Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocieplenie Poddasza Nieużytkowego Wełną Czy Trzeba Kłaść Płytu G-K?


Grzesiekz182

Rekomendowane odpowiedzi

A co powiesz o przemarzaniu ścian, o mostkach jakie się zrobią od ściany kolankowej jeśli jest itp itd.

Jeśli chcesz mieć zapotrzebowanie 240kwh/m2/rok tak jak w starych domach o których pisałeś to nie ma problemu ;) U nas teraz jest 30kwh/m2/rok widać różnice?

 

Tesciowa płaci w starym budownictwie za gaz ponad 5000zl za sezon grzewczy w starej kamienicy 60m2. My za sezon grzewczy płacimy 2300pln za cały dom 170m2

 

Jak chcesz mieć tani dom w użytkowaniu to nikt ci nie powie żebyś ocieplil tylko strop. Efektywne ocieplenie dachu wełna to około 30cm dobrej wełny lub 20 piany, ułożysz tyle na stropie?

 

W starym domy mieliśmy ocieplony sam strop bo tak dziadek (budowlaniec) powiedział. Powiedzial tez żeby nie ocieplać domu styropianem „bo go myszy wpie***dola” ;)

Nie polecam, w lato od strychu było gorąco nie do wytrzymania w zimie ciągnęło chłodem.

 

Ogólnie to każdy robi jak chce, ale na izolacji domu się nie oszczędza, to czego nie wydasz dziś będziesz płacił przez kolejne 30lat- powodzenia

To że kolankową trzeba ocieplać i połączyć z ociepleniem elewacji i stropu jeśli nie dajemy nic w dach to nikomu chyba mówić nie trzeba :D .

 

Z tą więźba chodziło mi o to że dzisiejsze domy projektuje się na ok 50lat i pomimo zachowania rygorów technologicznych wątpię by dachy tyle wytzymały (ale może się mylę), a jeśli wykonawcy nie mają wiedzy czy wyobraźni i nie zapewnią swobodnej wentylacji dachu od okapu po kalenicę to tym dachom nie daję więcej jak kilkanaście lat. A każda izolacja w dachu jednak znacznie utrudnia przewiewanie, ew przecieki są widoczne z dużym opóźnieniem a często nie zauważalne i proces gnicia po cichu postępuje.

 

Zawsze i wszędzie mówię by ocieplać jak najlepiej, jednak każdy ma inną konstrukcję budynku, inne oczekiwania wiec robi jak mu pasuje.

Jeśli taki sam lub lepszy efekt ekonomiczny można uzyskać mniejszym nakładem finansowym bez pogorszenia parametrów użytkowych to ja to popieram ale każdy ma inne wymagania i robi tak by był zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja daje u siebie styropian 15 pomiędzy płatew stropowa (podwalinę) bo taka jest jej wysokość i na to osb 8mm przymocowana właśnie do tej płatwy. akurat jest fajnie bo jedna od drugiej co 240cm to tylko 10 cm przycinam plyty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam

Jakiś czas temu zadałem pytanie wełna czy styropian? Teraz już wiem w moim przypadku wełna 2 x 15 cm na zakładkę.

Wełnę będę kładł na poddaszu nieużytkowym bezpośrednio na strop a na wierzch dam folię paro przepuszczalną.

W związku z tym mam pytanie - czy bezpośrednio na strop kłaść czy dać folię pod spód czy tylko na wierzch? A folię też chyba dobrze jest przykleić do wełny taśmą dwustronną.

Jaką wełnę doradzacie bo mamy tego tyle że sam mam trudny wybór - wiem może być to kryptoreklama - ale można też podać kilka firm i będzie wtedy konkurencja, a ja wybieram co mi pasuje.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tyle wełny i na ziemię to ja bym dawał najtańsza. U mnie ostatni w jednej z sieci sklepów 15cm była po 10zł za metr2. Co do foli to bym nie dawał wcale, lub pod wełnę ale nie wiem czy nie będzie pocił się strop pod spodem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Teraz kolejny dylemat co wybrać, którą wełnę bo ostatnio odkryłem Climowool, a może Ursa  i jest jeszcze Isover co bym nie wybrał będzie dobrze. Strych nieużytkowy położę 2 x 15 cm, czy warto przepłacać lambda 32 - 33, może trochę taniej a wybrać lambda 35 i wystarczy.

