Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rc300


Rimowałs

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Jestem tutaj pierwszy raz. I potrzebuję pomocy, czy ktoś z was jest w stanie mi wytłumaczyć jak wyregulować krzywą grzania, dolny zakres jaki parametrem, oraz gurny, jakim patametrem. Buderus gb072 +rc 300 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój sposób, wg którego ustawiłem krzywą grzania, popisałem tutaj: 

 

PS. Zresztą cały watek możesz przeczytać, tam dużo wyjaśniałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli "Sposób regulacji" masz ustawione na "Ster. wg temperatury zewnętrznej", to żaden.  "Maks. temp. zasilania" to raczej do czegoś innego służy. Chyba miałeś na myśli parametr "Temperatura projektowa", bo ona określa temperaturę dla -20stC (czy innej ustawionej jako "min. temp. zewn").

 

Jeżeli "Sposób regulacji" przestawisz na "Temp.zewn. z punktem pocz" to za krzywą odpowiadają: "Punkt końcowy" dla -20stC i "Punkt początkowy" dla +20stC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje pomyliłem tem. Zasilania z projektową. Czyli według ciebie kg, z punktem początkowym jest lepsza. Tylko że ty masz Mercedesa wśród kotłów gazowych. Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procedura jest procedurą, powinna działać...

 

Możesz ewentualnie zmienić, że początkowy punkt ustawiasz, gdy temperatura na dworze jest powyżej 0stC, a nie +5stC.

Bo twój piec prawdopodobnie będzie często się wyłączał przy np: +10stC na zewnątrz, bo nie będzie mógł zejść z mocą, aby nie przegrzać domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem jeszcze jeden myk: ustawiłem przejście w tryb "lato" na +12st. Gdy temperatura (tłumiona!) na zewnątrz przekracza +12st, to piec w ogóle się wyłącza. Zauważałem, że przy +12stC na zewnątrz nie muszę w ogóle grzać domu. Co prawda temperatura spada z +20 do +19.6, ale jest to akceptowalne. Dopiero w nocy, gdy temperatura (tłumiona!) spadnie poniżej +12stC chciałbym, aby piec podgrzewał dom. W ten sposób dodatkowo ograniczyłem ciągłe wyłączanie i włączanie się pieca, gdy na zewnątrz było +14stC, bo i mój piec nie mógł zejść z mocą, aby domu nie przegrzać.

PS. początkowo ustawiłem lato na +10stC, ale okazało się, że jak w nocy było +10stC lub 11stC, to w domu było za zimno. Więc podniosłem do +12stC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie po zmianie na ster, z punktem początkowym zmieni się menu i będę musiał to ogarnąć. I masz racje kocioł się załącza 12/14 razy na dobę, trochę za dużo według mnie. Tem, pomieszczeń 22.5 grzanie a temperatura obniżenia 21.5 st. C. Grzanie od 19 tej do 24 tej, reszta obniżenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Rimowałs napisał:

Witam dziękuję za odpowiedź,ale nie za bardzo wiem jak mam ustawić ten punkt początkowy powyżej 0 a nie + 5 st, powyżej 0 tj. +5

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest tak:

- wchodzisz w menu serwisowe: przytrzymuje prawy górny przycisk przez kilka sekund, "Menu"

- następnie: "Ustawienia ogrzewania" -> "Obieg grzewczy 1" (mam nadzieję, że masz tylko jeden) -> "Ustaw krzywą grzewczą"

- i tam zmieniasz "Punkt początkowy": dodajesz +5stC, jeżeli nie dogrzewa; albo odejmujesz -5stC, jeżeli przegrzewa i się wyłącza.

 

Zmieniaj nie częściej niż raz na kilka dni i obserwuj dwie dane: temperaturę ustawioną oraz temperaturę zmierzoną.

W sumie to teraz jest za ciepło na testy, poczekaj, aż temperatura spadnie poniżej 10stC.

