msilent Opublikowano 11 Sierpnia 2018 #1 Opublikowano 11 Sierpnia 2018 Cześć, mam stary dom z lat 60tych, instalacja z grzejnikami żeliwnymi. Schemat istniejącej instalacji załączam (3 piony). Jestem teraz na etapie wymiany pieca na piec z podajnikiem na ekogroszek. Instalator proponuje instalację zaworu 4d i pompy bezpośrednio na wylocie kotła (schemat załączam). Moim zdaniem coś jest nie tak bo nie ma rury wzbiorczej bezpośrednio do zbiornika wyrównawczego i by-pasu pompy. Pytanie czy jeśli pociągnę drugą rurę do zbiornika to będzie ok, czy może odpowietrzenie pionów powinienem rozwiązać inaczej. Zależy mi na poprawności i zgodności instalacji z normami, żeby w razie czego nie było problemu z ubezpieczeniem. Przeczytałem streszczenie normy i wymagania kotła. Nie wiem czy tak może być jak w mojej propozycji, że 2 rury (czerwone) dochodzą do zbiornika wyrównawczego (odpowietrzenie pionów). Nie chciałbym też zbyt wiele zmienić w istniejącej instalacji. Pozdrawiam i dzięki za pomoc! Ew czy można by zastosować bypass taki jak poniżej. Wtedy nie musiałbym przez 2 stropy ciągnąć dodatkowej rury. Pytanie czy nie byłoby problemu z cyrkulacją wody ze względu na pompę?
sambor Opublikowano 11 Sierpnia 2018 #2 Opublikowano 11 Sierpnia 2018 Tylko dodatkowa rura 1" lub Cu 28 Ale stare wejście do naczynia trzeba zlikwidować, gdyż może wyrzucać wodę przez przelew naczynia wzbiorczego.
msilent Opublikowano 11 Sierpnia 2018 Autor #3 Opublikowano 11 Sierpnia 2018 Dzięki. Przelew jest prawie na górze zbiornika i teraz nie ma problemu - niezbyt dobrze to narysowałem. Jeżeli zlikwiduję drugie wejście do zbiornika to jak ogarnąć odpowietrzenie pionów - wtedy je stracę? Trochę martwi mnie postawa instalatora.
sambor Opublikowano 11 Sierpnia 2018 #4 Opublikowano 11 Sierpnia 2018 Odpowietrzenie pionów załatwisz odpowietrznikiem automatycznym zamontowanym w miejscu starego podłączenia do naczynia. Uświadom go że idzie na łatwiznę i chce zrobić niezgodnie z przepisami i zdrowym rozsądkiem. PS Samo podłączenie zaw 4-D jest też niewłaściwe - powinno być tak że wejście z kotła jest naprzeciw powrotu z grzejników a powrót do kotła na przeciwko wyjścia na instalację, czyli coś w ten desseń:
msilent Opublikowano 11 Sierpnia 2018 Autor #5 Opublikowano 11 Sierpnia 2018 10 minut temu, sambor napisał: Odpowietrzenie pionów załatwisz odpowietrznikiem automatycznym zamontowanym w miejscu starego podłączenia do naczynia. Uświadom go że idzie na łatwiznę i chce zrobić niezgodnie z przepisami i zdrowym rozsądkiem. Dzięki, a odpowietrznik może być tam gdzie teraz jest kolano do zbiornika? Czy pojechać z nim pod sufit na przedłużeniu rury, która teraz idzie do zbiornika, tak by był powyżej tych cienkich rurek? Poniżej zdjęcie aktualnej instalacji wokół zbiornika.
sambor Opublikowano 11 Sierpnia 2018 #6 Opublikowano 11 Sierpnia 2018 Naczynie powinno być w najwyższym punkcie instalacji, jeżeli sama instalacja jest skręcana to zdemontuj te górne rury powyżej ostatnich grzejników i na pionach daj odpowietrzniki automatyczne. Można też odpowietrzyć instalację przez odpowietrzniki w grzejnikach. Jak wstawisz pompę to tymi rurami łączącymi piony będzie zasuwała woda, jak są one wyżej naczynia to woda z naczynia może wybijać - prawo naczyń połączonych. Rury te trzeba zlikwidować i dać odpowietrzniki auto.