Jak koledzy zapatrują się na mój problem co do wyboru wełny?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Na 30 cm to lambda czy 0.40 czy 0.31 nie ma większego znaczenia to i tak się zgubi gdzieś więcej dociśniesz gdzieś mniej a na cm to między najgorszą a najlepszą chyba z 3 cm więc nie ma o co kopi ostrzyć . co nie dasz będziesz zadowolony , tymi drogimi po prostu lepiej się robi a ile razy ty to bedziesz robił ? raz i to wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, a co z tą folią? Trzeba dawać pod spód wełny folię paroizolacyjna, jeśli mamy strop betonowy w starym domu, poddasze nieuzytkowe? Już sam nie wiem, znajduję sprzeczne informacje.

Chcę dać folia paroizolacyjna>wełna 30cm na zakładkę>i na wszystko chyba folia wiatroprzepuszczalna, chociaż to jest strasznie drogie, albo źle patrzę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwazam ze:

Strop betonowy (monolityczny) zapewnia wystarczajaca bariere dyfuzyjna dla pary wodnej w przypadku standardowego przeznaczenia pomieszczen pod nim (lacznie z kuchnia lub lazienka). Chyba ze pod stropem mamy np. laznie itp.

Tak wiec folia potrzebna nie jest. Jesli masz obawy i watpliwosci mozesz ja dac.

Natomiast przykrywanie welny folia -nie wiem co to za folia wiatroprzepuszczal na!!! - (lub co drozsze) membrana - jest nie potrzebne w tym wypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Może ktoś wie, jaką wartość izolacyjną może mieć ~40cm warstwa suchych liści na poddaszu betonowym w starym domu? ;)
Wymieniam je na wełnę 30cm, i ciekawi mnie czy liście faktycznie coś/ile dawały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.07.2018 o 19:13, Sunsu napisał:

Dobra, a co z tą folią? Trzeba dawać pod spód wełny folię paroizolacyjna, jeśli mamy strop betonowy w starym domu, poddasze nieuzytkowe? Już sam nie wiem, znajduję sprzeczne informacje.

My nigdy nie dawaliśmy folii pod wełną,co innego dachy itp,natomiast zawsze robimy tak podłogi by wełna miała wentylację i nie kładziemy jej na styk tylko zostawiamy kilka cm luzu od posadzki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie zaczynać wałkowania tematu od początku. Ostatnio wahałem się między kilkoma rodzajami wełny różnych producentów i jeszcze nie zakupiłem jako że prace remontowe mają się ku końcowi, pellet na zimę zakupiony pozostało teraz ocieplenie stropu, ale teraz to tam "piekło" więc czekam na trochę chłodniejsze dni sierpień - wrzesień.

W związku z tym po wielu analizach podjąłem decyzję Rockwool 2 x 150 mm na strop. I co sądzicie o Rockwool Rockroll Super 150 mm 3,5 m2 Lambda 0,036 z Castoramy?  Czy ktoś z Was kupował tą wełnę w Castoramie? I jak się układa na zakładkę i czy bardzo "gryzie"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układałem Toprocka Super w dachu w największe upały bo tak wyszło. Do dzisiaj mnie ciarki przechodzą. Ale oprócz tego złego słowa nie powiem o tej wełnie. Twoja pewnie też będzie gryzła ale jeśli będzie układana "pod twarzą i szyją " to da się przeżyć. Po skończonej dniówce polecam zimny prysznic a dopiero potem na ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witajcie

Pozwolę sobie odświeżyć temat.

