Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaka Srednica Komina Kocioł Na Pellet


Grzesiekz182

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,mam Uniwersalny komin systemowy BRATA 200mm jestem przed kupnem kotła na pellet Lazar Smartfire 11kw lub Biawar pellux compact 12 kw, zalecany przekrój komina Biawar 160mm dla Lazara 100-110mm czy będzie jakiś problem że srednica komina jest wieksza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,dzieki za odpowiedz czy od razu musze montować RCK czy najpierw podłączyć kocioł i zobaczyć czy będzie jakiś problem wybór będzie chyba na kocioł Lazar tam jest zalecana srednica 100mm a ja ma 200mm czyli dużo za duży czy RCK na pewno rozwiaze ten problem czy może lepiej szukac innego kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za duży do pelletu na taki kociołek, będzie źle.

Jak inny producent kotła na pellet twierdzi,że fi200mm będzie dobre dla kotła 11-14kW, to szukaj takiego, może znajdziesz

 

Ten komin to jest na duże mocowo kotły, pewnie taki kupiłeś, bo taki mieli na stanie w hurtowni budowlanej a nie chciało Ci sie zamawiać i czekać za mniejszym

 

taką średnicę to jeszcze ekogroszek 12-13kW przełknie, ale na pelecie będą kłopoty, RCK to raczej od startu dla peleciaka kupuj i nie czekaj,że może będzie dobrze bez tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest odpowiedz z Lazara

 

Zgodnie z instrukcją obsługi, kocioł można podłączyć do kominów  od minimalnej średnicy wyjścia z kotła do max fi 200

W przypadku SF 11 mamy fi 100,  a w SF 15 mamy fi 120

Różnice są spore, dlatego zalecamy zamontowanie regulatora ciągu np : Darko

Regulator powinien pomóc ograniczyć naturalny ciąg kominowy - spaliny nie będą wyciągane przez komin.

Na pewno zobaczymy to podczas uruchomienie kotła, spaliny nie powinny przekraczać temperatury 120-130 st.C

W skrajnych przypadkach gdzie budynek jest usytuowany na wzgórzu, bez żadnych zabudowań, komin przekracza wysokość 8-9 metrów zalecane jest założenie wkładu kominowego o średnicy kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam, kupuję Lazara sf15 i muszę zamontować wkład. Komin ma wysokość 10m,a budynek stoi w otoczeniu innych. Jest prawie najwyższy. Ciąg jest zawsze, raz słabszy, raz silniejszy, nie cofa się. Jak włożę fi130mm plus regulator ciągu, to powinno być ok? Taki wejdzie bez problemu, teraz jest z cegły 15x27cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RCK to weź normalny z klapką, żadnych na koniec komina

Ten jest dobry  http://www.darco.com.pl/oferta-produktowa/art,497,regulator-ciagu-rco-okragly.html lub inny tego producenta,

tylko musi być redukcja na trójnik a w nią montujesz sam regulator.

 

Te RCK są do 500cm2 przekroju komina czyli spoko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, siedziałem sobie w kotłowni i nie wziąłem jednej sprawy pod uwagę. Otóż, mam jeszcze jeden komin z wkładem, który jest obok tego , do którego jest teraz podłączony śmieciuch. W momencie murowania był wstawiany wkład, tylko do końca nie wiem z jakiego materiału. Miał być wykorzystany do kotła gazowego w przyszłości, ale gaz nie został podłączony i nie będzie. Ma on średnicę fi120mm i jest z materiału, do którego nie przyczepia się magnez. Grubość, na tyle, na ile udało mi się zmierzyć, to ok.08mm. Ciężko dojść, muszę więcej podkuć. Z tego co pamiętam, był on obmurowany w momencie wstawiania. Może włączyć się do niego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No też tak myślę. Przy takich temperaturach spalin, jakie są przy palecie, to pewnie nie będzie dużych zmian wymiarów tego wkładu. W trójniku widzę, że jest zamontowany dobrze, czyli węższa cześć wkładana od góry w kielich. Przy budowie mnie nie było, a z powieści teścia, to w momencie stawiania komina, był wstawiany ten wkład, odcinek po odcinku. Sprawdzę, jaki ma ciąg i wtedy zdecyduję. Troszkę bym zaoszczędził... Normalnie zapomniałem o tym przewodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a jak to jest z RCK. W instrukcji kotła jest napisane, że ciąg powinien być między 1Pa, a 8Pa. Maksymalny nie może przekraczać 10Pa. Czy regulator, który ma zadanie? Rozumiem, że jeśli ustawię na skali 10Pa, to regulator nie dopuści do przekroczenia 10Pa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.