Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocena schematu CO CWU - zmiana ekogroszku na pellet


qqde23

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

w innych postach pytałem o sposób ogrzewania dla domu. Na 90% postawię na pellet i w związku z tym chciałbym zapytać o schemat instalacji. Prawdopodobnie wypiorę kocioł pelletowy z palnikiem KIPI, który zastąpi kocioł na ekogroszek. Aktualny schemat poniżej. W instalacji mam zawór VTC 55 na powrocie i za nim pompę CO, pompę CWU, pompę cyrkulacyjną, zasobnik CWU 140 l i wszędzie grzejniki (2 pętle podłogówki na RTL).

schemat-ekogroszek-dom.jpg.40a4ca8e90e02f31485cba09fbabb08f.jpg

Zastanawiam się czy piec pelletowy mogę po prostu wymienić względem pieca na ekogorszek? Czytałem o tym, że do pieca na pellet najlepszym rozwiązaniem jest bufor. Niestety sam go nie wykonam, a w innym wypadku koszt spory. Dodatkowo mam małą kotłownie i nie mam miejsca żeby go zamontować. Czy bez bufora taki kocioł będzie pracował prawidłowo?

Do nowego pieca na pellet na pewno dokupię moduł internetowy (w przypadku KIPI ECONET 300). Czytałem w innych wątkach o czujniku pogodowym oraz panelu pokojowym montowanym centralnym miejscu w domu. Czy w mojej instalacji jest sens instalować taki czujnik oraz panel? Czym dokładnie sterują owe urządzenia? Panel pokojowy pompą na obieg grzejnikowy (start/stop), a czujnik pogody mieszaczem przed pompą?

Wrzucam przerobiony schemat pod czujnik i panel. Czy tak to powinno wyglądać?

818340554_Schemat-czujnik.thumb.jpg.cddbcf8ed7e886efdc9529fced0502b0.jpg

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten schemat konsultowałem na forum z 2 lata temu i wtedy tak mi doradzono. Instalacja ze schematu pierwszego jest wykonana i do tej pory działa dla Skam-P 12 kW.

Czy w moim przypadku warto przerobić instalację żeby dodać mieszacz i pompę na obieg grzejnikowy a następnie podpiąć pod to czujnik pogody i panel pokojowy? Czy to jest nie warte świeczki i zostawić tak jak jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerobienie wg tego co proponujesz jest rozwiązaniem lepszym ale jak masz głowice na grzejnikach i dobrą izolację rur to bez tego nie będzie tragedii. 

Kocioł na pellet powinien pracować na wyższych temp niż kocioł na eko więc jak nie przerobisz to będziesz miał straty w przesyle i straty w grzaniu całej inst do wyższych temperatur.

Wg mnie warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na grzejnikach mam termostaty. Rury miedziane są w szarej otulinie, ale czy to jest najlepsza izolacja to szczerze wątpię. 

Czy w tym układzie z mieszaczem i pompą to działa tak jak opisałem tj. czujnik pogody steruje mieszaczem przed pompą, a panel pokojowy wyłącza i włącza pompę za mieszaczem?

Jak dołożyłbym pompę na obieg grzejnikowy to powinna być z auto adaptem, a pompa przy kotle bez?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa z autoadaptem jest w istniejącej instalacji(bez sprzęgła) i jest OK  przy zaworach termost.Autor tematu przeniósł dosłownie schemat dodając sprzęgło a zostawiając pompę z auto.Po prostu po dodaniu sprzęgła sytuacja ulega zmianie i należy przenieść dotychczasową pompę z Auto za zaw.3D na obieg grzejnikowy a przy kotle dać pompę bez auto oczywiście. Dzięki panelowi pokojowemu masz pogląd na poszczególne parametry kotła i możliwość ich zmiany bez biegania do kotłowni,dodatkowo może służyć jako termostat pokojowy (można programować temp.w danym pomieszczeniu np.cyklu tygodniowym lub też temp.dzienną i obniżenie nocne)raczej powinien być zamontowany w najchłodniejszym pomieszczeniu bo po osiągnięciu zadanej temp.wyłączy pompę i inne pomieszczenia o większym zapotrzebowaniu na ciepło mogłyby być niedogrzane.W pomieszczeniu gdzie miałoby być to zdalne sterowanie nie należy zakładać na grzejnik głowicy termostatycznej.Przykład załącznik

