Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa Ciepła W Układzie Otwartym


Ignac

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

ale grzejniki przy powietrznej nie robią problemu

problemu może nie, ale powinny współpracować z płaszczyznowymi systemami przekazywania ciepła, a więc z ogrzewaniem podłogowym lub ściennym, bo to jest najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, a przecież o koszty i ekonomię w dużej mierze tutaj chodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Hallo Ignac !

Popatrz za pompą ciepla na gaz 134a. Pracują normalnie do temp. 70 stopni - czyli wystarczająco na grzejniki.

Są takie dimplex lub ecopol-system.

Również ważną rzeczą będzie sprawdzenie przepływu w instalacji c.o.Powinien być dość duży, przy ogrzewaniu 'kotłowym" nie ma to znaczenie ze wzgl. na wyższe temp. uzyskiwane z kotła; a pompa ma max 70,/ale lepiej grzać niższą/  i przy za małym przepływie może nie być prawidłowego grzanie w grzejnikach /np. grzeją do połowy/.

Daj znać na koniec kopania... gorzałka jeszcze czeka.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Taka PC była by najlepsza, wystarczyło by już i 50 st.  Jeżeli COP byłby nawet 3,5 to przy grzaniu na tańszej taryfie i tak jest bardzo opłacalne. Co do przepływu to nie ma problemu, kiedyś układ był grawitacyjny , z kotła wychodziła rura 2 calowa.

Co do kopania to idzie na razie powoli, wkopałem tylko jedną nitkę 160m. Musiałem wymienić cały dach na stodole więc to mnie strasznie wstrzymało. Były u nas teraz straszne upały do 35 st. przy których kopanie jest nie możliwe. W przyszłym tygodniu postaram się zacząć drugą nitkę, może przed zimą skończę chociaż dwie pętle. Jak kupię PC to mogę ją spróbować i na dwóch nitkach a w przyszłym roku położyć ostatnią.  Z tym końcem kopania jak widać to tak szybko  jeszcze nie będzie ale może kiedyś ta chwila nastąpi.

Na tę zimę mam  zpruchniałego drzewa z dachu więc nie muszę się śpieszyć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam po miesiącu. Prace gruntowe powoli zmierzają ku końcowi zostało mi jeszcze do położenia z 60 m  rury. Po ostatnich deszczach poziom wody w gruncie podniósł się nawet do 60 cm więc ciężko jest wykopać na ponad 1,1m. Rurę układam kopiąc wykop do poziomu wody a później szybko z jednej strony wykopu po kawałeczku i szybko rura w wodę bo po chwili wszystko się obsuwa.  Czytałem dużo o roztworze glikolu propylenowego  i czy jak kupię koncentrat do -70 st. i dam go 25% to wystarczy czy lepiej dać go więcej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Kopanie zakończone, rura pod ziemią, sam nie sądziłem , że jest to możliwe ręcznie.   Teraz skupiam się nad rozdzielaczem z czego będzie najlepiej.  Wymyśliłem, że zrobię z trójników PP 50x32x50 , zawory z obydwu stron każdej pętli  1" , zawory do rozdzielacza 5/4" , filtr 5/4". Dodatkowo na zasilaniu i powrocie manometry aby zobaczyć ciśnienie w układzie i różnicę ciśnień przed i za wymiennikiem. Patrzyłem na te pompy wysokotemperaturowe z Ecopol-System i chyba się na nią skuszę. Nie będzie się przynajmniej wyłączała przy ładowaniu  CWU. Cena jej jest podobna do niskotemperaturowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Z tego co piszesz wyżej widać, że zamało poznaleś zagadnienie, zanim zacząłeś działać.

SPF pompy powietrznej w pracy buforowej jest tylko o 0,5 niższy niż gruntowej. Przy pracy ciągłej jest porównywalny. To co powietrzna traci przez dwa tygodnie mrozów, zyskuje na wiosnę i okresach niżowych odwilży. Ten "strasznie mały" COP przy - 15C, powietrej i podłogowce będzie taki sam jak twój przy gruntowej i 45C na grzejnikach - to w optymistycznym wariancje.

