Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór 4d I Zaniska Temperatura Powrotu


Sławek D.

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Digitrax
Coś mi się tu nie zgadza - sterownik A3000D ma ustawioną fabrycznie temperaturę ochrony kotła na 38C.

 

Można ją zmieniać oczywiście. U mnie jest także ustawione 38 st. Widocznie pomimo tego, że kocioł na wyjściu ma 50 stopni to na powrocie musi mieć poniżej 38 i dlatego zawór 4D zamyka się by grawitacyjnie podgrzać swój powrót.

Niestety tak jak napisałem powyżej grawitacja pomimo zastosowania na małym obiegu rur miedzianych 35 i zaworu DN40 nie występuje szybko i w tym czasie woda krążąca w układzie grzejników wystudza się i po otwarciu zaworu 4D ochładza powrót kotła ponownie i zawór się zamyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik A3000D powinien delikatnie otworzyć zawór, aby nagrzać instalację. On się z reguły nie szarpie, chyba że zachodzą jakieś okoliczności. Może być tak, że masz ustawioną za małą moc kotła w stosunku do chwilowych wymagań. Napisz jakie masz ustawienia U1/U2/U3, jakie wartości c1 - c8, jakie temperatury ustawiasz na gałkach, a także czy zaprogramowałeś zmiany temperatur podczas dnia/nocy i jaką masz krzywę grzania. Jak widzisz, jest tego trochę. To jest skomplikowany sterownik i jest z nim trochę tak jak z Windowsami... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax
jakie masz ustawienia U1/U2/U3, jakie wartości c1 - c8, jakie temperatury ustawiasz na gałkach, a także czy zaprogramowałeś zmiany temperatur podczas dnia/nocy i jaką masz krzywę grzania.

 

U1=5s

U2=20s

U3=30s

 

Wartości c1 do c8 ustawione "jak fabryka dała". Wentylator przysłonięty w 50 %. Komin ceramiczny o średnicy 20 cm i wysokości około 6 m. Szyber otwarty w całości.

 

Programator ma włączony tryb pogodowy. Zainstalowano czujnik zewnętrzny na ścianie północnej budynku na wysokości ~2,8 m i wewnętrzny na piętrze w korytarzu na wysokości 2 m. Krzywa grzania nr 13 (nowy budynek ocieplony i ściany muszą się "wygrzać"). Temperaturę ustawiłem na max czyli dzienna 30 st. nocna 25 st. Niestety nie mogę uzyskać nawet temperatury 20 stopni w pomieszczeniu gdzie znajduje się czujnik wewnętrzny. Wygląda to tak jakby kocioł nie miał mocy. Z instrukcji wynika, że podczas grzania CWU kocioł powinien zwiększyć temp. o 10 stopni ale tak się nie dzieje. Ustawiłem temperaturę CWU na 55 st. i po nagrzaniu zbiornika 400 l dzięki temu mam na powrocie powyżej 50 stopni ale gdy pompa CWU się wyłączy to powrót się ochładza zawór zamyka i sytuacja wraca do punktu wyjścia :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Jak uda mu się rozgrzać (przy zamkniętym zaworze) to trzyma ją do czasu gdy zawór 4D się otworzy i wymieni wodę i wtedy temperatura z 80 stopni spada w okolice 50 i zawór znów się zamyka :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaki masz kolor płomienia bo ta przesłona na wentylatorze mnie martwi

moim zdaniem

podawanie 7s

przerwa 20-24

dmuchawa 70%

i zobacz co sie dzieje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U1=5s

U2=20s

U3=30s

 

Wartości c1 do c8 ustawione "jak fabryka dała". (...) Krzywa grzania nr 13 (nowy budynek ocieplony i ściany muszą się "wygrzać"). Temperaturę ustawiłem na max czyli dzienna 30 st. nocna 25 st. Niestety nie mogę uzyskać nawet temperatury 20 stopni w pomieszczeniu gdzie znajduje się czujnik wewnętrzny. Wygląda to tak jakby kocioł nie miał mocy. (...)

