Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba o ocenę kotłowni


Mapik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowne grono!  Prosiłbym o sprawdzenie i ewentualne uwagi do szkicu mojej kotłowni. Domek jest częściowo podpiwniczony z użytkowym poddaszem. Do ogrzania ok 180 m2 ocieplony styropianem 20 cm i 33 cm wełny na poddaszu. Dom ma 2lata i pierwsza zima przed nami. Okna 3szybowe. Powiedzcie czy układ jest ok czy ewentualnie coś do poprawki. Do rozdzielacza miedź a później pex.

B72894F9-C228-4F22-BFF2-BC09B252083A.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Górny rozdzielacz to podłogówka a dolny to grzejniki. Tez mi się wydaje ze mogłaby być 15tka a instalator upierał się ze 25 KW. Teraz chyba wziąłbym 15 KW No ale zobaczymy co będzie zima

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej izolacji to i 15kw sporo za duży. Brak ochrony powrotu, brak pompy i mieszacza na podlogówkę. Zdjęcia lepiej wrzuć 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powrót będzie chroniony pompa cwu a „zestaw podłogowy”  tez jest.

0AACAEED-DE4C-412F-B6F2-6B568B9BC1EE.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to na rysunku tego nie było. Potrzebny jeszcze zawór zwrotny na obiegu podłogówki w odpowiednim miejscu- może być np na odcinku od belki powrotnej do zaworu motylkowego poniżej zaworu 3d. 

Ochrona powrotu przez CWU to tak trochę nie bardzo, tym bardziej w nowej instalacji ale jak ma tak być to niech będzie.

Jeśli to pierwszy sezon to przygotuj się na wysokie spalanie - pierwsze wygrzanie i usunięcie wilgoci technologicznej swoje kosztuje. Podstawa to wentylacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zz jest założony na zasilaniu ale będzie przeniesiony na powrót ale w kotłowni bo pod belka się nie wmieszcze. Tynki i posadzki były robione w tamtym roku latem wiec 1 zimę już paliłem ale nie było jeszcze drzwi wewnątrz wiec zobaczymy jak będzie teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Mam jeszcze takie pytanie odnośnie przewężenia rury przed rozdzielaczem na grzejniki czy nie powinien być tam odcinek na całości Cu 28 a nie 22 ? Bo to jest jeden rozdzielać na parter i poddasze. Na poddaszu jest w sumie 60 aluminiowych żeberek i drabinka w łazience a na parterze 40 i drabinka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są fondital calidor 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie mi czy zz może być na zasilaniu i na powrocie czy lepiej tylko na powrocie bo w poniedziałek czeka mnie przeróbka i nie wiem czy przenosić zz z zasilania czy tylko dołożyć na powrót ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie mi czy zz może być na zasilaniu i na powrocie czy lepiej tylko na powrocie bo w poniedziałek czeka mnie przeróbka i nie wiem czy przenosić zz z zasilania czy tylko dołożyć na powrót ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co by mogło być w przypadku gdybym nie przerobił tego powrotu z grzejników? Czy jest to konieczne? A gdybym tylko wstawił zz przed wejściem powrotu z bojlera? Nie byłoby prawie to samo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już jestem po modernizacji zrobiłem tak jak we wskazówce z tym ze zz z podłogówki dalem niżej. Teraz tylko czekać na podpalenie groszku. Mam nadzieje ze będą efekty przeróbek. Dzięki za pomoc. Pozdrawiam !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.