Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Analiza Spalin Pellet


majdan1986

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

posiadam analizator spalin do kotła , chciałem nim zmierzyć spaliny w kotle defro bio slim 10kw. i pewnie na dniach to zrobię , ale pytanie do kogoś kto sie na tym zna . Jakie powinny być wyniki takiej analizy . na co zwrócić uwagę , 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

analizator testo ale nie pamiętam modelu ( być może 330 ) w menu wyboru paliwa jest pellet wiec czemu miałbym tego nie zmierzyć , i niby czemu miałbym przegrzać sondę jak temp spalin na czopuchu kotła jest około 100 stopni przy maksymalnej pracy

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze musisz sprawdzić, czy cele elektrochemiczne od CO mają kompensację, czyli czy moga chwilo przyjąć "uderzenie" do 8000 PPm

 

Po drugie, te małe analizatory służą do szybkiej weryfikacji pracy a nie do badania ciągłego, czyli maksymalny czas pracy do 10minut

 

Po trzecie aby zbadać, musisz kocioł ustawić na stały odbiór ciepła (bez modulacji, bez odstawiania), otwórz okna, zrób tak, aby był stały odbiór ciepła, kocioł na danych zblokowanych parametrach musi pochodzić chociaż 1h czasu, wówczas palenisko odpowiednio się zapełni, będzie stały stosunek powietrza do ilości paliwa i coś można w tym momencie zmierzyć

 

jak masz możliwosc przełączenia - emisja CO powinna być w mg/m3, testo ma typowo w ppm jak pamiętam, jak masz celę NOx, to podobnie przełączyć na mg/m3

powietrze dobrać tak, aby dla 100%mocy na dobrym palniku było w okolicy 5 - 7%tlenu, jak dupowaty palnik, to nie więcej jak 12%tlenu

 

Wyniki na stanowisku przeliczyć należy na 10%tlenu w spalinach

Nie znam wzoru jak się to przelicza dla pelletu, mam tylko na przeliczenie przy ekogroszku.

 

ETA w danym analizatorze poda Ci sprawność procesu spalania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jak ma dobrany kocioł

na SV-200 przy stałym odbiorze ciepła mam tlen 5-7% i emisje CO w mg/m3 na poziomie od 0mg/m3 po max. 70mg/m3 dla 100%mocy

na 30% dobijam chwilowo pod 200, ale głównie i tak < 100mg/m3

 

wszystko z głową, bo jak wsadzi w obojętnie jakim momencie, na odstawieniu, na źle dobranych parametrach, to może sobie ugotować celę CO

w analizatorze idzie też ustawić alarm, kiedy można wyjąc sondę pomiarową np. na wartość 1500PPm

 

 

Takie sprawy mierzy się na stanowisku pomiarowym a jak w domu, to trzeba zapewnić stały odbiór ciepła, stały przepływ wody, bo inaczej pomiar traci sens

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie już po samych warunkach widać, że nie ma co mierzyć bo i tak jest się w czarnej ...

Bez bufora wodnego lub podłogówki odpowiednio wysterowanej taki kocioł jest takim samym kompiuchem jak cała reszta.

 

mógłbyś to rozwinąć . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie temp spalin jest za niska

 

no własnie chcę kocioł ustawić , jak dla mnie tez jest dość niska bo kocioł dość długo dochodzi do zadanej temp. spalanie wygląda bardzo dobrze , komora paleniska suchutka jak nowa . popiół jak pyłek , wydziela się biała sadza . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie rozumiesz, co Vlad napisał, to ciężko się zabierać do pomiarów.

 

Musisz zrobić stabilne warunki do pomiaru, pytanie brzmi, czy w swoim domu, na swojej instalacji umiesz to wykonać

Czy umiesz sterownik przełączyć i zadać z ręki stałe parametry, aby sam nie modulował......

 

Jak masz kocioł ok.10kW, to dla badania przy zwykłej pompie 40-tce trzeba załączyć II-bieg i żaden termostat czy inne ustrojstwo w domu nie może zmienić odbioru ciepła (przepływu wody).

 

Parametry na sterze ustawiasz tak, aby było chociaz ok. 65 na zasilaniu i dla 100%mocy pewnie z 15-20st.c mniej na powrocie a dla 30%mocy ok 6st.c mniej

bez ciepłomierza moze to być cięzko, bo nie widzisz jaką naprawdę moc generujesz, co ważne bez dobrze dobranego i podłączonego.

Powiedzmy jednak,że chcesz mierzyc emisje a nie wszystko, więc pomijając powyższe....

 

temp. ok. 65st.C na kotle jako nastawa  a parametry ustawiasz tak, aby przy otwartej instalacji, pompie na IIbiegu kocioł nie dobił do tej temp., ma dojść do ok. 61-62 i więcej już nie...... do tej ilości paliwa musisz dostroić powietrze, aby patrząc w analizator nie przekroczyć 12%tlenu a najlepiej być w okolicy 5-7%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodziło mi o dobranie prawidłowo mocy nadmuchu przy wykorzystaniu analizatora spalin. i nic więcej nie chcę mierzyć . 

jeżeli to nie ma sensu to nawet nie będę próbował . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodziło mi o dobranie prawidłowo mocy nadmuchu przy wykorzystaniu analizatora spalin. i nic więcej nie chcę mierzyć .

jeżeli to nie ma sensu to nawet nie będę próbował .

