Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Termostat pokojowy a sterowanie zaworem 4d


DamianusD

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,mam pytanie a mianowicie czy w sterowniku cobra pid2 tez da się za pomocą termostatu pokojowego  ustawic zawór 4d ,

w taki sposób

że po osiągnięciu temperatury w pomieszczeniu nie zatrzyma pompy co,tylko zmniejszy temperaturę na wyjsciu zaworu o 10 stopni.  Czytam instrukcję obsługi i tam jest tylko napisane że jesli termostat pokojowy rozłączy pompę co to wówczas siłownik przestaje pracować. A nic nie jest wspomniane o tym że zamyka się całkiem ,czyli pompa pobierała by wode z powrotu kotła,czy też np. przymyka się częściowo. Chodzi mi o to aby pompa co pracowała cały czas. Żeby tylko za pomocą zaworu 4d zmieniać temperaturę zasilania grzejników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz aby pompa pracowała cały czas ustaw -1 jak na foto. 

Oprócz tego masz ustawienie start pompy w menu pomp. Od jakiej temperatury startuje pompa .

WP_20181113_19_05_09_Pro.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CIHYMUR,okej te ustawienia wie m jak zrobić. Chodzi mi o to czy da się ustawić żeby po osiągnięciu zadanej temperatury

w danym pomieszczeniu siłownik zaworu 4d zmniejszył temperaturę np o 10 stopni. Czyli jak np teraz mam

ustawione 36 stopni na grzejnik, to po osiągnięciu zadanej temp. w pomieszczeniu np 23 stopni. Siłownik zmienił wyjście wody na

grzejniki z tych 36 stopni na 26. Czy jest taka możliwośc ustawienia w cobra 2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma . 

Takie zadanie ma sterowanie pogodowe. A nie sterownik kotła. 

Sterownik, ustawi taką jaką mu ustawisz.Możesz trzymać np 31*C . Uzupełniając straty cieplne budynku. 

Lub na grzejniki termostaty i po sprawie. Każde pomieszczenie sterowane niezależnie. Proste i Skuteczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej,jasne CIHYMUR. mam tak właśnie zrobione. Tylko że mam zwykłą pompę co i teraz jak np. wszystkie grzejniki odetną termostaty pokojowe

a jeden zostanie jeszcze nie domknięty wówczas słychać mocny szum w grzejniku. Niwelując to, muszę zmienić pompę na elektroniczną.

Ona w takiej sytuacji zmniejszy swe obroty na minimum i ucichnie uciążliwy szum. Zgadza się,czy tak nie będzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz termostaty na grzejnikach to koniecznie pompa z autoadapt. 

Pompa dostosuje się i będzie cisza.

Zrobiłem test.

Zakręciłem grzejniki, oprócz jednego oczywiście. Jedyne co zauważyłem to spadek poboru prądu na pompie. 5Watt.  Żadnego  UCIĄŻLIWEGO szumu. 

Gdy 10 grzejników odbiera ciepło, pompa pobiera ok 10-11Watt. Pompa nazywa się Wilo i ciągnie niewiele prądu. Jak wymienisz na nową to w 2 lata zwrócą się   pieniążki bo mniej za prąd zabulisz.

Zauważyłem że masz napisane w profilu (grzejniki aluminiowe) .Alu są jakby głośniejsze od stalowych. Słychać jak stygną(rozszerzalność cieplna materiału) , niektórym to przeszkadza , niektórym nie. Akurat mam aluminiowe w sypialni i na wiosnę pewnie wymienię na staluchy to nie będzie tak cykać :)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CIHYMUR ,dzięki że sprawdziłeś i dziękuje za informacje. A no właśnie, zgadza się że mam aluminiowe no i pewnie tp też przez to. Pompę już zakupiłem, ale niestety innej firmy, jak chcesz to możesz sobie tu podejrzeć jaką

https://allegro.pl/pompa-obiegowa-leszno-lfp-epco-2w1-25-40-70-i6826452458.html?utm_source=google&utm_medium=cpc&ds_rl=1262523&ev_campaign=_DIO_pla_dom_budownictwo&ev_adgr=Ogrzewanie&gclid=CjwKCAiA8rnfBRB3EiwAhrhBGqLlkHpgiJHFdUB0cWyDo_mJ1qwx2yLlVCjYYVujqG5w8d-BpQZmThoCmoMQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

Tej firmy , tzn. taką samą ma mój znajomy i jest okej. Po za tym jest tania.

Po niedzieli będę je zamieniał je i zobacze efekty. Ale myślę że to napewno tego wina jest.

Wiesz, ja teraz trochę przeróbek miałem w kotłowni... między innymi tęż mam nowy kocioł.

Miałem na początku trochę problemów z okiełznaniem go ;-)

ale dzięki ludziom na tym forum , sporo ciekawych informacji i spostrzeżeń dostałem. Tak że już jest okej .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.