elfuczi Opublikowano 4 Lutego 2018 #126 Opublikowano 4 Lutego 2018 Tez tak chcialem zrobic tylko mrozy slabe pompa pracuje w dodatnich temp. Wiec sobie odpusciłem wole dołożyć troche kw na dach ii tyle nie bede szukał pozornych oszczedności. Koledzy z forum spalaj czarne zloto i ukraiński pellet i jest super. Wole wesprzec tauron i elektownie bełchatów.
DamianusD Opublikowano 5 Lutego 2018 #127 Opublikowano 5 Lutego 2018 Nie chcę teoretyzować ale te systemy rurowe odbierają ciepło tylko dzięki małym przepływom i podpięcie tego pod wentylator pompy nie przyniesie oczekiwanego efektu bo duży przepływ powietrza bardzo szybko wychłodzi grunt i cała inwestycja na darmo .To nie te przepływy powietrza jak przy wentylacji . Osobiście bym się na to nie zdecydował . Ale skoro masz swój sprzęt i masz to gdzie zrobić to rób solankę i się nie pchaj kombinację z rurami PCV . Wykop na 2 metry , wypoziomować szlauchwagą albo długą łatą z poziomicą ,podsypka bez kamieni i gruzu najlepiej czysta glina . Jak gęsto i ile to by trzeba policzyć ten kolektor . Przepusty do budynku ze sporym zapasem średnicy żeby rury miały luz w czasie kiedy w zimie glega pracuje . Własna koparka to w Twojej sytuacji 80 % tej inwestycji nie licząc oczywiście samej pompy . Dziękuję za podpowiedź. Dam sobie spokój z tym wymiennikiem powietrznym. Masz rację,nie pomyślałem o tym że przez taki przepływ powietrza momentalnie wychłodzę grunt. Wrócę jednak do rur i do tej solanki. I do tego mam też pytanie...,a mianowicie w jaki dobry,sprawdzony sposób odpowietrzyć taki układ? I jeszcze jedno,czy do tego można wykorzystać zwykłe rury pe (te niebieskie ,ziemne do wody). Z tego co się orientowałem to wiele osób,hydraulików poleca je. No i co najważniejsze są stosunkowo tanie.co Ty na to?
DamianusD Opublikowano 5 Lutego 2018 #128 Opublikowano 5 Lutego 2018 Tez tak chcialem zrobic tylko mrozy slabe pompa pracuje w dodatnich temp. Wiec sobie odpusciłem wole dołożyć troche kw na dach ii tyle nie bede szukał pozornych oszczedności. Koledzy z forum spalaj czarne zloto i ukraiński pellet i jest super. Wole wesprzec tauron i elektownie bełchatów. No niby też masz rację,natomiast pare tych kw na dach to też jest spora inwestycja. Po zatym z tego co się orientowałem to ta fotowoltaika zimową porą pracuje tylko w 30% . Zimową porą potrzebujesz sporo energi elektrycznej a tu zoonk. Czyli musisz mieć o wiele więcej zapasu mocy takiej elektrowni. Osobiście jednak uważam że w moim przypadku , gdzie mam sporą działkę i sprzęt do wykonania wymiennika solankowego , będę go robił. W przyszłości tez myślę o produkcji prądu poprzez panele. Wtedy na pewno w znacznym stopniu zredukuje się koszty ogrzewania no i oczywiście pracę jaką musimy wykonać przy obsłudze kotła węglowego.
DamianusD Opublikowano 5 Lutego 2018 #129 Opublikowano 5 Lutego 2018 Wstawisz do piwnicy beczkę 200 litrową porządna wydajna pompa i sru , wyleci wszystko co ma wylecieć No ale to w jaki sposób? tak wylewać to ja wodę "ze szlaufa"? Czy wstawić jakiś odpowietrznik i pod ciśnieniem wypychać to powietrze? Myślałem już nawet o tym ,żeby te rury zalać solanką w sensie przed rozłożeniem. Rozciągnąć spiralę delikatnie w pionie,żeby był nie wielki spadek,zalać solanką, zakończyć zaworami obie strony. Wtedy łatwo będzie to połączyć bez wycieku solanki no i co najważniejsze nie dostanie się tam powietrze. Co wy na to? Trochę pracy , ale uważam że taki sposób powinien być najodpowiedniejszy.
Gość berthold61 Opublikowano 5 Lutego 2018 #130 Opublikowano 5 Lutego 2018 Normalnie wrzucasz wydajną pompę do beczki i z niej zasilasz jeden koniec węża a drugi wrzucasz do tej beczki i nie ma bata wszystko wyjdzie
elfuczi Opublikowano 6 Lutego 2018 #131 Opublikowano 6 Lutego 2018 Pv nie wychodzi tak drogo. magazynujesz w sieci a odbierasz właśnie w zimie 1:0,8 do 10 kw . Montaż pv nie jest trudny więc większość forumowiczów powinna sobie poradzić z tym ,natomiast rycie w ziemi i rozkładanie setek mb rur oraz wypełnienie ich (najlepiej radzieckim spirytem technicznym) to spore przedsięwzięcie i spory koszt nie wspomnę o degradacji podwórka.