kiminero Opublikowano 12 Sierpnia 2018 #7 Opublikowano 12 Sierpnia 2018 Dlaczego koniecznie 4D? Jeśli chodzi o ochronę powrotu kotła, to lepiej wg mnie zrobić 3D z pompą na powrocie plus termostaty na grzejniki. Dzięki temu uzyskasz niezależne sterowanie temp w każdym pomieszczeniu z osobna. Tak czy inaczej musisz mieć możliwość regulacji temperatury w domu, bo teraz grzał będziesz 24 h na dobę i bez nadzoru zrobisz saunę. 4D jest sterowaniem centralnym i może się okazać, że uzyskanie porównywalnego komfortu w każdym pomieszczeniu nie będzie możliwe, bo wątpię w idealnie dobrane grzejniki do powierzchni jaką grzeją. Warunek zabudowy nowego kotła wg norm wyklucza propozycje jakie podałeś. Zastanów się nad tym co poniżej: Pytanie na jakiej wysokości masz naczynie powyżej najwyższego grzejnika? Dla pompy na powrocie im wyżej tym lepiej, ale moim zdaniem Tobie wystarczy pompa o wysokości podnoszenie 4 m i to pracująca w dolnym zakresie. Pompa ma tutaj tylko wymusić przepływ przez 3D, by skutecznie zmieszać wodę wracającą do kotła i utrzymać na poziomie powiedzmy 45-50 stopni, a biorąc pod uwagę grawitacyjny układ instalacji, to pompa w niewielkim stopniu musi tylko "pomóc" w obiegu na grzejnikach. Z uwagi na termostaty warto zainwestować w pompę z autoadaptacją. Zawór 3D termostatyczny do ochrony powrotu z progiem zgodnym z DTR kotła. Z Twojego szkicu wynika, że CWU podgrzewasz inaczej niż kotłem.
lukkk86 Opublikowano 15 Sierpnia 2018 #8 Opublikowano 15 Sierpnia 2018 witam sorki że podłączam się pod temat mam założony zawór 4d i mam pytanie czy on jest założony poprawnie ? i drugie pytanie czy pompa od cwu może być tak zamontowana że jest w powietrzu ? ( po prostu brak miejsca na ścianie przy bojlerze ) bo z opisu wyżej mam wrażenie że nie chyba że się mylę układ zamknięty same kaloryfery kocioł na pellet pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi
odpowietrznik Opublikowano 15 Sierpnia 2018 #9 Opublikowano 15 Sierpnia 2018 Jezeli te strzałki czerwone i niebieskie symbolizujące zasilanie i powrót jak na zdjęciu to zawór nie jest poprawnie zamontowany. Zasilanie ze źródła ciepła nie może być naprzeciwko zasilania na instalację.Patrz rysunki podłączenia zaworu 4D parę postów wcześniej kol.Sambora
lukkk86 Opublikowano 15 Sierpnia 2018 #10 Opublikowano 15 Sierpnia 2018 No właśnie patrzyłem i dało mi do myślenia czyli poprawic trzeba a co myślisz o wiszacej pompie niema problemu ?
sambor Opublikowano 15 Sierpnia 2018 #11 Opublikowano 15 Sierpnia 2018 Pompa może wisieć, tylko rury które idą do niej muszą być zamocowane, aby się kiedyś nie urwały.
lukkk86 Opublikowano 15 Sierpnia 2018 #12 Opublikowano 15 Sierpnia 2018 Rury są zamocowane tylko ze na zdjęciu niewidac i brakuje ocieplenia rur ale to w przyszłym tygodniu będzie zrobione , mam jeszcze jeden problem jak był sprawdzany układ czy trzyma ciśnienie było 1,4 bar i trzymało na drugi dzień odpowietrzylem kaloryfery spadło na 0,4 instalator napełnił na 0,6 spadło na następny dzień na 0,4 i teraz jak napełniam układ to odrazu spada z 0,6 na 0,4 odpowietrznik na grupie bezpieczeństwa jest odkrecony tylko dlaczego odpowietrznik na CO ( widac go na drugim zdjeciu )syczy i woda leci z niego instalator wymieni go na nowy i wtedy zobaczy czy będzie trzymać w czasie podgrzewania wody na cwu ciśnienie wzrasta do 0,8 i jeszcze jedno czy ten odpowietrznik nie powinien być zamontowany na kaloryferze na piętrze czy może zostać tu gdzie jest Dziękuję za odpowiedzi
odpowietrznik Opublikowano 15 Sierpnia 2018 #13 Opublikowano 15 Sierpnia 2018 O ile dobrze czytam zdjęcie to odpowietrznik automatyczny jest zamontowany na belce zasilającej(za pompą)czyli OK.tym bardziej że idą jakieś dwie rury w dół,pewnie do grzejników i ten odpowietrznik jest w tym układzie najwyższym punktem dla nich. Ważne aby nie był po stronie ssawnej pompy.Wygląda na to że kocioł w układzie zamkniętym,czy są wymagane zabezpieczenia dla tego typu instalacji?