 

PS. To temperatura na dworze ma być powyżej 0stC, a nie "punktu początkowego" :-) . "Punkt początkowy" opisuje temperaturę wody wychodzącą z pieca gdy na dworze jest +20stC (trochę fikcja). Temperatura wody wychodzącej z pieca, gdy na dworze są inne temperatury, jest obliczana przez piec proporcjonalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na obecnych ustawieniach w trybie grzania niedogrzwa i się wyłącza. Np, temperatura zadana 22,5 st. C temperatura zmierzona 20 st. C. Kg.               - tem projektowa 48 st. C.          - tem zasilania 50 st. C.MAX.     - minimalna tem zew. - 20.         - wpływ pomieszczenia - 5k.      - pompa delta 1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ups... To chyba gdzie indziej jest problem...

 

W momencie, gdy się wyłącza, to ciekawe jakie masz zmierzone temperatury zasilania i powrotu? Oraz % mocy pieca?

 

Z tego co pamiętam, to można znaleźć w menu systemowym - > diagnostyka - > wartości monitorowane.

 

Ps. A kaloryfery masz poprawnie skryzowane?

 

Wszystkie pokoje są niedogrzane?

Ile masz kaloryferow w każdym pokoju i ile pokoi?

W pokoju ze sterownikiem termostaty otwarte na Maxa?

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może system przyłączył ci się w tryb "lato" w tym momencie? Jaka masz ustawiona temperaturę przejścia w tryb "lato"?

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak im zimniej tym system jest stabilniejszy, złączenia 2, 3 na dobę i tem w pomieszczeniach jest ok. Problem jest teraz gdy w nocy zimno a w dzień ciepło. Grzejniki ok. Rozkład tem w pomieszczeniach ok czyli jak niedogrzwa i się wyłącza w pomieszczeniach równo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś będę zmieniał kg z tem, zew, na kg z punktem początkowym. A czy u ciebie stosowałeś kg z tem, zew. Bo w instrukcji rc 300 na str 38 jest napisane że kg z punktem początkowym jest prostą kg. Wiem że proste rzeczy nieraz lepiej działają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od razu użyłem wersji z punktem początkowym, bo wolę mieć większą kontrolę na krzywa.

 

 

Wydaje mi się, że piec wyłącza ci się, bo jest za mała różnica między temperatura wody wychodzącej a temperatura wody powracając do pieca. Może to rzecz normalna, wynikającą z twojej konstrukcji ogrzewaniewania i ograniczeń pieca. Ale może być kwestia złego ustawienia kryz w kaloryferach.

 

Dlatego moje pytania...

 

 

Jak nie miałem ustawienia trybu "lato" to przy takich wysokich temperaturach, jak teraz mamy, mój piec też się wyłączal i włączal.

 

Ps.jak poniesiesz punkt końcowy to też podnieś maksymalna temperaturę o kilka stopni wyżej. Inaczej będziesz miał problem przy - 20stC na zewnątrz.

 

 

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź, najlepiej jak bym mógł się z tobą skontaktować telefonicznie o ile jest to możliwe, widzę że twoja wiedza na temat rc300 buderus jest duża. Może mugłbym ci więcej powiedzieć, a ty mi pomóc. Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dokładnie o zachowaniu kotła. Zadana tem,pomieszczenia22,5 wyłącza się 21,5-22st.c. Tem,zadana kotła 33st.c.tem.rzeczywista 36st.c

. Moc minimum 23% kotła. Dom 100m 8 grzejników aluminiowe przewymiarowane. Obliczenia cieplne powinno wystarczyć.7,5kw na c o. Takich kotłów narazie nie ma. Według mnie mój kocioł posiada za dużą moc minimalną. Której nie można zmniejszyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z kryzowaniem kaloryferow? Masz dobrze ustawione? Ktoś to skontrolował? Masz w ogóle kryzy na kaloryferach, które możesz regulować? Jeżeli jeden mały kaloryfer nie ma kryzy, albo jest źle ustawiona, to puszcza ciepła wodę spowrotem do pieca i piec się niepotrzebnie wyłącza.

 

Rzeczywiście, jak piec jest za duży to nie ma siły, będzie się wyłączał.

 

Możesz odczytać jeszcze temperaturę powrotu?

 

Może wydłuż czas wybiegu pompy, to ciepła woda będzie dłużej krążyły po kaloryferach po wyłączeniu pieca, daj np 60 minut.

 

Ps. O kryzowaniu jest tutaj

http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/2380-kryzowanie-grzejnika-czy-zmniejsza-moc-grzejnika/

Jak podasz moce kaloryferow w watach i rodzaj zaworów, to policzę ci kryzy.

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.