż mieszkane. Wprowadzam się od maja i muszę ogarnąć tam wszystko tak jakby od zera.

Ogólnie rzecz biorąc przyjąłem ze strony producentów (czy to Skamp czy SAS) jako dom starego budownictwa, bardzo słabo ocieplony no i na taki wskazują te 19-20kW z CWU.

Mój instalator poleca jeszcze Drew-Met MJ Ekonomik 17kW ze sterownikiem ST-480  z palnikiem żeliwnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oblicz na ciepło właściwe.pl tak jakby to miało wyglądać po dociepleniu. Jeśli z cwu będzie korzystać 2-3 osoby i sporadycznie to nie licz tego tym bardziej że będziesz miał panele w przyszłości. Jeśli komin jest z dobrej jakości cegły będzie dobra wentylacja kotłowni i w miarę stały ruch spalin to komin nie powinien się pocić.

 

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

Zobacz na moim nisko sprawnym zeliwniaku mam teraz 77 stopni spaliny, dochodzą max do 90. Zima tak od 90 do 130 a w największe mrozy powyżej. Oczywiście mam w tym dakonie zamontowane zawirowywacze oraz blok szamotowy. Kocioł nie czyszczony 2 tygodnie .

34fb356450f7fea7a235e9a75554050d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.