DamianusD Opublikowano 6 Lutego 2018 #132 Opublikowano 6 Lutego 2018 Wszystko się zgadza, tylko że powietrzna pompa przy minusowych temperaturach ma bardzo słabą wydajność. A powiedz mi jeszcze odnośnie pv . Jaki wychodzi koszt budowy 1kw? I jakie panele kupić ?Oczywiście żeby cena była nie wygórowana no i żeby pracowały a nie się psuły . Wiem że cena i jakość nie idą ze sobą w parze ,ale z tego co widzę to orientujesz się w temacie i może podpowiesz coś ciekawego? z góry dziękuję.
Oberman Opublikowano 6 Lutego 2018 #133 Opublikowano 6 Lutego 2018 A powiedzcie mi jak sie ma pompa moc ppkpy i grzalek do przydzialu z energetyki czy 15kw wystarczy i zabezpieczenie 25 Czy podczas silnych mrozow wlaczajac plyte indukcyjna i czajnik elektryczny nie mamy w domu pradu??
marcus312 Opublikowano 6 Lutego 2018 #134 Opublikowano 6 Lutego 2018 Jaki wychodzi koszt budowy 1kw? I jakie panele kupić ? 1 kW około 5 tyś ,panele PV polikrystaliczne ,albo lepiej monokrystaliczne :D
mac65 Opublikowano 6 Lutego 2018 #135 Opublikowano 6 Lutego 2018 A powiedzcie mi jak sie ma pompa moc ppkpy i grzalek do przydzialu z energetyki czy 15kw wystarczy i zabezpieczenie 25 Czy podczas silnych mrozow wlaczajac plyte indukcyjna i czajnik elektryczny nie mamy w domu pradu?? Dla 15 kW prąd to 63 A przy 1 fazie ale te 15 kW to masz ciepła po uzysku z PC . Sama pompa z sieci w zależności od COP powinna wziąć max 5 kW razem z grzałkami a to już jest 21 A dla 230 na 1 ej fazie dla 400V ( 3 fazy ) to 12,5 A na fazę . Zależy jaka masz instalację w domu i jaka pompa . Poza tym pompy nie dobiera się do mocy szczytowej tylko 0,8 zapotrzebowania więc i wartości są inne dla pracy ciągłej .Poza tym grzałka to tylko ma wspomagać odparowanie żeby nie uszkodzić sprężarki a nie grzać CO .Spada wtedy współczynnik COP ale pompa działa nadal .
Vlad24 Opublikowano 6 Lutego 2018 #136 Opublikowano 6 Lutego 2018 Która to taka mądra pompa co ma grzałki na polu i wspomaga odparowanie?
automatyk Opublikowano 6 Lutego 2018 #138 Opublikowano 6 Lutego 2018 Dla 15 kW prąd to 63 A przy 1 fazie ale te 15 kW to masz ciepła po uzysku z PC . Sama pompa z sieci w zależności od COP powinna wziąć max 5 kW razem z grzałkami a to już jest 21 A dla 230 na 1 ej fazie dla 400V ( 3 fazy ) to 12,5 A na fazę . Zależy jaka masz instalację w domu i jaka pompa . Poza tym pompy nie dobiera się do mocy szczytowej tylko 0,8 zapotrzebowania więc i wartości są inne dla pracy ciągłej .Poza tym grzałka to tylko ma wspomagać odparowanie żeby nie uszkodzić sprężarki a nie grzać CO .Spada wtedy współczynnik COP ale pompa działa nadal . Grzałka do wspomagania odparowania ???? jedyna grzałka jaka sie w jednostce zewnetrznej to grzałka tacy odciekowej uruchamiania podczas defrost innych grzałek nie znajdziesz a od zabezpieczenia sprężarki jest termistor na wyjściu gazów który przy ok 110st ogranicza moc sprężarki aby nie doszło do przegrzania ,po drugie jest ciągły pomiar prądu i nigdy prąd nie przekroczy znamionowego lub takiego jaki ustawisz w pompie aby nie zadziałały zabezpieczenia (jesli masz mała moc przyłączeniowa )
mac65 Opublikowano 6 Lutego 2018 #139 Opublikowano 6 Lutego 2018 berthold61 No widzisz jakie to proste . Mała prowokacja i już wiedza leje się strumieniem . automatyk Sory ale to czasami jedyny acz skuteczny sposób żeby panowie pobudzić wasze ego specjalisty . Wiedziałem że nie wytrzymacie . Sory za żart mam nadzieję że nie uraziłem . Obliczenia prądu są prawdziwe .
elfuczi Opublikowano 13 Lutego 2018 #143 Opublikowano 13 Lutego 2018 1kw to 4x 270w panel po 560zł = 2240zł do tego profil montażowy 16zł mb uchwyt do dachowki 20 zł szt kabel 4 zł mb ,wtyk mrc4 7zł szt, trochę śrubek i wkrętów . i to wszystko bez dotacji ! lepsze polikryształy w świetle rozproszonym, przeważnie polskim klimacie.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.