Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Brak Wentylacji W Kamienicy


Mario86

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mieszkam w kamienicy na parterze 120m2. Kamienica ma 2 kondygnacje i oczywiście nie posiada przewodów wentylacyjnych. Pojawiło mi się ogniska pleśni za łóżkiem, było dosunięte na maxa do ściany wyczyściłem odsunąłem na 10cm i jest ok.  Wymieniłem drzwi na nowe i ościeżnica jest non stop mokra a nie ma mrozów i na ściankach bocznych pokazał sie grzyb (cały czas są wilgotne).  W łazience mam wypuszczona rurę na zewnątrz i tą rurą wpada świeże powietrze z tym, że nie wiem gdzie uchodzi. Jak rozwiązać problem wentylacji czy warto wypuscić np 2m rure pcv 110 w góre po elewacji ( zabytek mogą się doczepic ale teraz jest metalowa 1m) i zakonczyć ją wylotem typu H żeby zaciągała powietrze grawitacyjnie? i czy to wystarczy na mieszkanie 120m2, w sypialni jest na koncu mieszkania mam wrażanie, że powietrze stoi w miejscu. Pozdrawiam, z góry dzieki za odp.

MG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pieco kuchnie w piwnicy ,,,,

To jest duży plus.

 

,,,, kaloryfery w całym mieszkaniu ,,,,

Domyślam się, że to te grubsze kreski w dołączonym szkicu

Gdybyś mógł jeszcze opisać przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń, ten obszar zakreskowany do czego służy i czy Twoja piwnica znajduje się pod mieszkaniem.

 

ps.

Informacja dla innych forumowiczów, tak powinno się w schludny sposób rysować szkice i wstawiać tutaj na forum, to przecież ogląda cały świat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź podzielę na kila postów.

 

Najważniejsza zasada "Nie należy mieszać wentylacji naturalnej z mechaniczną".

Co prawda przepisy odnoszą się w tej kwestii do "pomieszczenia", ale czy np. domu nie należało by traktować jako "dużego pomieszczenia" z nieszczelnymi przegrodami.

 

Na zaprezentowanym przez Ciebie szkicu dokładnie to widać.

Parter kamienicy, drzwi do piwnicy i piwnica w której znajduje się kotłownia z wentylacją naturalną.

 

Każde mechaniczne wymuszenie wentylacji w parterze kamienicy, może poprzez nieszczelności pomiędzy parterem a piwnicą zaburzyć wentylację naturalną w kotłowni.  

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mario86 ja wiem jak wygląda sytuacja u nas na Śląsku w familokach, dlatego dawkuje te informacje byś wszystko sobie przemyślał.

 

Skoro masz w piwnicy zamontowaną pieco kuchnię, to zapewne jest podłączona do kanału dymnego.

Musi być jeszcze kanał wentylacyjny i otwór nawiewu powietrza tzw. zetka.

 

Ktoś ( kominiarz, administracja) zezwolił Ci na zabudowę tej pieco kuchni ?.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak mam zezwolenie kominiarza na papierze, musiałem wyprowadzić oknem rurę 1m do góry i obić drzwi blachą :) w tej kamienicy na 6 mieszkań są 4 przewody dymowe i to wszystko. Chyba zamontuje w tej rurze w ścianie wentylator z higrostatem, timerem i zaworem zwrotnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w takiej sytuacji być może pomógł by rekuperator ścienny, tylko, że nie bardzo nadaje to do wydajnej wentylacji łazienek...

 

https://iwentylatory.pl/4914-thickbox_default/rekuperator-scienny-pokojowy-vents-twinfresh-s-60.jpg

 

https://iwentylatory.pl/4949-thickbox_default/rekuperator-scienny-pokojowy-vents-twinfresh-r-50.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak mam zezwolenie kominiarza na papierze, musiałem wyprowadzić oknem rurę 1m do góry i obić drzwi blachą :) w tej kamienicy na 6 mieszkań są 4 przewody dymowe i to wszystko. Chyba zamontuje w tej rurze w ścianie wentylator z higrostatem, timerem i zaworem zwrotnym.

Zaczekaj prosze z pomyslami/przerobkami do konca wypowiedzi kolegi Andzej_M_ ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w takiej sytuacji być może pomógł by rekuperator ścienny, tylko, że nie bardzo nadaje to do wydajnej wentylacji łazienek...

 

https://iwentylatory.pl/4914-thickbox_default/rekuperator-scienny-pokojowy-vents-twinfresh-s-60.jpg

 

https://iwentylatory.pl/4949-thickbox_default/rekuperator-scienny-pokojowy-vents-twinfresh-r-50.jpg

zastanawiałem się nad tym ale to dość kosztowna sprawa :) nie ukrywam, że chciałbym to zrobić najtańszym kosztem, jeśli się nie uda, będę chyba zmuszony do tego rozwiązania. Znalazłem rekuperator na 120m za ok 2800 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.