Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienia Pieca Na Ekogroszek Piece Witkowski 25Kw


gangsta529

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zakupiłem w lecie piec w firmie Witkowski (pochwalam za szybką realizacje zamówienia z dowozem do domu, a także jakość produktu). Mam problem z ustawieniami pieca pod niskie spalanie, a w miarę najwyższą wydajność cieplną. Posiadam kocioł 25 KW ogrzewający dom o pow. 220metrów 50 letni, ocieplony styropianem 10cm, połowa dachu wełną 25cm, okna plastikowe, zasobnik na wodę 140litrów. Spalanie na dzień dzisiejszy dobowe mam na poziomie 40 kg. Sterownik pieca to Timel SKZP-02 do którego mam podpięty moduł pokojowy do odczytu temperatury, czujnik spalin a także moduł pogodowy. 
Ustawienia Pieca: 
Temperatura zadana 55* 
Ciepła woda 50* 
Reg. Pokojowy T.komfortowa 22* 
T.ekonomiczna 20* 
Histereza 0.2* 

Regulator Pokojowy 
korekta pogodowa 0 
temp.wyłączenia c.o 20* 

Palnik 
-Tryb Pracy Automatyczny 
Modulacja 
Minimalna moc kotła% 5 
Maksymalna moc kotła% 100 
Maksymalny czas przekraczania temperatury 60 

Powietrze 
-powietrze min (10% mocy palnika) 5 
-powietrze max (100% mocy palnika) 25 
-dodmuch gdy podaje paliwo% 15 

Paliwo 
-kaloryczność kWh/kg 7.8 
-korekta dawki paliwa (-30%/+30%) -10% 
-kaloryczność w MJ/kg 28.1 

Praca Interwałowa 
-czas podawania 5s 
-czas przerwy 80s 
-powietrze 25% 
-histereza 5* 

Czuwanie 
-przerwa 10min 
-czas nadmuchu 15s 
-powietrze 20% 
-czas podawania 5s 

Czas wygaszania 120 min 
potencjał podajnika (kg/h) 15 
czas podawania w automacie 6s 
max. temp. spalin 220* 
moc znamionowa 25 

Nie posiadam żadnego zaworu trój/czwór-drożnego bo to stara instalacja, mieszacza etc. klapkę od komina mam przymkniętą na 30%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

 

Tak na szybko Ci napisze. Mam dom 220 metrów pow. użytkowej, piec 24 Kw, tamtej zimy dom nie ocieplony, duzo się uczyłem i napisze Ci, że ustawienia: podawanie 5s. przerwa 81s nadmuch 16% to dla mnie najlepsze ustawienia (zbiornik na wodę 250 l) i spalałem ok. 25 kg groszku na dobę!.

 

Przy tych ustawieniach co podałeś, piec dochodzi do zadanej temperatury? Jak wygląda popiół albo części przepalone, bądź nie przepalone? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo metrów do ogrzania, stara instalacja czyli duże przekroje rur i dużo czynnika w obiegu do rozgrzania i utrzymania temperatury. Temperatura zadana 55 a temperatura bojlera 50 to przy zwiększonym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę może powodować że temperatura kotła spadnie raptownie i znacznie podczas dogrzewania wody w bojlerze i kocioł będzie dłuższy czas dochodził do zadanej pracując na pełnej mocy=zwiększone zużycie paliwa. Podczas pracy w PID mój kocioł pracuje nawet 1% mocy jeżeli ma taką potrzebę a u Pana minimalna moc to 5%. Podczas pracy w PID minimalny czas podawania wynosi 1 s, u Pana 5s. Mam również 50 letni dom i jakieś 140 m do ogrzania. Instalacja nowa z czterodrogowym zaworem, podłogówki w łazienkach, zawory termostatyczne na grzejnikach, ocieplony tylko ostatni strop-mury bez docieplenia. Za ubiegły sezon od 1 października do końca marca czyli pół roku spaliłem prawie 8 ton groszku-porażka :( Ale muszę też dodać, że domowniczki większą część sezonu grzewczego przechodziły po domu w szortach i koszulkach z krótkim rękawem-zawsze im zimno ale zimą było im ciepło= 24 stopnie do 26 w pokojach-dla mnie masakra. Ktoś kto zna się bardzo dobrze na sterowniku który Pan posiada mógł by pomóc Panu pokombinować z czasami podawania i czasami przerwy oraz temperaturami-może to wpłynąć na zmniejszenie zużycia ale na pewno nie o połowę. Jeżeli ma być ciepło w starym domu to trzeba dołożyć do pieca. Zresztą pewnie Pan wie ile spało się opału na sezon w poprzednim kotle.      

