lotto Opublikowano 16 Marca 2009 #1 Opublikowano 16 Marca 2009 Witam Co sadzicie o tym schemacie ??? Przepraszam za rysunek ale nie mam mozliwosci leprzego wykonania Czy kocioł gazowy mozna przyłaczyc w układzie zamknietym do instalacji w układzie otwartym ??? (przez wymiennik płytowy) jesli potrzebna jakas podpowiedz w zrozumieniu tego schematu chetnie pomoge poniewaz to sa moje przemyslenia :) Cytuj
Mecenas Opublikowano 16 Marca 2009 #2 Opublikowano 16 Marca 2009 Według mnie OK. Warto dodać jeszcze termometry na wymienniku co ułatwi ustawienie wydajności pomp. Cytuj
lotto Opublikowano 17 Marca 2009 Autor #3 Opublikowano 17 Marca 2009 OK. Super. a termometry moga byc przylgowe czy lepiej zainwestowac w wkrecane ?? Cytuj
Mecenas Opublikowano 17 Marca 2009 #4 Opublikowano 17 Marca 2009 Do wymiennika pewnie podłączyłbyś się kolanami, prawda ? Daj zamiast nich trójniki i w 3 koniec redukcję + termometr. Cytuj
hydromonter Opublikowano 17 Marca 2009 #5 Opublikowano 17 Marca 2009 witam według mnie nie jest to za dobrze z tego rysunku wnioskuje ze jest to kocioł wiszący więc ma on pompe wbudowaną lepiej moim zdaniem będzie jak kocioł węglowy będzie napędzał tylko wymiennik a grzejniki po stronie kotła gazowego Cytuj
automatyk Opublikowano 18 Marca 2009 #6 Opublikowano 18 Marca 2009 moze kolega powiedzies co chce osiągnąc tym wymiennikiem czy musi zamykac obieg czy tylko gdzies usłyszał ze jak dwa kotły to trzeba wymiennik zastosowac ?bo jesli nie musi zamykac obiegu i nic innego nie stoi na przeszkodzie to kupuje kociołek który moze pracowac z układem otwartym podłacza normalnie do instalacji i zapomina o temacie nie ma niepotrzebnych strat ,dodatkowej energi na pompe i wymiennika który kostuje niewiele mniej od kociołka gazowego -wisielca a nic nie stoi na przeszkodzie zeby tak podłaczyc na ostro i załozyc zawory zwrotne przy gazowym Cytuj
lotto Opublikowano 20 Marca 2009 Autor #7 Opublikowano 20 Marca 2009 problem jest tego typu ze instalacja jest wykonana jeszcze w stali a naczynie wyłapane z któregoś pionu tak jest to kociołek wiszący i z tego co sie dowiedziałem to serwisant nie odpali mi go jak nie bedzie w układzie zamknietym a nie chciał bym tez ingerowac w obecna instalacje(bawic sie w zamykanie)dlatego najwygodniej by było mi jak bym to rozwiazał w taki sposób jak na moim schemacie :huh: to mówicie ze troszkie kiszka jak bedzie tak jak na tym moim schemacie ? Cytuj
kwaldik Opublikowano 21 Marca 2009 #8 Opublikowano 21 Marca 2009 niezbyt dobry pomysł- stara stal=dużo osadu w instalcji-kociołek wiszący raczej pod miedź albo pod tworzywo. z kolei przez wymiennik ogrzać z kociołka gazowego wysokopojemnościową instalację z rur stalowych to praktycznie brak możliwości sterownia takim układem albo takie koszty automatyki i przeróbek ,że taniej wyjdzie poskładać to od nowa na miedzi z mysla o dwu kotłach wpiętych bezpośrednio. jeśli gaz ma być tylko na wypadek wyjazdu jako ochrona przed zamarznięciem to jeszcze przez wymiennik ma to jakiś sens ale do grzania podstawowego układ taki będzie nie ekonomiczny. Jeśli z kotła gazowrgo nie chcesz poszczać prawie wrzątku a jedynie 45-55 st. to biorąc pod uwagę pojemność instalacji po stronie stali potrzebny ci wymiennik ogromnej mocy aby to zdążyło się nagrzać zanim wrócisz z wyjazdu na narty. jeśli instalacja jest obliczona na zasilanie z kotła węglowego w temp.70-80 st.(jak było często za czasów żeliwniaków) to wogóle nie ma sensu wstawianie kotła gazowego. pozdrawiam Cytuj
Rekomendowane odpowiedzi
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.