Czekamnie podobna robota, jak u kolegi slawul. Z tego co się dowiedziałem, to jego rozwiązanie sprawdzilo się i jest to jedna z opcji, którą biorę pod uwagę. U mnie jest ok 60 m2 stropu na którym obecnie lezy kilka cm trocin, a w zasadzie wiórów z heblarki, których nie bardzo chciałbym się pozbywać.

Mam kilka pomysłów na docieplenie stropu nieużytkowego, jak ktoś ma realną wiedzę, czy to się sprawdzi to będę wdzięczny za odzew ewentualnie inne propozycje.

opcja 1

Wysypać granulat wełny lub celulozy na wióry ok. 30 cm grubości;

Opcja 2

Opcja 1 + tania wełna miedzy krokwie np. lambda 0,45;

opcja 3

Zebrać wióry, położyć folię zółtą, albo taką do ogrzewania podłogowego, na to ok 30 cm wełny i przysypać tymi wiórami;

Opcja 4 

Opcja 3 + tania wełna między krokwie

Wiadomo, że koszta też mają jakieś znaczenie, ale powiedzmy, że jest to sprawa drugorzędna. Zrobiłem zestawienie kilku producentów, modeli wełny, oporu cieplnego i cen. Pytanie jakie znaczenie ma opór cieplny, a jakie lambda. Przy wełnie lambda 0,33 i oporze cieplnym 10,9 ( przy warstwie 30 cm) cena wełny to ok 4000 zł. Przy lambdzie  0,35 i oporze cieplnym 10,2 ok. 3000 zł, a przy oporze cieplnym 8 ok 2500 zł. Jaki opór cieplny będzie wystarczający, oraz co sądzieice o granulacie wełny dostępnym w necie za ok 1-2 zł za kilogram? Dodam tylko, że domek mały, ściany 1,5 suporeksa ze styropianem 3 cm w srodku i ogrzewany piecem kaflowym. Jeżeli ktoś ma pojęcie  na temat ocieplnia, będę wdzięczny za konkretną odpowiedź.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj  Mieron

napisz najpierw jaki masz strop.

Masywny czy drewniany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz lub pamiętasz  może jak grubość betonu została wylana na zbrojenie?

I jeszcze jedno czy twoje poddasze jest wentylowane? 

tzn.czy masz wykonane otwory nawiewu i wylot pod kalenicą lub kominki wentylacyjne  zamontowane w połaci dachu.

To jest bardzo ważne jeżeli chcesz docieplić strop nieużytkowy.

Kolejne pytanie jeszcze żebym później nie musiał pisać czy będziesz korzystał z teko poddasza nieużytkowego np.jako strych,graciarnia,magazyn,suszarnia ziół itd. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wychodzi z twojej wypowiedzi że beton na suporeks był lany z betoniarki zgadza się ? 

Czy się mylę? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opór dyfuzyjny

Ma ogromne znaczenie dla betonu towarowego i wibrowanego oraz  ma inne znaczenie dla betonu tzw.robionego ręcznie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeżeli masz strop tzn.suporeks + zbrojenie+  beton ręcznie robiony  to moja propozycja docieplenia jest taka:

Trociny z wapnem które masz trzeba usunąć.

Na beton ułożyć folie paroizolacyjna następnie ułożyć izolację z wełny mineralnej na zakładkę ,żeby pozbyć się mostków termicznych np.15cmx15cm. (pisałeś wcześniej że chcesz docieplić około 30 cm)

Na betonie wibrowanym i lanym z gruszki nie musiałbyś układać foli paroizolacyjnej.

 

Jeśli chodzi o granulat wełny to tylko maszynowo bo ręcznie się nie sprawdzi

Jak sam dokładnie ułożysz płyty lub maty z wełny to na pewno będzie lepsza lambda niż z granulatu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dam folie to nie bedzie wilgoć na suficie się zbierała? i co sądzisz o tym aby te trociny ponownie wysypać na ułożoną wełnę i co i izolacją dachu, zostawić tak jak jest? aktualnie jest to pełne deskowanie i papa na deskach, na samej górze aktualnie eternit, ale chyba będzie blacha w tym roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.