ster.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

W związku ze zminą schematu muszę:
1) Dołożyć sprzęgło hydrauliczne - moze być zawieszone poziomo zamiast pionowo? Kocioł około 15 kW czy model AFRISO BLH 70 kW może być?
2) Dołożyć zawór mieszający - jaki to powinien być? Rozumiem, że musi być z siłownikiem?
3) Przesunąć aktualną pompę za auto i dać na obieg grzejników - jaką pompę dokupić do obiegu kotłowego? Alphe 2 czy coś tańszego wystarczy?

Biorąc pod uwagę ofertę PLUM
1) Kocioł Biovert ma w standardzie ecoMAX 860P warto dopłacać do ecoTOUCH 860P? Czy funkcje są te same?
2) Czy ten sterownik obsłuży pompę cyrkulacyjną? Jeśli nie to co do niego dokupić?
3) W jaki sposób podłącza się czujnik pogody oraz panel pokojowy do instalacji? Tylko do sterownika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1)To sprzęgło może być ale montaż w pionie(w górnej części sprzęgła znajduje się odpowietrznik automatyczny który musi pracować w pozycji pionowej , w dolej części sprzęgła mogą się zbierać zanieczyszczenia które z czasem można  usunąć przez  zawór spustowy)

2)Zawór musi być z siłownikiem chcąc sterować pogodowo np.ESBE VRG131+siłownik serii ARA 600 lub odpowiednik Afriso zaw.3D ARV+siłownik ARM.Należy dobrać zawór o odpowiednim Kvs

3)Jeżeli aktualna pompa ma funkcję Autoadapt to przenieść ją na obieg grzejników(za zaw.3D) Pompa pomiędzy 3D a kotłem (w miejsce tej z Auto)może być np.Grundfos Alpha 1L 25-40 albo tańsza najlepiej elektronik np.coś z LFP

3)Czujnik pogodowy(lokalizacja najlepiej ściana północna)oraz panel pokojowy podłącza się do sterownika kotła

1)Z opisu(załącznik) wygląda na to że funkcje te same tylko Touch ma panel dotykowy 

Eco Max 860P.jpg

eco Max Touch.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
W dniu ‎18‎.‎07‎.‎2018 o 17:55, sambor napisał:

To nie dywan aby go rozwijać.

Kto pali ten wie.

Ale smieszne. W tym sek ze jeszcze nie pale. To sie dowiedziec chcialem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W prawidłowym palniku na pellet spalanie następuje w dwóch fazach - w pierwszej jest zagrzanie i zgazowanie pelltu a w drugiej spalenie gazowych produktów zgazowania .

Dobry palnik to nic innego jak miniaturowy holzgaz generator wraz za spalaniem gazów, czyli odpowiednik paleniska w kotle na HG. 

Aby to się odbywało potrzeba jest wysoka temp na kotle  - te wszystkie mądrości o spalinach 20-30C wyższych od temp wody w kotle to po prostu informacja o utylizacji pelletu, a przy kominie z cegły szybkie zajechanie komina.

Tak naprawdę trzeba zrobić wszystko aby temp w komorze spalania była wysoka - czyli nie schodzić z mocą w dół, obowiązkowy RCK i termometr spalin w czopuchu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedz. Jeszcze mam pytanie o kocioł Witkowski Biovert i palnik KIPI. 

Lepiej wziąć wersję palnika 5-16 czy 5-20? Czytałem, że ten 5-20 jest większy i lepiej spala pellet gorszej jakości

Co do pompy cyrkulacyjnej CWU i sterownika 860P - będę potrzebował dodatkowo modułu C-MX03?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.