Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palenie na miarkowniku bez ściągania dmuchawy


BartekK90

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, szukam odpowiedzi na następujące pytanie - mam bowiem na kotle Defro Optima Komfort założony sterownik wraz z dmuchawą, ale i mechaniczny miarkownik i chciałbym właśnie zacząć palić na miarkowniku. Czy w tym wypadku muszę ściągać z kotła dmuchawę, czy wystarczy że rozłączę ją ze sterownikiem. Dodam, że dmuchawa jest z klapką (regulator ciągu kominowego). Będę wdzięczny za Wasze podpowiedzi 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezpieczniej zdemontować a  kanał powietrzny zatkać czymś niepalnym ,np wełną mineralną.

Jeśli tego nie zrobisz, istnieje ryzyko że kocioł przez ten kanał będzie zaciągał lewe powietrze i trudno będzie utrzymać zadaną temperaturę bo pomimo zamknięcia klapki przez miarkownik, kocioł nadal będzie ciągnął powietrze do spalania i utrzymanie tego w ryzach może być niemożliwe.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. To co radzisz ma sens. Mam jeszcze jedno pytanie. Ogółem mam Protona PID Fuzzy Logic i dmuchawę WPA 117. Mój kocioł to Defro Optima Komfort 10KW. Nie mogę dojść do ładu z ustawieniami tego sterownika. Otóż w instrukcji serwisowej nie ma zalecanych ustawień pod moją dmuchawę. Jeśli chodzi o WPA, to są ale do WPA 120. Może mógłbyś mi coś podpowiedzieć? Przyznam szczerze, że chciałbym uzyskać lepsze spalanie. I tu przechodzę do sedna: dom to około 120 metrów. Nieocieplony, z plastikowymi, dwuszybowymi oknami. Grzejniki są żeliwne, a rury to mieszanka starych grubych rur w pionie i cienkich rurek PEX na doprowadzeniach do grzejników. Przy każdym z grzejników mam zawory termostatyczne z głowicami. Przy piecu pompa CO i brak zaworów 3d czy 4d. Piec jest szczelny, świeżo po uszczelnieniu wszystkich drzwiczek. 

Jeśli będą potrzebne jeszcze jakiekolwiek dodatkowe informacje, to oczywiście podam 🙂 Pozdrawiam. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji serwisowej sterownika podane jest jak ustawić obroty min i max.

Obroty minimalne ustaw na 1  ale zwróć uwagę czy przy ruszaniu wentylatora , zaczyna on kręcić bez buczenia i widocznych oporów. Jeśli by tak było , podnoś wartość ( 2,3,4,itd)aż te objawy ustąpią i dodajesz jeszcze dodatkowo dla bezpieczeństwa jeden , dwa stopnie wyżej

Obroty maksymalne ja miałem ustawione na 30% .

Pompa CO temperatura włączenia minimum 45*C

Nastawa na głowicach termostatycznych na 5 bo regulację temp. wody ustawiasz na sterowniku.

Czas przedmuchów można wstępnie ustawić : przerwa w przedmuchu np. 5-7 minut , długość przedmuchu 5-10 sekund. Od tego możesz zacząć, ewentualnie potem skorygować w miarę potrzeby.

Jeśli palisz od dołu to efekty będą skromne. Jeśli od góry, powinno być znacznie lepiej w odniesieniu do dymienia czy zmniejszenia ilości spalanego węgla. Przy paleniu od góry, ważne jest by w drzwiach zasypowych była klapka powietrza wtórnego ( PW )

Ale przecież Ty chciałeś używać miarkownik🙂

https://www.prond.pl/instrukcje-pl/instrukcje/krypton-pid/instrukcja-serwisowa-krypton-pid.pdf

kotly-dragon.pl/images/design/kociol-uniwersalny/proton-pid-instrukcja.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem używać miarkownika i skłaniam się ku zakupowi Unistera. Co o tym sądzisz? Będzie lepiej niż na Protonie PID Fuzzy Logic? 🙂

A co do samego Protona, to oczywiście instrukcję serwisową mam, z tym że nie ma tam zalecanych nastaw dla mojej dmuchawy - WPA 117. A i nasunęło mi się pytanie odnośnie dmuchawy, a dokładnie tego, że jest ona z klapką i ciężarkami (regulatorem ciągu kominowego). Przy 10% na jakie teraz mam ustawiony start dmuchawy owe ciężarki praktycznie się nie unoszą... Mam rozumieć, że aby dmuchawa dmuchnęła to klapka powinna się otworzyć, a co za tym idzie ciężarki powinny podnieść się do góry? Chodzi o to, że na przykład w kwestii 10 sekund przedmuchu, to tak samo, ciężarki w ogóle się nie podnoszą, pomimo tego, że próbuję je regulować. Czy klapka nie ma wpływu na, że tak powiem dmuchanie dmuchawy? 