Ale jest mały myk bo używek powietrznych prawie nie ma a nowe maja ceny z kosmosu natomiast gruntówkę idzie dostać za 4-5 tys , pozostanie rozkopanie ogrodu tylko ale to już stosunkowo mały koszt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Witam. Taka PC była by najlepsza, wystarczyło by już i 50 st.  Jeżeli COP byłby nawet 3,5 to przy grzaniu na tańszej taryfie i tak jest bardzo opłacalne. Co do przepływu to nie ma problemu, kiedyś układ był grawitacyjny , z kotła wychodziła rura 2 calowa.

Co do kopania to idzie na razie powoli, wkopałem tylko jedną nitkę 160m. Musiałem wymienić cały dach na stodole więc to mnie strasznie wstrzymało. Były u nas teraz straszne upały do 35 st. przy których kopanie jest nie możliwe. W przyszłym tygodniu postaram się zacząć drugą nitkę, może przed zimą skończę chociaż dwie pętle. Jak kupię PC to mogę ją spróbować i na dwóch nitkach a w przyszłym roku położyć ostatnią.  Z tym końcem kopania jak widać to tak szybko  jeszcze nie będzie ale może kiedyś ta chwila nastąpi.

Na tę zimę mam  zpruchniałego drzewa z dachu więc nie muszę się śpieszyć.

Jak długi ten rów kopałeś aby położyć te 160 metrów rury ? pytam bo też rozważam kopanie i kupno używki ok 9kw gruntowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ignac gratuluję !  Dobra robota! 

Podaj proszę na priva adres ,żebym wysłał flaszkę, chyba że wolisz karton /też może być/.

Paczuszka do rąk własnych, chyba że dowiozę jak będzie na za daleko...

 

Kiedy kupujesz pompę?

Zwróć uwagę na zakres temp. dolnego zródła. ecopol pisze ,że ma 0; może być mało na koniec sezonu. dimplex ma -5;

 

Ustaw też pompę jak najdalej od łóżka. W ciszy nocnej słychać buczenie...nawet tych najcichszych. U mnie izolacje, maty, gębki i inne cuda nic w zasadzie nie dały, wywalam pompe na dwór. niech sobie buczy w doklejce ze styropianu.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Jeszcze dokładnie nie wiem jaki model ale chciałbym aby była ciut mocowo większa ale nie wiem czy to ekonomiczne ? bo grzany będzie głównie tylko parter ok 110m2 ale być może któremuś z synów zechce się zamieszkać z nami to trzeba by strych też ogrzać , cały dół już w podłogówce a wg prostych wyliczeń wychodzi że w max mrozy łącznie z CWU ma być 8kw a średnie to coś ok 3-4kw dokładnie teraz nie pamiętam, czy ma sens taka 9-10kw , dużo tego teraz sprzedają jako używki i ceny nie powiem zachęcające

Zadam takie durne pytanie , czy muszą być rozdzielacze w dolnym źródle czy może być duża jedna pętla powiedzmy 600-800metrów , początek i koniec do piwnicy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak długi ten rów kopałeś aby położyć te 160 metrów rury ? pytam bo też rozważam kopanie i kupno używki ok 9kw gruntowej

 

Rów długości połowę odcinków, czyli około 76m wykopu na każdą z trzech nitek, reszta w kotłowni. We wcześniejszych postach opisałem dokładniej jest też rysunek jak to rozmieściłem.

 

Witam.

Ignac gratuluję !  Dobra robota! 

Podaj proszę na priva adres ,żebym wysłał flaszkę, chyba że wolisz karton /też może być/.

Paczuszka do rąk własnych, chyba że dowiozę jak będzie na za daleko...

 

Kiedy kupujesz pompę?

Zwróć uwagę na zakres temp. dolnego zródła. ecopol pisze ,że ma 0; może być mało na koniec sezonu. dimplex ma -5;

 

Ustaw też pompę jak najdalej od łóżka. W ciszy nocnej słychać buczenie...nawet tych najcichszych. U mnie izolacje, maty, gębki i inne cuda nic w zasadzie nie dały, wywalam pompe na dwór. niech sobie buczy w doklejce ze styropianu.

Pozdro

 

Jak byś  Ty mógł wypić za moje zdrówko to byłbym wdzięczny, na drugi dzień po skończonym kopaniu rozłożyła mnie grypa.

 

Co do kupna pompy to jeszcze muszę się bardziej rozeznać. Myślałem o firmie A-pic mają dobre ceny tylko brak wysokotemperaturowych.

 

Kotłownia w podpiwniczeniu a sypialnia na pierwszym piętrze, może nie będzie tak głośno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.