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jar87 piec dochodzi nawet o ok.4/5* powyżej zadanej temperatury, popiół miałki bez szlaki.

Lorlen instalacja na dzień dzisiejszy nie będzie wymieniana lecz jest to w planach za ok. 2 lata, zmieniłem ustawienia które Pan zaproponował lecz spalanie spadło średnio o 2 kg(jeżeli się sprawdzi piwo muszę postawić) ciężko mi znaleźć kogoś z piecem podobnych gabarytów, a także tym sterowniku najlepiej w starym domu ale pewnie to szukanie igły w stogu siana.

 

Którymi parametrami mogę testować inne ustawienia np. zmieniając podawanie/powietrze etc. odczekując co zmianę ustawień np.6h? Jestem nowym użytkownikiem takiego pieca i nie wiem co mogę śmiało zmieniać a czego lepiej nie ruszać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytałem też na tym forum, bo kocioł użytkuje dopiero od roku, to zmienia się zawsze tylko jeden parametr: albo siłę nadmuchu, albo czas podawania, albo przerwę pomiędzy podaniami paliwa. I nigdy zmian nie dokonywać na noc, bo rano można nie zdążyć do roboty sprzątając to, co nawyrabiało się zmianą ustawień :) Idea PID to ciągła praca kotła bez odstawiania w  "czuwanie czy nadzór", tak że parametrami tych stanów bardzo bym się nie przejmował. Skoro paliwo spala się dobrze i popiół jest miałki i bez spieków to szkoda by to zepsuć. Nie wiem czy na Pana sterowniku można ustawić minimalny i maksymalny czas przerwy pomiędzy podaniami. U mnie,podczas pracy w PID wygląda to tak, że minimalna przerwa pomiędzy podaniami wynosi 38 sek. a max. 48 sek.- minimalny czas podawania wynosi 1 sek. a max 6 sek. w zależności od zapotrzebowania kotła. No i jeżeli zdecyduje się Pan zmieniać te nastawy to proszę zapisać istniejące żeby było do czego wracać w razie niepowodzenia. Ta moc, czy korekta dawki paliwa może spróbować z -10% na -20%, bo w końcu jeszcze jest dodatnia temperatura na zewnątrz. Tak jak wspomniałem wcześniej proszę się nie spodziewać "ekonomicznych fajerwerków oszczędnościowych" spowodowanych wymianą kotła. Oszczędności na paliwie osiągają Ci którzy od podstaw budują domy kładąc szczególny nacisk na dobór materiałów i zastosowanie najskuteczniejszych sposobów termoizolacji. W starych domach raczej nie osiągniemy wyniku 3 tony na sezon, chociaż nie miałbym nic przeciwko.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź, wszystkie zmiany których dokonuje skrupulatnie zapisuje, kolego Lorlen wiem dobrze, że nie zejdę do 3 ton na rok lecz chciałbym zejść do max. 25kg na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witaj.sprawdz czy masz ustawioną w sterowniku pracę w sutomacie. Następnie ustaw czas przekroczenia temp.na 0. Żeby sugerować się ilością spalania dobowego najpierw sprawdź czy pokrywa się z pradą. Jeżeli nie to zmień w ustawieniach wydajność pslnika kg/godz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno. Jeżeli masz ustawiony automat to ster sam podaje sobie paliwo. Jeżeli będzie się przesypywać nie dopalone to zmniejsz kaloryczność w ustawienisch paliwa. Mam skzp i nie mogę złego słowa powiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj ograniczyć max moc kotła do 60-70%.

