Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Mobilny Magazyn Ciepła


damdam

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Tutaj garstka informacji http://www.wnp.pl/galeria/309891/332967.html

 

Technologicznie "substancja" o pojemności cieplnej 6 x większej od wody.

Czy ktoś spotkał się z tym? co to może być? 

 

Wygląda obiecująco, zakopać taki kontener (lub mniejszy) niedaleko domu i magazynować ciepło latem np. solarami, a korzystać zimą. 

 

Pytanie o koszty inwestycyjne, jak wygląda sprawność na przełomie kilkunastu - kilkudziesięciu lat???

Opublikowano

Wprawdzie nie mobilny, ale ciekawy przykład wykorzystania energii słonecznej:

 

"Inne przykłady magazynowania energii cieplnej

Oprócz najpopularniejszych zastosowań magazynowania ciepła można wyróżnić także inne, mniej rozpowszechnione, aczkolwiek bardzo obiecujące. Zalicza się do nich wykorzystanie ciepła niskotemperaturowego z materiałów zmiennofazowych, magazynowanie chłodu oraz stawy słoneczne. Na szczególną uwagę zasługuje ta ostatnia grupa, czyli stawy słoneczne.

W zwykłych stawach lub jeziorach ogrzewana woda przez promienie słoneczne jest lżejsza i unosi się do górnych warstw i schładza się w kontakcie z powietrzem. W stawach słonecznych energia jest akumulowana dzięki dużemu stężeniu soli w wodzie w postaci solanki. Chroni ona przed zamarzaniem, zapobiega powstawaniu w zbiorniku konwekcji oraz rozwojowi glonów. Mogą to być roztwory NaCl i MgCl2. Są to przeważnie dość płytkie zbiorniki (1-2 m głębokości) o dużej powierzchni. Zakres temperatur, w jakich eksploatuje się stawy słoneczne wynosi 50-95°C.

Dużą zaletą stawów słonecznych jest zdolność do magazynowania ciepła przez długi czas, nawet do kilku miesięcy. Promieniowanie słoneczne wnika w głąb wody i jest absorbowane przez zaczernione dno. Wynikiem tego jest wyższa temperatura warstwy przydennej. Warstwa przydenna może się nagrzewać do blisko 100°C. Konieczne jest zatem zapewnienie dużej przejrzystości górnej warstwy, aby umożliwić jak najlepsze przenikanie promieni. Warstwy powierzchniowe stanowią niejako izolację termiczną warstw cieplejszych. Zakumulowana energia jest później odzyskiwana z wykorzystaniem wymienników ciepła lub pomp ciepła. Stężenie soli w wodzie rośnie wraz ze wzrostem głębokości. W basenie można wydzielić trzy warstwy: powierzchniową (izolującą), pośrednią (buforową) i przydenną (akumulacyjną).

Warstwa powierzchniowa (0,3-0,5 m) charakteryzuje się najmniejszym stężeniem solanki oraz najniższą temperaturą w całej grubości warstwy. Następuje tu wymiana ciepła z otoczeniem przez konwekcję oraz parowanie wody.

W warstwie pośredniej (0,8-1,2 m) wraz ze wzrostem głębokości następuje stopniowy przyrost stężenia oraz temperatury. Warstwa ta przepuszcza promieniowanie słoneczne do warstwy przydennej. Poza tym izoluje dwie skrajne warstwy i zapobiega mieszaniu się wody."
(...)

Dalszy ciąg tutaj:

http://www.cire.pl/item,139841,2,0,0,0,0,0,magazynowanie-ciepla---rodzaje-magazynow.html


 

Opublikowano

Pewno brzmi obiecująco tylko ekologia!!!!! To jest teraz na topie. Mam lepszy sposób mianowicie rosjanie zatapiają beczki ze stali nierdzewnej z pewna zawartością zatopioną w szkle. Zamiast zatapiać w morzu to proponuje wykopać dół wybetonować coś w rodzaju basenu wrzucić z 20 beczek zalać wodą i za pośrednictwem jada odbierać cieplo ot eko

Opublikowano

Ta

tylko wtedy to już nawet prądu nie będzie potrzeba, gdyż cała okolica będzie samoistnie świecić i ludzi wokół też już nie będzie.

Wspaniała interpretacja ekologii - wprost od ministra Sz.

Opublikowano

Mam lepszy sposób mianowicie rosjanie zatapiają beczki ze stali nierdzewnej z pewna zawartością zatopioną w szkle.

 

A oni je zatapiają w morzu ze względu na to, że są takie gorące, czy może jest jeszcze jakiś inny powód?

Opublikowano

Wystarczy sobie przypomnieć jakie problemy mają amerykanie od ponad 50 lat z wypadkiem z SF B-52 pod hiszpańskim miasteczkiem Palomares.

Zgubili 17 01 1966r 4 beczki i nadal po tym sprzątają  i jeszcze będą długo to naprawiać. 

Więcej tu 

 https://pl.wikipedia.org/wiki/Katastrofa_lotnicza_pod_Palomares

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/palomares-po-50-latach-amerykanie-nadal-sprzataja,587282.html

Opublikowano

No tak tylko chodzi o przepracowany materiał. Uran lepszy bo naturalny a nie syntetyk jak Pu. To był przykład nie konieznie do realizacji w warunkach domowych. Pozatym to test dla forumowiczów co do znajomości fizyki jądrowej.A raczej moja chora wyobraźnia.Poza tym ciężko by było pozyskać takie beczki. Ale źrodlo ciepla doskonale długi okres pracy ofraniczony jedynie czasem rozpadu.

Opublikowano

Pewno zrobiły by furorę no ale ..... mamy wyngiel trzeba wspierać własny przemysł. Wszystko co wykorzystuje przemianę fazową jest dobrym aku dla energii  np wosk, uwodnione hydraty soli, coś co posiada duże Cw. można rozgrzewać kamienie itp. reakcje syntezy egzotermiczne . Koledzy są mądrzejsi niż ja to coś na pewno zaproponują!!!

Opublikowano

A moim nie tylko trzeba conwector panie inżynieże zastosowac jako wymiennik w bańce z woskiem

Opublikowano

a dlatego że wosk topi sie koło knota a dalej jest ciałem stałym, wiec wymiennik musi mieć dużą powierzchnie wymiany aby go roztopić i później pobrać ciepło od niego. Proszę zapytać kolegów z forum tych co wykonują instalacje czy może kiedyś coś takiego robili a na szkoleniach  firmy XYZ nic nie ma na ten temat a tym bardziej schematów jak coś takiego wykonać w domowym zaciszu :D  coś jak pędzenie bimbru owiane mistyką.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.