Dopytam też w kwestii tego najniższego biegu. Jeśli na 1 dmuchawa nie będzie buczeć, to tak mam to zostawić? 🙂 A co proponujesz ustawić w parametrze Wydajność dmuchawy? Póki co mam ustawione jak już wcześniej wspomniałem 35%. Zakładam, że Obroty maksymalne, a Wydajność dmuchawy, to dwa różne ustawienia, prawda? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proton czy unister będą działać podobnie. Dlatego że proton ma kulawy pid. Tzn , właściwie to nie jest pid tylko chwyt marketingowy. Jedyne co ma z PID to zwalnianie obrotów przy dochodzeniu do zadanej. Później przechodzi na przedmuchy czyli właściwie praca w dwustanie. Rasowy PID kręci wentylatorem cały czas , przeważnie na 1% mocy.

Unister też będzie pracował zamykając i otwierając klapke a więc też dwustan. Przy paleniu od dołu , po każdorazowym dolozeniu węgla, i tak będzie się kopcic i za dużo spalac. Oszczędność jakąś tam osiągniesz paląc od góry. Ale do dobrego takiego spalania potrzeba klapki PW w drzwiach zasypowych. 

Palenie to nie wizyta u lekarza i prosta recepta. Ustawienia które podałem są nastawami wyjściowymi a wszystko potrzeba samemu doregulowac bo każdy ma inne warunki.

Klapka w wentylatorze ma za zadanie zapobiegać lewemu zaciąganiu powietrza. Jeśli zadana będzie się utrzymywać dłuższy czas choć klapka się nie podnosi to tak zostaw chociaż to dziwne bo przedmuch powinien być z całą mocą którą masz ustawioną. (35%).

Ciężarki powinny być nakręcone na sam początek gwintu, wtedy klapka jest mniej bezwladna I lżej się otwiera. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palę od góry już drugi sezon, odkąd w ogóle zacząłem palić w kotle CO. Klapkę PW również mam w drzwiach zasypowych, z tym że podobno przy dmuchawie nie wskazane jest z niej korzystać. Mocno zastanawiam się nad Unisterem, bo podobno wydłuża jednak stałopalność zasypu i chyba pali się dzięki niemu nieco czyściej? Masz jakieś doświadczenia z Unisterem? Aczkolwiek próbuję jeszcze dojść do ładu z tym Protonem. Trochę zmartwiłeś mnie tym, że to nie jest taki prawdziwy PID... 

Pozmieniałem nieco te ustawienia zgodnie z Twoimi wskazówkami i właśnie rozpaliłem. Zobaczę co i jak 🙂 Poza tym, doszedłem do ładu z tymi biegami dmuchawy. U mnie dmuchawa startuje od 13 biegu, a nie od 1. Eksperymentalnie ustawiłem bieg minimalny na 20. Czy to nie za wysoko? Natomiast bieg maksymalny, to znaczy 49 na 70. Natomiast wydajność dmuchawy właśnie na 35. Zobaczę co z tego wyjdzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palilem na Unisterze. 

Jego zaletą jest bezproblemowa obsługa. Jakieś oszczędności daje. Jeśli będziesz kupował, wybierz taki który nie obsługuje wentylatora wyciagowego tylko ten zwykły i tańszy bo chyba nie masz wyciagowego. Warto także dokupić taką małą śrubę rzymską ok 5 cm długości. Lepiej doregulujesz szczelinę klapki PP. Przy pełnym otwarciu, klapka nie powinna się otwierać więcej niż góra 1 cm bo złoże będzie się za bardzo rozpalac. Przedmuchy ja miałem wyłączone. Jesli chcesz by były, czas otwarcia ok 1 minuty. Rozeta górna przy rozpalaniu na full, po zgazowaniu węgla góra 0.5 cm cały czas.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.