 

Palnik i cała komora spalania może potrzebować od 30 min do godziny by osiągnąć odpowiednie, stabilne warunki. Dopiero po ustabilizowaniu procesu spalania można cokolwiek regulować za pomocą analizatora. Edytowane przez Vlad24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuje Ci to wyjaśnić na przykładzie

 

Tutaj masz wykres pracy mojego kotła z godzin między 17:00 a 8:00 rano, gdzie jestem w strefie mocniejszego grzania

Czarna kreska to temperatura kotła, jak widzisz jest prawie idealnie prosta

Czerwona linia to generowane temp. spalin, też prawie prosta

 

Jak myślisz, czy mógłbym i czy warto podpiąć w tym momencie analizator aby dokonywać korekty lub zmian choćby powietrza?

 

post-1687-0-99643800-1510852018_thumb.jpg

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Odkopię trochę temat...

Jak optymalnie ustawić kocioł na pellet przy pomocy analizatora? 

Już wiem, że niska emisja CO niekoniecznie wiąże się z czystą komorą spalania. Przykładowo przy średniej wartości tlenu (po wykonanym pomiarze) w granicach 6-7% emisja CO na poziomie ok 50mg/m3 (ref10%O2) ale w kotle czarno. Drugi przykład tlen ok 9-10% tlenki CO na poziomie ok 100-150 mg/m3 (ref10%O2) ale komora spalania czysta. 

Czy może wpatrując się w analizator ustawić tak aby tlen nie schodził poniżej tych 8%? Tylko wtedy chwilowo osiąga też wartość i 12%. Wahania między min i max mam z reguły ok 4 pkt pomiarowe.

I następna kwestia czy pomiar wykonywać z załączonym autoczyszczeniem rusztu? Czyli tak jak faktycznie będzie pracował kocioł choć wiadomo, że wszystkie parametry wtedy warjują.

Palnik to Skiepko VIP 20kw, a kocioł Ogniwo 18kw więc nastawy robić dla 18 czy 20kw? Tylko czy wymiennik tyle odbierze?

Uprzedzając pytania jest to instalacja z buforem.

Kocioł nagrzewa się ponad godzinę. Po osiągnięciu 70st na zasilaniu i ok 57-58st na powrocie zaczynam ok pół godzinny pomiar. Rck jest ustawiony na 15Pa jak zaleca producent palnika. Natomiast producent kotła zaleca 20Pa.

Ktoś może nagminnie ustawia pelleciaki pod analizator I może udzieli jakichś rad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie mam doświadczeń z pomiarami. Ale z tego co rozumiem to tlen lata ci od 8 do 12 % ? w czasie pracy na mocy nominalnej?  Trochę dużo.

Też mam kocioł z buforem tylko mniejszy bo 12 kW. i tlen dla ustawionych 9% wacha sie generalnie o +/- 1%.

Edytowane przez Outsider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sie składa, że tak. Ale nie jest prostą sprawą dosterować fuzz logica sondy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Outsider napisał:

 

Też mam kocioł z buforem tylko mniejszy bo 12 kW. i tlen dla ustawionych 9% wacha sie generalnie o +/- 1%.

Tak pokazuje Ci wyświetlacz na kotle, a faktycznie to raczej wygląda jak na załączonym screenie?

Ale nie odbiegajmy od tematu analizy?

 

Capture+_2020-08-26-15-00-59-1.png

Edytowane przez Michal86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wiadomo, teoretycznie dla optymalnego spalania paliw stałych tlen resztkowy w spalinach powinien wynosić 8-10%.

Dla pelletu przyjmuje się 10% stąd też w badaniach I analizach podaje się wyniki przy ref10%O2. Choć w starszych publikacjach które znalazłem wartość ta to 13%.

Kontaktowałem się też z producentem mojego palnika który stwierdził, że na mocy max nie powinna przekraczać 9%.

Z moich testów i pomiarów wynika jasno, że ekologiczne spalanie wcale nie wiąże się z czystym spalanie paliwa.

Aktualnie na mocy max tlen waha mi się pomiędzy 9-12% i jest to wg mnie najczystsze spalanie dla tego palnika ale nie najbardziej ekologiczne bo tlenki CO skaczą 100-300mg/m3. Sprawność też mniejsza o jakiś 1-2%.

Z drugiej strony sarenki chyba tymi tlenkami nie otruje, a co do sprawności myślę, że po 3tygodniach palenia(tak z reguły czyszczę kocioł) i pracy przykładowo z uśrednionym tlenem 8% będzie tyle sadzy, że sprawność spadnie o 5, a nie 2%.

Temperaturę spalin przy zasilaniu 70 i powrocie ok 58' mam na poziomie 155' więc myślę, że jest ok zwazywszy, że palnik pracuje na 20kw, a kocioł 18kw.

Ciekawi mnie jeszcze jak to wygląda w kotle z sondą... Dwa przykłady poniżej.

Capture+_2021-02-14-11-18-00.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.