Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Gazowy Zamiast Miałowego 75M2


Ksieciunio

Rekomendowane odpowiedzi

Temp.na kotle mam ustawiona 50*

Sprawdzilem i parametr P04 mam 1500. Czyli co to dokladnie ustawia i co da zmiana na 1200 ? Bezpieczna taka zmiana ?

Edytowane przez Ksieciunio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana jest bezpieczna, bo kocioł był kalibrowany na 1200 obr. Pozwoli  to na faktyczną pracę kotła z mocą minimalną. Musisz tylko nasłuchiwać, czy aby kocioł nie startuje wybuchowo i podczas pracy nie wpada w rezonans. Jaki to jest kocioł 20?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak 20kw 2f.

I po tym zabiegu jak dowiem sie czy kociol pracuje z min.moca ? 

Edytowane przez Ksieciunio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie ma jakiegos info naze kotle ? Z jaka sila dziala ?

W weekend pewnie podlacze czujnik zewnetrzny. 

Temp.na wyjsciu zostawic 50* czy dac mniejsza ?

Ustawilem P4 na 1200 - wszystko ok, nic złego nie słychać.

Coś jeszcze można ustawić by mało palił ?

Edytowane przez Ksieciunio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz temperaturę powrotu?

Cytat

W celu wyswietlenia dodatkowych parametrów pracy urzadzenia naley (w trybie innym ni CZUWANIE) krótko nacisnac przycisk reset.
1. Najpierw wyswietlona zostaje przez czas 2.5 sek. wartosc cisnienia WG,
2. Nastepnie na kolejne 2.5 sek.:
- gdy jest grzany obieg W.G oraz w trakcie postoju w trybie pracy ZIMA na lewym polu wyswietla oznaczenie „In” i na prawym polu wartosc temperatury powrotnej WG (gdy
brak czujnika wyswietla dwie kreski --) ,
- gdy jest grzany obieg W.U oraz w trakcie postoju w trybie pracy LATO na lewym polu wyswietla oznaczenie „Ch” i na prawym polu wartosc temperatury zasilania WG,
3. Nastepnie na kolejne 2.5 sek. na lewym polu wyswietla oznaczenie „Pr” i na prawym polu wartosc % wydatku pompy (dla pompy tradycyjnej wyswietla dwie kreski --) ,
4. Na koniec przez 2.5 sek. na lewym polu wyswietla oznaczenie „Fr” i na prawym polu wartosc % wydatku wentylatora.
Wygaszenie wskazu nastepuje automatycznie lub po ponownym nacisnieciu przycisku reset.

 

Edytowane przez SorenLorenson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poczekaj jak się praca kotła ustabilizuje, bo po tych danych widać, że instalacja się dopiero rozgrzewa lub był pobór CWU. odczytaj po ok 10 min od osiągnięciu na kotle temp. 50 stopni, potem po 20 min. Tylko w międzyczasie nie pobieraj CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Ksieciunio napisał:

na 4 metrach wysokości i nie podłączył

Ja jestem laikiem, ale u mnie zakladałem czujnik pogodowy na wys 2,5m od gruntu. Nie wiem czy nie masz za wysoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma tej wysokości prowadziłem kabel później obniżyłem.

Spokojnie i tak przecież nie działa.

Edytowane przez Ksieciunio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz po okolo 30 minutach jest tak

In 41, Pr 51, Fr 00- 45.

P3 - 0050, P13 - 0006, P18 - 0099

Edytowane przez Ksieciunio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw P03 na 20, P13 na 15, P18  na 50. Instalacja będzie się dłużej rozgrzewać, ale będzie pracować stabilniej oraz szybciej będzie korzystać z kondensacji. Sprawdź również czy po takich nastawach wszystkie grzejniki równomiernie grzeją, ale po ok 20 min po rozgrzaniu instalacji (jeśli nie, trzeba będzie kryzować by wyrównać przepływy). Następnie włącz pobór CWU i wyłącz, sprawdzimy czy łapie L3, jeśli tak to trzeba będzie zwiększyć histerezę dla warunku wyłączenia WG, lecz nie powinno.

 

W swoim kotle mam tak ustawione parametry:

P01 na 25, P03 - 20, P04 - 12, P13 - 15, P18 - 25, P20 - 10. P25 - 5.

Temp WG mam ustawioną na 40*C, po jakimś czasie (ok 1,5h) instalacja zaczyna się przegrzewać i temp. dochodzi do 50*C. Kocioł się wyłącza na 5 min, instalacja stygnie i ponownie zaczyna pracę.

 

Edytowane przez SorenLorenson
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co pznacza P25 ? Bo tego nie mam w instrukcji, mam jakąś okrojoną.

Cytat

Temp WG mam ustawioną na 40*C, po jakimś czasie (ok 1,5h) instalacja zaczyna się przegrzewać i temp. dochodzi do 50*C. Kocioł się wyłącza na 5 min, instalacja stygnie i ponownie zaczyna pracę. 

Jak to możliwe , że jak masz ustawioną wodę na wyjściu na 40* a dochodzi do 50* ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametr P25 to czas blokady L3.