lukkk86 Opublikowano 15 Sierpnia 2018 #14 Opublikowano 15 Sierpnia 2018 Kociol na pellet lazar 15kw grupa bezpieczeństwa 1,5 bar zawór bezpieczenstwa i bojler zawór bezpieczeństwa 6 bar w komplecie był ze zbiornikiem
odpowietrznik Opublikowano 15 Sierpnia 2018 #15 Opublikowano 15 Sierpnia 2018 O ile kocioł jest zamontowany w układzie zamkniętym to instalacja z zaworem 4D powinna wyglądać jak w załączniku czyli powinno być naczynie przeponowe do CO+zawór bezpieczeństwa ale nie 1,5bar(to do kotła w układzie otwartym) tu 2-2,5bar+zawór schładzający DBV.Mówisz o grupie bezpieczeństwa która nie jest widoczna na zdjęciach,powinna być na zasilaniu kotła,jeżeli jest w niej odpowietrznik automatyczny to będzie po stronie ssawnej pompy a nie powinien gdyby tak było to przynajmniej zakręć na nim kapturek bo pompa będzie zasysać przez niego powietrze.Poniższy schemat jest dla kotła współpracującego z zasobnikiem do 150l
lukkk86 Opublikowano 16 Sierpnia 2018 #16 Opublikowano 16 Sierpnia 2018 witam grupa bezpieczeństwa jest na zasilaniu zaznaczona w kółku pytałem instalatora, serwis główny i serwisanta który uruchamiał kocioł i podbił gwarancje o zawór DBV i usłyszałem że może być ale nie musi producent kotła tego nie wymaga jedynie zapisany przepis w ustawie o kotłach na paliwo stałe , serwisant powiedział że jest tak mało podawane pelletu że niema prawa nic się stać jeśli chodzi o zawór bezpieczeństwa 1,5bar jest zapisane w instrukcji że kocioł pracuje max na 1,5 bar dlatego taki został dany a jeśli zakręcę kapturek to masz racje nawet trzyma ciśnienie tylko czy on nie powinien być odkręcony ? ewentualnie może przenieść grupę gdzie indziej ? jeśli tak to gdzie ? zbiornik przeponowy jest na powrocie co i cwu dzieki za odpowiedzi
odpowietrznik Opublikowano 17 Sierpnia 2018 #17 Opublikowano 17 Sierpnia 2018 Grupę bezp.zostaw tam gdzie jest chociażby z tego powodu że ZB powinien być na zasilaniu.Ten odpowietrznik w niej właściwie służy tylko do odpowietrzania w chwili napełniania całej instalacji ,potem można zakręcić na nim kapturek.
lukkk86 Opublikowano 18 Sierpnia 2018 #18 Opublikowano 18 Sierpnia 2018 witam będzie dobrym rozwiązaniem jak ten odpowietrznik zamknę na grupie ? zamontuje jeden na kaloryferze na pietrze i zostawię ten co widać na zdjęciu po lewej stronie na CO pytanie czy muszę mieć odpowietrznik na CWU ?
odpowietrznik Opublikowano 18 Sierpnia 2018 #19 Opublikowano 18 Sierpnia 2018 Pisałem już że musisz zamknąć ten na grupie.Powinien być odpowietrznik na zasilaniu wężownicy zasobnika CWU.Ponadto na kazdym grzejniku też odpowietrznik ręczny
lukkk86 Opublikowano 18 Sierpnia 2018 #20 Opublikowano 18 Sierpnia 2018 Ok jeśli chodzi o odpowietrzniki na grzejnikach to są, rozumie ze chodzi o te co na końcu kaloryfera na kluczyk się od kręcą i uchodzi powietrze bo myślałem żeby dać jeden automatyczny odpowietrznik na grzejniku najwyzej umieszczonym w łazience Przepraszam autora tematu ze zaśmiecam jego temat Pozdrawiam
sambor Opublikowano 18 Sierpnia 2018 #21 Opublikowano 18 Sierpnia 2018 11 minut temu, lukkk86 napisał: bo myślałem żeby dać jeden automatyczny odpowietrznik na grzejniku najwyzej umieszczonym w łazience Ja jednak nie dawałabym automatu na grzejniku Może być odwrotny skutek
lukkk86 Opublikowano 18 Sierpnia 2018 #22 Opublikowano 18 Sierpnia 2018 to co kolego Sambor byś polecił jak to zrobić żeby było dobrze ?
sambor Opublikowano 18 Sierpnia 2018 #23 Opublikowano 18 Sierpnia 2018 Na grzejnikach tylko ręczne odp Przed grzejnikami na zasilaniu automaty
lukkk86 Opublikowano 18 Sierpnia 2018 #24 Opublikowano 18 Sierpnia 2018 ok to zrobię tak dam jeden odpowietrznik automat na zasilaniu CWU jak radził kolega odpowietrznik a może zostać tak jak na zdjęciu widać odpowietrznik na zasilaniu CO ? a ten na grupie zamknę
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.