Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Gruntowy wymiennik ciepła, a grzyby i pleśń w środku...?


Rafal2018

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad użyciem GWC do biura, obawiam się jednak czy skropliny które będą się produkować nie spowodują wzrostu grzybów i pleśni..

 

W rurowych podobno to jest stwierdzone,

W bezprzewodowych np. Provent twierdzą ze nie ma tam pleśni, ale mi się nie chce w to wierzyć...

 

W takim środowisku aż się prosi o grzyby, wentylacja chodzi 24h/dobę i jest w wilgotnym środowisku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.09.2018 o 19:58, Rafal2018 napisał:

 

Zastanawiam się nad użyciem GWC do biura, obawiam się jednak czy skropliny które będą się produkować nie spowodują wzrostu grzybów i pleśni..

W takim środowisku aż się prosi o grzyby, wentylacja chodzi 24h/dobę i jest w wilgotnym środowisku

 

Pierwsze, to GWC powinno być na odpowiednich rurach "anty" i położonych ze spadkiem w stronę czerpni i tam studzienka zanikowa z geowłókniną, piaskiem, żwirem lub innymi filtrami żeby robactwo i gryzonie nie wchodziły do rury. Do obliczeń GWC polecam program Awadukt Termo (czy jakoś tak) ale można i ręcznie policzyć jak się komuś chce.

Drugie, to poczekam co w sąsiednim wątku napisze @reded za rok/dwa i wtedy podejmę decyzję czy robić to rurowe GWC :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@krisgie... odpowiednie rury = naciągane na kasę. Osobiście mam gwc z rur kanalizacyjnych w zasypie fundamentowym (ok 55m). Nie czuć w domu żadnego zapachu z tych rur a tym bardziej grzyba.
Skropliny jak już są to uciekają w stronę czerni.
Na wiosnę dodatkowo wydłużę cały układ pod ogrodem o dodatkowe 20m by więcej zyskać. I także będą to rury kanalizacyjne.

Wysłane z mojego HTC One M8s przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Przemyslaw85 napisał:

Nie czuć w domu żadnego zapachu z tych rur a tym bardziej grzyba.

A to akurat pozytywna informacja. Jak długo już masz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uruchomione na jesieni 2017. Wentylator który tłoczy powietrze pracuje ok 12h na dobę. Chodzi o to że gdy będzie pracował stałe to ziemia się nagrzeje latem a zimą wychłodzi i nie będzie takiego zysku z GWC.

Jak chcesz by GWC pracowało ci stałe zrób je 2 by mogły pracować naprzemiennie.

 

Wysłane z mojego HTC One M8s przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze nawet centrali nie mam wiec GWC to temat u mnie na przyszłość ale póki co zbieram doświadczenia innych.

Najbardziej mnie rajcuje glikolowy z nagrzewnicą ale koszty...i pewnie skórka nie warta wyprawki.

W sumie wszystko się o koszty i zyski z tego rozbija ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W życiu bym się na coś takiego nie zdecydował, współczuję Ci to wdychać.
Jak cię stać na rury rauha to kupuj. Te jony srebra które tam są dają tyle co nic. No ale kto bogatemu zabroni.

Wysłane z mojego HTC One M8s przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Przeczytałem kilka postów na innych forach. Jeden Pan dość rozsądnie przedstawił argumenty, przeciwko rurze pcv z nanocząsteczkami srebra to ściema na pierwsze dwa trzy lata. Dodał ze w użyteczności publicznej/firmach takie instalacje powinny być czyszczone raz w roku pod ciśnieniem 120bar- nie wydaje mi się żeby z tej nanopowloki srebra coś zostało..

Poczytajcie o wymiennikach żwirowych to ma sens (bynajmniej tak mi się wydaje) chciałbym się zdecydować, ale dom jest już postawiony i nie mam jak na tył wjechać koparka.. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam na rurach PCV, koszt i tak znaczący a porównując do rur z "atestem" za 100 zł netto metr plus złączki i kołana zgrzewane  to moja instalacja tyle nie kosztowała. Właściwie to nie budowałem GWC a czerpanie, bo nie mam warunków aby było wg przepisów, a przy okazji mam 25m rury w, ziemi, na razie bardzo stabilnie trzyma temperaturę mimo wahań dzien/noc już znaczących. 

Pozdrawiam RedEd  

Edyta: https://nape.pl/upload/File/biblioteka_ibp/budownictwo_energetyczne/projekt_gruntowego_wymiennika_ciepla.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.