Mój kocioł ma moc min 4,3kW. Jest to za duża moc do mojej instalacji i zapotrzebowania na ciepło. Grzejniki nie są w stanie oddać tego ciepła na mieszkanie i zaczynała mi rosnąć temp powrotu oraz wydatek pompy. Po jakimś czasie temp. powrotu już była bardzo zbliżona do tej na zasilaniu. Dlatego ustawiłem maksymalny wydatek pompy (P18) na 25% czyli na minimum. Skutkuje to wzrostem temp zasilania i powolnego wzrostu temp na powrocie, ale kocioł cały czas pracuje z wysoką sprawnością. Gdy temp zasilania wzrośnie do 50*C, kocioł przechodzi w stan blokady L3 na 5min, WG się ochładza i kocioł ponownie startuje. W ten sposób nie przegrzewa mi mieszkania, temp. jest idealna, a takie postoje robi co ok 1,5h oraz wychładza instalację po użyciu CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wrócę to poustawiam tak jak masz u siebie, zobaczymy co z tego wyjdzie. Ja mam mieszkanie podobne metrażowo do Twojego. Długo na takich nastawach pracujesz, to jest ten "złoty środek" ?

Powiedz ile m3 na dobę w tym okresie pobiera kocioł ?

 

Edytowane przez Ksieciunio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie jest to złoty środek :-) . Aktualnie zużywam z gotowaniem i myciem ok 3 do 3,5 m3 na dobę przy 4 osobach. Na tych nastawach będzie to drugi sezon. W pierwszym po montażu, z nastawami instalatora szło ok 5 m3.

U Ciebie z nastawami będziesz musiał poobserwować i dobrać do własnej instalacji i upodobań, masz mniejszą moc min.

Edytowane przez SorenLorenson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

ktualnie zużywam z gotowaniem i myciem ok 3 do 3,5 m3 na dobę przy 4 osobach

Świetny wynik, u mnie od wczoraj wieczora po Twoich ustawieniach z parametrem P04 wyszło 5m3.

Ustawiłem reszte Twoich nastawień i zobaczymy co będzie jak się ochłodzi.

Ty masz sterownik wewnętrzny ? Bo ja mam i jest na nim ustawiona temp. 21,5* od 15 do 21 a od 21 do 15 mam 19*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, mam wewnętrzny. Temp. komfortowa ustawiona w przedziale 22,5 - 23*C, ekonomiczna 21,7 - 22*C. Komfortowa od 5:30 do 8:00 oraz od 15 do 23. W pozostałych godzinach ekonomiczna. Przy obecnej pogodzie kocioł uruchamia się tylko przedziałach temp. komfortowej.

Zastanawiam się czy podłączyć regulator pogodowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak temp.na zewnatrz spadnie to musze zobaczyc czy lepiej jest zostawic tak jak jest czyli temp.na wyjsciu do 47* czy lepiej jak u Ciebie 40*.

Musze poczytać o kryzowaniu grzejników, teraz przy temp.wyjsciowej 47*, parametr In mam od 35 do 37. Pr mam 49, Fr jest do 29.

Ja z pogodowka zaczekam, musze obczaic kocioł i jego nastawy.

Edytowane przez Ksieciunio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powrót masz od 35 do 37, to już jest lepiej. Pompa pracuje z wydajnością 49% więc zmniejsz tą wartość jeszcze na 30%. Wtedy też kocioł powinien modulować niżej (Fr), a to da mniejsze zużycie gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posty Sorena powinny być w jakimś zbiorczym temacie "jak oszczędnie grzać mieszkania kondensami" :D

Eksperyment w podobnym duchu na termet silver, przełączyłem na zakres pracy ze standardowego (40-80 stopni) na zredukowany 25-55 i podbiłem  krzywą z 1 na 1,5 bo tylko grzejniczki u mnie.

 

Koszt podniesienia o 1,5 stopnia w pomieszczeniu wyglądał następująco:


Wczoraj, stare ustawienia czyli rozgrzewanie  według krzywej  w standardowym zakresie czyli do  43stopni to ok 0,55m3 gazu z czego 200 litrów  poszło na same rozgrzanie wody w instalacji.

Dziś , Ustawienia zredukowane, na tym zakresie pogodówka wyliczyła 37 stopni na wyjściu, rozgrzanie wody to wydatek 110 litrów gazu , złapałem za grzejnik myślę hmmm no coś tam tylko czuć nie wiem czy to dobry pomysł. Jednak po pierwszym wrażeniu temperatura zaczęła rosnąć, następnie jak to w małych instalacjach również temperatura wody zaczęła rosnąć   aż po godzinie , doszła sobie do 43 stopni. Temperatura zadana na sterowniku została osiągnięta po spaleniu tylko 0,38m3 gazu. W obecnych warunkach nie zdążył nawet wrzucić sobie przerwy wynikającej z nastawionej histerezy wyłączenia a przecież tutaj jak u Sorena  również jest pole do wydłużenia całego cyklu grzania i ograniczania strat w ciągu doby wynikających z dużej liczby rozruchów/ rozgrzewania wody.

Bonusowo podstawiłem naczynie pod ujście kondensatu, nakapało tego 0,5 litra z tych wspomnianych 0,38m gazu, podczas gdy na poprzednich ustawieniach było to mniej więcej 1:1 zatem kocioł pewnie pracuje tu blisko maksymalnej sprawności którą da się uzyskać na typowych grzejnikach.


Podejście rewelacja no chyba że ktoś musi mieć " ciepło" już 10min po właczeniu kotła.

Edytowane przez Lolekx86
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.