Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Mpm Bio-Pel ( Ktoś Używa?)


zi1bi

Rekomendowane odpowiedzi

Witaj Arku !

Chodzi mi o całokształt:

- jaki dom ogrzewasz (co ogrzewasz)

- na jakich ustawieniach

- ile spalasz peletu (średnio)

- jak wygląda obsługa tego kociołka

- czy faktycznie po wygaszeniu jeżeli np. temp c.w.u spadnie to sam się rozpala

- czy w ogóle można po sezonie zimowym przejść w podgrzewanie tylko c.w.u (chodzi mi o możliwość rezygnacji z podgrzewania gazem c.w.u.w sezonie wiosenno - letnim)

oraz jak byś jakiś filmik zamieścił z pokazaniem pracy tego kociołka

Był bym zobowiązany

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie zaznaczę, że jeszcze nie mieszkam, więc ogrzewam "prowizorycznie", trzymam temperaturę 14,5* no i nie grzeję CWU. Więc nie jest to do końca miarodajne.

- dom ~200m2, 80m2 podłogówka, 3drabinki, 9grzejników.

- ustawienia - ciągle w fazie eksperymentów, oceniam ostatnio na podstawie czasu podnoszenia temperatury zadanej.

- w ostatnich tygodniach spalałem 55-80kg tygodniowo, w tym na pewno podskoczy.

- obsługa - czyszczę raz w tygodniu, znaczy się wybieram popiół. Nie zaszkodziłoby gdyby więcej popiołu się tam mieściło.

Co do obsługi poza sezonem grzewczym to jeszcze nie wiem jak to będzie pracować.

Co do pracy, ot po prostu Kipi + Econet - czyli tematy tutaj wałkowane :)

Ogólnie to kociołek nawet znośnie wykonany, wymiennik łatwo się czyści, co jeszcze mogę napisać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam od siepnia, z tego co wiem to jest jedna wersja wymiennika czyli 19kW.

Jest to młoda konstrukcja, ja mam egzemplarz 001, pierwszy po prototypie.

O palniku Kipi jest tu wątek-tasiemiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli obawiasz się problemów i chcesz mieć spokojną głowę wybierz REVO, jest mniej problematyczny... To taka "ulepszona" wersja KIPI :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko kwestia wyboru -Kipi wymaga więcej uwagi, ustawień i obserwacji. Przy REVO - zapominasz o kotle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ująłbym to inaczej - Kipi kusi możliwością grzebania. Każdy w końcu chce jak najmniej wydawać na ogrzewania.

Zresztą, MPM podaje w instrukcji zalecane ustawienia dla certyfikowanego pelletu, kwestia kto czym chce palić.

 

Wracając do tematu kotła - gdybym drugi raz miał kupić pewnie wziąłbym tego MPM - dosyć przemyślana konstrukcja, całkiem schludna i nie ukrywam że stosunkowo tania.

 

Grunt to rozgarnięty "budowniczy" całej instalacji CO, żeby to wszystko jakoś rozsądnie poskładać do kupy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę kolego robin60 że masz kociołek narmet - też dość ciekawy z wyglądu i też by pasował do mojej małej kotłowni, dzwoniłem do tej firmy - mają też pelleciaka 17,5 KW w cenie 9400 brutto więc gabarytowo i cenowo mi też odpowiada a jak się to sprawuje ? Jedyny minus na ich stronie że nie mają pokazanego przekroju kociołka i brak szczegółowych danych konstrukcyjnych i eksploatacyjnych. Możesz coś więcej o tym kociołku mi napisać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mam z Narmetu lokalny producent. Obecny mój kocioł to konstrukcja do ekogroszku gdyż siedział w nim palnik ekoenergii , ale szybko się wyleczyłem z dobrodziejstw złota i wstawiłem palnik.

Obecnie Narmet ma dwa rodzaje wymieników pod pellet jeden to taki post-67496-0-63003400-1518180336_thumb.jpg jest to typowa konstrukcja Sasa zaś drugi zamiast kanałów pionowych  są też pionowe ale rury, tak że spaliny idą przez te rury grzejąc wodę w kotle , przód taki sam jak ten co pokazałem. 

Jak jesteś zainteresowany tym kotłem to zadzwoń jeszcze raz i poproś szanownego Pana Rafała by ruszył swoje 4 litry i zrobił Ci zdjęcie z produkcji jak to wygląda. z tym wymiennikiem rurowym typowy pod pellet już więcej na nim nic nie spalisz.

Obecnie nie podoba mi się w tych wymiennikach , że mają płaszcz wodny na całym spodzie wymiennika jest tak niska temp spalin , że aż strach , chyba byś musiał podstawić wiaderko pod komin by Ci zbierał kondensat.. Jak byś chciał go mieć u siebie to radził bym CI byś zrezygnował z tego płaszcza wodnego na całym spodzie kotła.Producent poszedł po bandzie tak by klient nie puszczał pelletu w komin ale jak temp spalin niska rzędu 50 st to lekka przesada, nie uważasz. Ale tak już mają na podlasiu to się bierze z biedy i oszczędności które czasami idą w złym kierunku. 

Poza tym na koniec od siebie radzę CI pochyl się nad tym co założyłeś wątek jak nie to zobacz kocioł Kotłospaw oraz zobacz te kotły http://tisgroup.pl tylko byś musiał kupić sam wymiennik do tego palnik można go dostać za 4 koła albo i taniej ale to bardzo solidne kotły. U producenta jest drożej u dystrybutorów jest taniej teraz taka polityka w Polsce zakupowa. 

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę masz wymiennik pionowy z rur tego gniazda do wentylatora już nie ma po lewej stronie. post-67496-0-00122700-1518185408_thumb.jpgpost-67496-0-86368300-1518185422_thumb.jpgpost-67496-0-56731300-1518185440_thumb.jpg. Jak byś był zdecydowany to poczekaj bo za nie długo już wszystko będzie wycinane na plaźmie. Mniej spawów itd. i dokładność nie ma co porównywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kocioł jak jest "czysty" to przy 20kW dobija temp spalin do max 95*. Ogólnie można kupować, nie ma co drążyć, a jak jeszcze ktoś ma możliwość ogarnąć na 8% VAT to jeszcze 1000zł w kieszeni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten MPM ciekawy bo ma pionowe wymiennik. Ciekawe ile będą chcieli za sam wymiennik i czy w ogóle można będzie go kupic, trzeba zadzwonić do producenta.

Robin a bez palnika można kupić kotłospaw orientujesz sie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

palacz66, ja byłem na zakładzie przed zakupem, widziałem to wszystko - myślę, że kwestia dogadania, fajni ludzie.

 

Ciekawe czy coś się zmieniło w kwestii wykonania - czy szamotu dołożyli, a może czegoś zabrali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arekgr a gdzie w standardzie zasilanie i powrót kotła bo nie widać? Czy można sobie zażyczyć gdzie się chce? I za bardzo nie rozumiem jak się czyści z półki nad palnikiem z tego co spadnie z pionowych wymienników czy tam jest jakaś klapka?

Ile wyniósł Cię z palnikiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.