Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Komfort Eko Duo 15Kw, K1V2 - Pomoc W Ustawieniach


boshe16

Rekomendowane odpowiedzi

Dzien dobry! 

 

Chciala bym poprosic o pomoc w modyfikacji ustawien palenia.

 

Posiadam kociol DEFRO Komfort eko duo 15KW, na moje oko troche duzo zżera ekogroszku, niedopala oraz powstaja spieki. 

Wydaje mi sie tez, ze tworzy sie troche za duzo sadzy. 

 

Kociol wlaczony 1,5 dnia temu przez pana serwisanta. 

 

Ustawienia na jakich teraz pracuje to:

 

- temp zadana kotla: 60 stopni

- temp zadana wody 45 stopni

- histereza kotla: 2 stopnie

- histereza wody: 4 stopnie

 

- czas podawania: 5 sek

- przerwa podawania: 40 sek

- sila nadmuchu:11

 

Podtrzymanie:

- praca podtrzymaia: 20 sek

- przerwa podtrzymania: 12 min

- wentylator: 15

- przerwa: 6 min

 

Tryb pracy: pompy rownolegle

 

Opal: Ekogroszek Myslowice wesola, kalorycznosc >27

Powierzchnia domu do ogrzania ok 130 m2, stare budwnictwo ale budynek ocieplony. 

 

Wydaje mi sie, ze w trybie normalnego palenia jako tako dziala, plomien ladny. Problemem moze byc tryb pracy na podtrzymaniu, ale jest mi daleko do bycia ekspertem w tej kwestji wiec moze wszytskie ustawienia sa zle. Temperatury zadane w miare szybko otrzymuje, problemem jest ilosc spalonego wegla oraz jakosc popiolu. Do tej pory kociol zeżarl okolo 50 kg ekogroszku.

 

Bardzo prosze o pomoc i jakiekolwiek sugestie odnosnie ustawien. 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam Defro Komfort Eko 12kw i to są moje ustawienia, może coś ci to pomorze:

 

praca - 5s

przerwa - 60s

wentylator - 27% wcześniej 37% ale uszczelniłem palnik i różnica ogromna

 

podawanie w podtrzymaniu - 8s

przerwa - 15min

praca wentylatora - 60s co 15min

 

zadana temp kotła 58stopni

woda 45

histereza dla CO i CWU - 2stopnie

 

skąd sadza, z mojego doświadczenia wszystko się dusi w palniku, paliłem w Pid wszystko ładnie ale większe spalanie, w dwustanie jest niższe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego manx ja mam caly czas pida wlaczonego i spalanie jak na razie nie zauwazylem zeby bylo wieksze od dwustanu. Faktycznie zanim przerobilem instalacje co opisuje tobie w twoim watku jak najbardziej byl problem z duzym spalaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór.

Ja ze swoim piecem Defro Sigma 16 kW walczę od miesiąca i mam nadzieję, że powoli szala zwycięstwa przechyla się na moją stronę :)

Piec pracuje w automacie więc próbowałem go ustawiać w "potrzymaniu" nic nie pomagało, na palenisku tworzyły się gigantyczne spieki. Dostawca węgla zasugerował mi zmniejszenie nadmuchu, więc ustawiłem korektę nadmuchu na minimum, czyli na -18%. Trochę pomogło ale nie do końca. W instrukcji obsługi pieca doczytałem, że najlepszy efekt jego pracy to 80% mocy. Zmniejszyłem na te 80 %, ale nie zauważyłem, że równocześnie korekta nadmuchu wskoczyła na "0", więc na palniku była lipa (spieki). Wczoraj zmniejszyłem korektę nadmuchu na - 13% i od wczoraj jest ok.

Dzisiaj zmniejszyłem moc pieca na 75% oraz korektę nadmuchu na minimum i czekam do jutra co się będzie działo - przyjąłem sobie zasadę, że po zmianie parametrów odczekuję parę godzin na efekt.

