Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba o ocenę schematu instalacji


Borowiec

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Proszę o ocenę schematu instalacji swojego domu. Chciałem się upewnić przed skręcaniem czy to będzie działać. Trochę nie jestem pewien tego rozdzielacza OP w piwnicy oraz podłączenia zbiornika cwu, a także średnic rur za rozgałęzami schodzić na 22 czy może robić wszytko na 28.  Trochę inf. Piec na ekogr. 20kW  sprzęgło rozdzielacz 40kW  pompy obiegowe elektroniczne wysokość pod 6m, do cwu i kotłowa 4m. Dom dobrze ocieplony 220-240m w zależności jak kto liczy skosy na poddaszu. 

Przepraszam za niechlujny schemat ale tak na szybko kiedy dzieci zasneły. Będę bardzo wdzięczny jak ktoś rzuci okiem

 

schemat.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wieczorową porą...

Mam pytanie do kolegi BOROWCA , co to za rurka przed sprzęgłem jest zainstalowana, wydawało mi się że przepływ powinien być całkowity przez sprzęgło a nie bypassem.1346381318_Beztytuu.jpg.7a769edac0507d6f20ca14fc5432e90f.jpg

Ciekawy jestem jakie ma ona zadanie. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ale przecież sprzęgło to wielka rura .... więc nadal nie mam pojęcia jak to ma działać..czy przez sprzęgło, czy przez rurę woda będzie przepływać swobodnie, a pompka sobie i tak wymiesza.  Przecież do zaworu będzie przez sprzęgło wpływać gorąca woda i zawór będzie mieszał z ...gorącą wodą z rurki, podczas gdy nie będzie odbioru za sprzęgłem.....faktem jest że będzie działać tylko wtedy po co sprzęgło a nie rozdzielacz. Chyba aż takich przepływów nie ma. Pozdrawiam YARO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwoliłem sobie poszperać z rana papierologii własnego archiwum i znalazłem sobie takie wypociny z projektu instalacji wykonanej u mojej siostry w 2004roku zrobiłem scan (przepraszam za jakość).scan.jpg.8187e773f445b734c71d80b6ece877f1.jpg

Czy to nie jest właśnie rozdzielacz działający jako sprzęgło???  Oczywiście na powrocie przy kotle jest pompka, której w tym rysunku nie uwzględniono. Ostatecznie (ze względu na opory) został zamontowany ESBE termostat 1" nastawny do 70stopni ustawiony na 60 stopni (działa do dziś 13lat, u mnie również w podłogówce siedzi i też działa) dalej były dwa obiegi, góra i dół i dwie pompki HALM-a

Czy coś to nie przypomina? Pozwoliłem sobie na wycenę i kształtki nie przekroczą 200zł, a efekt sami oceńcie. Oczywiście nie kosztuje to 1000zł czy 2000zł nie ma pianek i markowych naklejek, wi-fi czy podłączenia do internetu :-)) .......ale działa.... i to chyba jest najważniejsze.

Pozdrawiam szanowne grono forumowiczów. YARO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

c

59 minut temu, odpowietrznik napisał:

Twój rozdzielacz nie ma nic wspólnego ze sprzęgłem....

 :-)))))  Kolego na pewno masz 100% rację scan.jpg.3dea13580e2b3556c775afd758159995.jpgsprz.jpg.ad51a2d2df540fb17b31044790cabe2b.jpg

Na pewno zasada jest inna

Szczerze Ciebie pozdrawiam. YARO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadajesz za trudne pytania jak dla mnie) ale czy jak z górnego obiegu zasilę grzejniki to chyba do sprzęgła wróci woda o dość "wysokiej"temp.Tak tylko w celach szkoleniowych spytam, konkretne czyli jakie?)

Może jednak jest różnica pomiędzy sprzęgłem a sprzęgło-rozdzielaczem?Może konstrukcja tego drugiego umożliwia jednak takie podłączenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producenci wymyślają jakieś dziwaczne układy ze sprzęgłem a ono jest proste jak budowa cepa i winno posiadać:

- dwa króćce na górze

- dwa króćce na dole

- w górnym deklu miejsce na odpowietrznik i czujnik temperatury

- w dolnym deklu zawór spustowy do odmulania

Nic więcej do poprawnego działania sprzęgła nie potrzeba.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Sambor mam taki sam sprzęgło-rozdzielacz jak na układzie afriso. Dodatkowo na zawórach 3D siłowniki - obwód grzejników max. 50st. Ze względu na małe dzieci w domu oczywiście termostaty i obwód OP o temp. stałej 28-30 st. w celu przełamania odczuwalne zimnych płytek na podłodze. Oczywiście temperatura na obwodzie kotłowym ustawiona doświadczalne tak żeby temp. powrotu była nie mniejszą niż tam wiadomo 55st. W tej sytuacji zostawić tak jak jest czy może przerobić sprzęgło-rozdzielacz w zwykłe sprzęgło,? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Podepnę się do tematu i zadam pytanie. Czy może być taki schemat jak na poniższym załączniku jeśli mieszacze będą na czas letni skręcone. Przerobiony układ autora tematu.

schemat1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie nie jestem producentem. Zastanawiam się czy może tak być. są 3 obiegi 1- grzejnikowy, 2- podłogówka i 3 to CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.