Niestety, masz ustawione źle, nielogicznie i bez sensu. Mam dokładnie ten sam kocioł i znam go prawie na wylot. Po pierwsze dla 28 kW ustawienia 5/15/30, 7/21/30, 8,24/30. Dmuchawy też nie żałuj. Ty ustawiłeś mniejszą moc, więc nie dziw się że w krytycznych momentach ci słabo grzeje. Krzywa 13 to szaleństwo, podobnie jak te temperatury na gałkach. Sterownik działa tak, że jak mu dajesz duże zadania do wykonania to wtedy otwiera zawór na maksa, czego nie powninien nigdy robić. Ustaw jak człowiek krzywą 7, temperaturę dzienną 20-20 C i nocną tak samo. Jak będzie grzał dobrze to możesz spróbować podnieść o 1C. Sterownik zareaguje natychmiast.

 

Te parametry c1-c8 to nie "jak fabryka dała" tylko odczyt Twoich czujników: c2 - temperatura zasilania, c3 - temperatura pomieszczenia (masz czujnik?), c4 - temperatura zewnętrzna, c5 -temperatura CWU, a c8 - temperatura powrotu. Wejdź w tryb testowy i odpisz te wartości.

 

Przede wszystkim zmień ustawienia, bo przy tych, jakie masz, skutek musi być taki, jaki opisujesz. Zastanów się, czy chciałbyś mieć w pomieszczeniu 30C? Sterownik bierze to na poważnie, a ty go oszukujesz. On nie jest zaprogramowany na takie szaleństwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax
Te parametry c1-c8 to nie "jak fabryka dała" tylko odczyt Twoich czujników: c2 - temperatura zasilania, c3 - temperatura pomieszczenia (masz czujnik?), c4 - temperatura zewnętrzna, c5 -temperatura CWU, a c8 - temperatura powrotu.

 

No tak pomyliłem z ustawieniami serwisowymi :huh: . Odczyty z czujników przedstawiają się następująco:

 

c1 - 82 (wyjście z kotła)

c2 - 26 (za zaworem 4D)

c3 - 13 (temp. pomieszczenia wzorcowego)

c4 - 2 ( temp. zewnętrzna)

c5 - 51 (czujnik CWU)

c7 - 26 (podajnik)

c8 - 39 (powrót kotła)

 

Kocioł przestawiłem na 5/15/30, krzywa nr 7 i temperatura dzienna i nocna po 22 stopnie. Zawór 4D nadal przestawia się pomiędzy skrajnymi położeniami. Zobaczymy co będzie rano jak się instalacja a w szczególności podłogówka "rozbuja".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz nie, co będzie rano, ale za pól godziny, max za godzinę. W tej chwili masz bardzo niską temperaturę zasilania (26C), więc nic dziwnego, że zawór otwiera się niczym wrota. Ale przy 82C na kotle powinnno szybko wzrosnąć i wtedy zawór powinien się zacząć zamykać.

 

Druga rzecz, którą możesz zrobić to sukcesywnie ustawiać temperaturę na gałce +2/+3 C w stosunku do aktualnego wskazania c3. A więc zacząć od 15-16C. Wiem, że to pracochłonne, ale tak się właśnie "rozpracowuje" sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Niestety nie mogłem podać wyników po godzinie, ponieważ nowy dom nie jest jeszcze zamieszkany i oddalony jest o kilka km. Dziś wskazania temperatury wynoszą:

 

c1 - 73

c2 - 27

c3 - 13

c4 - 0

c5 - 64

c7 - 12

c8 - 30

 

Grzejniki zimne a co za tym idzie w pomieszczeniu także. Wyłączyłem obieg ogrzewania podłogowego. Pozostałe wartości ustawień bez zmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

c1 - 73

..........

c8 - 30

Nie wygląda to dobrze. A czy czujnik powrotu jest dobrze zamontowany, czy naprawdę jest tam temperatura 30C? A jaka temperatura jest zaraz za zaworem 4d? Może trzeba przesunąć czujnik.

