heso Opublikowano 28 Grudnia 2017 #51 Opublikowano 28 Grudnia 2017 W moim 140 letnim poniemieckim sama goła dachówka i też jest O.K Wiem... dzisiaj mieszka się także na poddaszu, dlatego trzeba kombinować z wełną i membraną. Jak zacząłem pobyt w necie, ciągle słyszałem krzyk, że nie ociepla się domu (mieszkania) od środka. Cwaniacy mieli dziwny, (żeby nie powiedzieć głupi) argument- nałykaj się styropianu, będzie ci cieplej. Kiedyś, aby się trochę podroczyć, zapytałem: to dlaczego wszelkie dachy- poddasza ociepla się od wewnątrz? Są też tacy, co ciągle w kółko to samo- dom nie oddycha, od usuwania wilgoci jest wentylacja. Tylko że pierwszy lepszy dom zjawiskiem ciśnienia cząstkowego pary nie zważając na wentylację potrafi w ciągu roku wcisnąć w mury jakieś 300 lub więcej litrów wody. Jak woda zdoła te mury opuścić, będzie dobrze. Często nie opuszcza, mury pleśnieją. Problem jest uniwersalny- nic nie jest proste i oczywiste, przydaje się odrobina znajomości fizyki.
Vlad24 Opublikowano 28 Grudnia 2017 #52 Opublikowano 28 Grudnia 2017 Ociepla się z zewnątrz pewnie dlatego, że łatwiej, lub sensowniej jak kto woli. Ocieplenie od wewnątrz ścian, to również ocieplenie od wewnątrz stropów, podciągów, ścian działowych, schodów i wszystkiego co bezpośrednio jest połączone ze ścianami zewnętrznymi. Cokolwiek, co zostanie "gołe" będzie mostkiem cieplnym i będzie wiecznie mokre od skondensowanej wilgoci.
PioBin Opublikowano 28 Grudnia 2017 #53 Opublikowano 28 Grudnia 2017 Z powodu zrozumienia, że bardzo ważny jest proces i dokładność układania kolejnych warstw w połaci dachowej ja z mieszkania na strychu zrezygnowałem. Może dlatego też, że parę razy się pierdol.... o krokiew głową. Mam papę Nie mam wełny Mam wentylacje (nie mechaniczną ale będę na taką przerabiał) Co do ocieplenia od wewnątrz - idea słuszna (energetycznie), ale... tego nie idzie zrobić w sposób technologiczny na placu budowy. Wszystkie te folie nie są odporne na buty Kazika, gwoździe Ryśka itp... Trzeba zrobić przepusty pod elektrykę i hydraulikę (będziecie się śmiali i nie uwierzycie jak potrafi piździć z gniazdka elektrycznego po wycieciu paroizolacji) - to ma być 100% szczelne. Ja również chce jak najmniej płyt GK w domu. To wszystko się po prostu wyklucza.
ameno25 Opublikowano 28 Grudnia 2017 #54 Opublikowano 28 Grudnia 2017 Sciany ociepla sie od zewnątrz , bo warstwa ocieplenia chroni mur przed utratą ciepła i zawilgoceniem ,przecież nie ma na rynku materiałów do budowy domu które nie ciągną wilgoci . Natomiast dachy są wykonywane z materiałów wodoodpornych , które nie przepuszczają wody , wiec warstwę ocieplenia można dać od wewnętrznej strony , druga sprawa to grubość pokrycia dachowego , a grubość ściany . Nie zabezpieczenie wełny w pokryciu dachowym od wewnetrznej strony , folia paroizolacyjną to samobójstwo dla tej wełny , zaś nie wykonanie wentylacji dachu do zabójstwo dla więźby dachowej , sam widziałem zgniłe krokwie , mokrą watę , zgniłe deski
PioBin Opublikowano 29 Grudnia 2017 #55 Opublikowano 29 Grudnia 2017 W moim 140 letnim poniemieckim sama goła dachówka i też jest O.K Wiem... dzisiaj mieszka się także na poddaszu, dlatego trzeba kombinować z wełną i membraną. Jak zacząłem pobyt w necie, ciągle słyszałem krzyk, że nie ociepla się domu (mieszkania) od środka. Cwaniacy mieli dziwny, (żeby nie powiedzieć głupi) argument- nałykaj się styropianu, będzie ci cieplej. Kiedyś, aby się trochę podroczyć, zapytałem: to dlaczego wszelkie dachy- poddasza ociepla się od wewnątrz? Są też tacy, co ciągle w kółko to samo- dom nie oddycha, od usuwania wilgoci jest wentylacja. Tylko że pierwszy lepszy dom zjawiskiem ciśnienia cząstkowego pary nie zważając na wentylację potrafi w ciągu roku wcisnąć w mury jakieś 300 lub więcej litrów wody. Jak woda zdoła te mury opuścić, będzie dobrze. Często nie opuszcza, mury pleśnieją. Problem jest uniwersalny- nic nie jest proste i oczywiste, przydaje się odrobina znajomości fizyki. @heso Ja tylko w formie krótkiego wyjaśnienia. Podając przykład abyś ubrał tą wełnę, wyszedł na dwór w wietrzny dzień i sprawdził czy będzie ciepło - moim celem nie jest wygłupianie się ani tym bardziej cwaniactwo. Tutaj chodzi tylko o zrozumienie pewnych zjawisk i potrzeby stosowania oczywistych rozwiązań. Podobnie jak Twoim celem nie jest cwaniactwo z testem płomienia świeczki i zawieszenia nad nim zimnego naczynia z wodą. Nie ma potrzeby robienia tych testów aby zrozumieć jaki jest ich cel. PS. Lubie pracować z ludźmi mądrzejszymi ode mnie. Pozdrawiam serdecznie
heso Opublikowano 29 Grudnia 2017 #56 Opublikowano 29 Grudnia 2017 Absolutnie akurat Ciebie nie miałem na myśli, pisząc o cwaniakach. Dzięki za link o foliach Tyvek, poczytałem sobie, teraz już wiem, z czego mam zrobione ubrania ochronne dla budowlańców, to faktycznie takie sprytne włókna PE- wrzuciłem pod mikroskop. Membrana, którą oglądałem, wyglądała inaczej, niż na tych zdjęciach, chodziło mi o otworki na zewnętrznej warstwie osłonowej, polecam wszystkim taką obserwację, łącznie z rozwarstwieniem folii. Zresztą w ogóle warto wszystko oglądać uważnie, tak jak przed wykonaniem jakiejkolwiek poważniejszej pracy zastanowić się, nawet jak wszystko wydaje się oczywiste. Pozdrawiam HS.
szakallo Opublikowano 30 Grudnia 2017 #57 Opublikowano 30 Grudnia 2017 Polecam policzyć sobie punkt rosy dla ściany ocieplonej styropianem od wewnątrz i od zewnątrz, może to podpowie gdzie powinno się montować ocieplenie. (zwłaszcza przy grubych murach, dodatkowo nie rozumiem poco ocieplac wewnątrz tracąc p.użytkową, chyba że inaczej się nie da - czyt. zabytki ) Dach nie jest przegrodą termiczną tak jak ściana dlatego ociepla się gdzie chce ważne tylko aby pamiętac o wentylacji w odpowiedniej warstwie oraz o rodzaju izolacji. Przy wykonaniu warstw dachu gdzie mamy deskowanie i papę niestety prawidłowo powinno zastosować się jaką kolwiek włókninę lub nawet najcieńszą membranę pomiędzy wełną, w szczelinie wentylacyjnej a deskowaniem leżącą na wełnie.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.