Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocieplanie starego PRLowskiego domu z lat 70 tych


palaczRybnik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam pewien problem. Zastanawiam się nad ociepleniem domu z lat 70-tych. Dom jest dość wysoki bo w najwyższym punkcie ma 8,5m a w najniższym około 7,2. Zastanawiam się nad kilkoma rzeczami.

1. Mam wysokie piwnice tzn piętro zaczyna mi się dopiero 1,7m nad ziemią i teraz pytanie czy ściany piwnicy powinny być tak samo ocieplone jak ściany na piętrze - chce ocieplić 12cm grafitowego.

2. Na fasadzie domu mam zrobione tak, że ściany kotłowni są jakby 5 cm głębiej od innych ścian przez co idąc dookoła domu widzę linię, które pokazuje mi poziom i teraz czy listwa startowa dla styropianu powinna być właśnie położona od tej linii czy powinna być niżej?

3. Mam wymienione okna, ale Pan od pomiarów zostawił chyba za mało miejsca na izolację termiczną ponieważ okna leżą na murze od środka, a w świetle okna ramy wystaje około 2-3 cm i zastanawiam się co zrobić z takim fantem czy nieco obciąć mur okna czy olać w tym miejscu izolację i zostawić mostek termiczny? Obrazek z czerwoną strzałką

dom.png

okno.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz mieć dobrze zrobioną termoizolację to zaczynasz od ławy fundamentowej a kończysz na kominach, glify też jak pochrzanił to powinieneś wyciąć. Jak dojedziesz do uskoku dajesz kątownik wszystko do pionu i poziomu ,długa łata; potem nic nie poprawisz. Uważaj na otwory odwadniające okna aby ich nie zasłonić trzeba zostawić miejsce na spadek parapetu. poz .Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcąc to zrobić dobrze, należałoby ocieplić całość styropianem a fundamenty np styrodurem. Ale jeśli nie planujesz odkopywać, to najlepiej pojechać izolacją do samego dołu i tam dać listwę startową. 

Jeśli podłogi parteru nie mają izolacji, to trochę ciepła ucieka też do piwnicy i przynajmniej pomyślałbym czy na stropie piwnicy nie przykleić styropianu. Ile ciepła tam ucieka to orientacyjnie można sprawdzić na cieplowlasciwie.pl i zdecydować czy warto.

Z tymi oknami to nie rozumiem, po założeniu ościeżnic powinno być ok 1.5cm przerwy z każdej strony (na piankę) i styropianem z elewacji najeżdżasz na ościeżnice i piankujesz przerwy, a jak okna w środku muru to wykonujesz szpaletę z pasków styro o grubości jaka się zmieści.

Edit. Jeśli masz jakiś problem z podciąganiem wilgoci (brak izolacji przeciwwilgociowej lub zła itp)  to najpierw należałoby usunąć przyczynę - jeśli to możliwe - bo po ociepleniu problem może się nasilić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z oknem to faktycznie zamieszałem. Mam węgarek i rama okienna nieco za mało wystaje z tego węgarka około 2-3 cm i zastanawiam się czy to przypadkiem nie jest za mało na ocieplenie. Powinienem w takim razie nieco tego węgarka obciąć czy zostawić jak jest i starać się tam dać minimalnie izolacji?

Co do porządnego ocieplenia fundamentu to raczej nie planuje takiej zabawy ponieważ podjazd do domu jest wylany grubym betonem i musiałbym go skuwać. Zostawię to na później jak będę kostkę układał i robił porządny drenaż domu to wtedy postaram się dodać izolacje fundamentu. Teraz chciałbym się skupić na ścianach i stropie strychu (fundusze).

 

okno.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już robić dobrze to najlepiej ściąć. Teraz jak to obłożysz to zmieści się tam niewiele i wizualnie trochę stracisz, nie będzie ani dobrze ani ładnie, tak to widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ścian, ja bym ocieplił tak jak na pierwszym zdjęciu z linka poniżej. Nie dawał bym styropianu do samej ziemi (odcięcie listwą startową), ściany powiedzmy 10cm a jak będziesz robił kostkę to wtedy od fundamentów dasz styrodur np.5cm (to tylko przykład by ładnie wyglądało).

https://www.homebook.pl/artykuly/3268/ocieplenie-fundamentow-krok-po-kroku

http://lawenda-jaslo.mojabudowa.pl/?id=157259

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.