 

W podobnym przypadku Mateusz (dział techniczny Klimosz) radził w ten sposób:

 

"Czasem w pracy układu z siłownikiem bardzo pomaga c.w.u. ustawiona na priorytecie i częstych rozbiorach wody. pompa tłocząc wodę do zasobnika podnosi temperaturę powrotu dość znacznie co może spowodować lekkim oszukaniem regulatora i otworzy zawór 4d. Przy częstym rozbiorze wody może spowodować to, że instalacja na tyle często będzie grzać, że i w końcu powrót wygrzeje. Ale sterownik pokojowy najczęściej i taki układ potrafi wykończyć."

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...ost&p=15411

 

"Jak często korzystasz z c.w.u ? Bo widzę ze tym można oszukać czujkę powrotu. Spróbuj przełożyć czujkę powrotu tak z 15 cm od zaworu 4d i wsuń ja pod izolację."

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...ost&p=15625

 

U mnie kocioł nie grzeje CWU, więc nawet trudno byłoby mi sprawdzić w kotłowni te pomysły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Zonk trwa nadal :huh: Na piecu 80 stopni a zawór otworzy się na chwilkę i zamyka po tym jak wyziębiona woda w instalacji trafia na powrót kotła. Czy sterownik nie może sobie np ustawić zaworu tak aby w małym obiegu kotłowym był minimalny przepływ ? Zapewniłoby to powolne nagrzewanie instalacji a nie skokowe typu zawór ON lub OFF.

 

Mam zbiornik CWU. W chwili gdy pompa ładująca się załączy to oczywiście powrót się rozgrzewa bardziej i wtedy czujnik powrotu kotła zainstalowany bezpośrednio przed śrubunkiem przy kotle wykrywa zwiększoną temperaturę i powoli sukcesywnie zawór otwiera. Po zagrzaniu wody w zbiorniku pompa się wyłącza a co za tym idzie mały obieg i czujnik powrotu nie jest ogrzewany zawór się zamyka i powracamy do stanu poprzedniego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Czas otwarcia zaworu wynosi 1,6 min czyli w przeliczeniu na sekundy 96. Ustawione w sterowniku mam na 10, więc powinno być OK.

 

Za zaworem 4D mam dwa obiegi grzejnikowy (pompa na powrocie, czujnik na zasilaniu) i podłogowy poprzez zespół pompowy TECE. Sprzed zaworu 4D bezpośrednio przy połączeniach kotła mam podłączenie zbiornika CWU z własną pompą ładującą. Czujnik powrotu jest przed śrubunkiem przy kotle i za trójnikiem łączącym powrót ze zbiornika CWU i zaworu 4D.

post-2387-1237578810_thumb.jpg

post-2387-1237578826_thumb.jpg

post-2387-1237578865_thumb.jpg

post-2387-1237578908_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat tego obiegu to się muszą fachowcy od instalacji wypowiedzieć. Tutaj jest schemat z instrukcji dla instalatorów dla kotła ze sterownikiem A3000D.

 

post-3216-1237580969_thumb.jpg

 

A sprawdzałeś ręką jak się temperatura rozkłada idąc od zaworu po stronie małego obiegu do kotła? Przy samym zaworze chyba jest gorąco?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax
Na temat tego obiegu to się muszą fachowcy od instalacji wypowiedzieć. Tutaj jest schemat z instrukcji dla instalatorów dla kotła ze sterownikiem A3000D.

 

Mam praktycznie tak samo z tą różnicą, że pompy są na powrocie oraz "doczepiony" równolegle obieg podłogówki.

 

A sprawdzałeś ręką jak się temperatura rozkłada idąc od zaworu po stronie małego obiegu do kotła? Przy samym zaworze chyba jest gorąco?

 

Przy zaworze jest gorąco bo jest obok rury bezpieczeństwa skąd gorąca woda z kotła szybko się przemieszcza.

Woda w obiegu grzejnikowych i podłogowym szybciej się wystudza przy zamkniętym zaworze, niż powrót kotła rozgrzewa się grawitacyjnie. Obecnie kocioł pali ~50 kg na dobę, uważam, że to dużo za dużo.

kotlownia.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.