Jestem całkowitym amatorem w tym temacie, ale może jakoś pomogłem. Pozdrawiam :)

 

A te 50 kg ekogroszku to jak szybko się spaliło ? Bo mnie 25 kg starcza na ok. 30 godz i nie wiem czy to dużo, czy mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego u mnie piec komfort eko 15kw chodzi na 48% przy takiej aurze jak teraz jest i daje rade a korekty nadmuchu nie ruszyłem. Wahania od zadanej 65° to +-2°. Spalanie wychodzi gdzieś około 15-16 kg/doba. Sterownik k1pv3 pid

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie spalanie ok. 13 kg na dobę piec na 55% mocy. Fabryczne ustawienia pida

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

Jakie masz nastawy w PID

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wyżej fabryczne ustawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam Defro Komfort Eko 12kw i to są moje ustawienia, może coś ci to pomorze:

 

praca - 5s

przerwa - 60s

wentylator - 27% wcześniej 37% ale uszczelniłem palnik i różnica ogromna

 

podawanie w podtrzymaniu - 8s

przerwa - 15min

praca wentylatora - 60s co 15min

 

zadana temp kotła 58stopni

woda 45

histereza dla CO i CWU - 2stopnie

 

skąd sadza, z mojego doświadczenia wszystko się dusi w palniku, paliłem w Pid wszystko ładnie ale większe spalanie, w dwustanie jest niższe

Jak uszczelniłeś palnik może jakieś foto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wyżej fabryczne ustawienia.

A mozesz napisać jakie to ustawienia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego sgl byl temat i foto porada jak uszczelnić palnik. Wystarczy opcja szukaj i odpowiednia fraza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie spalanie ok. 13 kg na dobę piec na 55% mocy. Fabryczne ustawienia pida

A jakaś korekta powietrza?

Jaką masz temp powrotu?

Zawór 3d czy 4d? ilu calowy

Pompa na powrocie, możesz przesłać na priv jakieś szczegółowe foty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dzięki za foto w sobotę zabieram się za uszczelnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam Defro Komfort Eko 12kw i to są moje ustawienia, może coś ci to pomorze:

 

praca - 5s

przerwa - 60s

wentylator - 27% wcześniej 37% ale uszczelniłem palnik i różnica ogromna

 

podawanie w podtrzymaniu - 8s

przerwa - 15min

praca wentylatora - 60s co 15min

 

zadana temp kotła 58stopni

woda 45

histereza dla CO i CWU - 2stopnie

 

skąd sadza, z mojego doświadczenia wszystko się dusi w palniku, paliłem w Pid wszystko ładnie ale większe spalanie, w dwustanie jest niższe

Ile piec wytrzymuje w podtrzymaniu, przy 27% wentylatora nie ma problemu z sadzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po uszczelnieniu palnika nie mogę dać więcej jak 30 bo mi wydmuchuje. Jakaś lekka sadza jest ale z biegiem czasu się wypala.

Co do czasu w podtrzymaniu to dzisiaj sprawdzałem i było 100min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobry wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę  że bardzo dobry, chodź pamiętam że było znacznie więcej, na obecną chwilę jest ok, tak jak pisałem w styczniu będę walczył na rozwiązaniem zimnego powrotu, bo to na pewno ma wpływ na spalanie a z tego co obserwuję nie muszę aż tak wysokiej temp puszczać w grzejniki. Obecni idzie mi 42 stopnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pracując w pid przy 100% wchodzi ci w nadzór to zmniejsz moc do 90% i obserwuj dobę, jeśli się to powtórzy znowu zmniejsz o kolejne np. 10%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na 100% i nie wchodzi w nadzór. Ale chciałbym żeby wykres temp był zbliżony do linii prostej, a narazie mam taki jakby pracował na dwustanie. Kiedyś już miałem ładną linię prostą. Nie wiem od czego to zależy, ale czasami kilka godzin pracuje równiutko, a potem taka sinusoida. Instalacja pracuje stabilnie, tzn pompy chodzą cały czas, nie mam siłownika, więc nie miesza ciągle inaczej.

Czyżby ciąg kominowy (zmieniający się np pod wpływem wiatru) mógł mieć na to wpływ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To spróbuj dać np. na 95 lub 90 i zobacz czy nie będzie lepiej.

Ja mam w miarę fajny wykres jedyne co mi zaburza wykres to gdy załączy się pompa cwu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.