Ten ster w pracy auto jak sam ustawia moc jaką potrzebuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

 

Tak na szybko Ci napisze. Mam dom 220 metrów pow. użytkowej, piec 24 Kw, tamtej zimy dom nie ocieplony, duzo się uczyłem i napisze Ci, że ustawienia: podawanie 5s. przerwa 81s nadmuch 16% to dla mnie najlepsze ustawienia (zbiornik na wodę 250 l) i spalałem ok. 25 kg groszku na dobę!.

 

 

To dlaczego nie kupiłeś kotła 10 czy 12kW tylko 24 skoro z tego co piszesz potrzebujesz 5 czy 6kW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

witam palaczy.

Niedawno kupiłem podajnik rynnowy Witkowskiego 12-25kw  APR ,sterownik negros  i zamontowałem go w piecu zrobionym przez ojca { zakładamy ze piec ma 25 kw}.dom piętrowy  200m nieocieplony supereks , pale miałem pomieszanym z groszkiem ,chciałem samym miałem ale zawieszał sie w zasobniku i mam z nim same problemy ,mianowicie mocno lecą iskry i w piecu pełno z tego pyłu osadzonego na wszystkim, dmuchawę mam na 30 % ( tak na logikę widze ze palnik chciałby wiecej ale im większy nadmuch tym więcej iskrzy ).   

piec chwilowo ustawiony na 47 stopni ( wiem ze mało ale byśmy sie ugotowali jakby było wiecej  nie mam zaworu 3d ,jade na grawitacji )

podawanie 5s   ( no niby mało ale jak podam więcej to nie dopala)

przerwa 60 s

krotność 5

przedmuch 25

czas przerwy miedzy przedmuchami 5min

co zmienić ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolege.

No  własnie go testuje,to za duzo Ci nie moge powiedzieć ,czekam tak samo na kogoś kto już go opanował i powie mi coś więcej .

Zadaną tempreature osiąga bez problemów ,wygląda profesjonalnie ,na moje cichy ,motoreduktor made in germany .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem kilka miesięcy temu podajnik działa super. Palę miałem z tricinami, samym miałem lub ekogroszkiem. Palnik działa super. Zero problemów i jest oszczędny. Co do ustawień ti kupiłem w zestawie ze sterownikiem timel skzp02. Zeri problemów z ustawieniami. Sterownik sam wszystko dozuje. Śmiem twierdzić że 300 zł dopłaty do sterownika które musiałem dołożyć zwróci się w pierwszym sezonie. Uważam że jest lepszy od retorty i bardziej uniwersalny. Oczywiście to moje zdanie. W pokojach mam termostaty przy grzejnikach i to wystarcza do ustawienia zadanej temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W automacie mój srerownik sam reguluje ilość powietrza. Przesłona na dmuchawie jest otwarta na 1/3 a obroty w zależności od potrzeb oscylują w granicach od 5-30%. Jeżeli chodzi o sadze to od miesiąca nie czyściłem pieca ale po mału muszę to zrobić. Pył zależy od jakości miału. Jak masz piasek to niestety będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W automacie mój srerownik sam reguluje ilość powietrza. Przesłona na dmuchawie jest otwarta na 1/3 a obroty w zależności od potrzeb oscylują w granicach od 5-30%. Jeżeli chodzi o sadze to od miesiąca nie czyściłem pieca ale po mału muszę to zrobić. Pył zależy od jakości miału. Jak masz piasek to niestety będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.