Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Ze Sprzęgłem Hydraulicznym - Więcej Niezależnych Obiegów C.o.


Tigeer

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, w zwiazku z planowanym wykonaniem dosc pogmatwanej instalacji, bardzo proszę o opinię czy zamysł zadziała w rzeczywistości... a mianowicie:

 

Budynek:

- dom 390m2, 3 kondygnacje (parter: garaże, kotłownia, pralnia, pomieszenia gospodarcze itp 110m2, I piętro: mieszkanie nr 1, II piętro: mieszkanie nr 2)

- ogrzewanie piecem pelletowym (Ecovarm Ecofire)

- 6 oddzielnych obiegów grzewczych plus wspólne CWU – jedna kotłownia i piec

Ogrzewanie:

A.      Parter – grzejniki + podłogówka na wspólnej klatce

B.      Mieszkanie 1 – grzejniki + podłogówka

C.      Mieszkanie 2 – grzejniki + podłogówka

Instalacja:

- parter ogrzewany wspólnie (razem z podłogówka na klatce)

- mieszkania rozliczane oddzielnie

- CWU rozliczanie oddzielnie

- trzy kondygnacje sterowane niezależnie od siebie

- do rozliczania kosztów będą liczniki ciepła (ale to tak na marginesie)

 

1.       Planowane jest zrobienie krótkiego obiegu kotła z zaworem 4D i sprzęgłem hydraulicznym.

2.       Do obiegów grzewczych wykorzystane będą prefabrykowane grupy pompowe Afriso PrimoTherm 180-2 DN25 z zaworami mieszającymi, siłownikami i pompkami, które będą pobierały ciepło ze sprzęgła.

3.       Do sterowania krótkim obiegiem (pompa kotła, pompa cwu, zawór mieszający z siłownikiem) wykorzystany będzie sterownik pieca, natomiast do sterowania resztą instalacji sterownik Techa 409n obsługujący wszystkie zawory mieszające instalacji grzewczej. Poprzez ten sterownik będzie można skonfigurować ogrzewanie indywidulanie dla parteru i dwóch mieszkań z osobna (temperatura, okresy grzania, itp).

 

Moje pytanie brzmi czy obieg kotłowy z zaworem 4D przed sprzegłem jest prawidłowo zaplanowany i czy obieg CWU jest prawidłowo zaplanowany przed zaworem 4D czy powinien być jednak za sprzęgłem? Chodzi o poprawne zabezpieczenie temperatury powrotnej....

 

W schemacie pieca jest zawór termovar 55 stopni zamiast 4D (mam juz 4D bo kiedys kupiłem) i ogrzewanie jak i CWU jest za tym zaworem jednak nie mam schematu ze sprzegłem...

 

W załączeniu przesyłam narysowaną w uproszczeniu instalacje....

 

Bradzo proszę o opinie lub korekte!

post-72713-0-77625800-1487758581_thumb.jpg

Opublikowano

To co przedstawiłeś na pewno nie zadziała.

Trzeba dać zaw 3-D na powrocie oraz sprzęgło.

Sprzęgło ok 60-70kW.

Zaw 4-D na półkę.

 

PS

A na grzejniki do mieszkań nie wystarczą same pompy + głowice na grzejnikach?

Opublikowano

Masz na mysli dodatkowe sprzeglo na obieg CWU? Zawor 3D zamiast tego 4D na powrocie przed planowanym sprzeglem CO?

 

Na grzejniki planowane sa zestawy pomp z mieszaczami poniewaz planujemy zaprogramowac okresy grzania na czas kiedy domownicy sa w pracy lub poza domem kilka dni (temperatura obnizona) i czas kiedy juz jest sie w domu (temperatura odpowiednio wczesniej wraca do docelowej)... Mozna byloby zastosowac pompki ale one musialyby rozlaczac i zalaczac calkowicie grzejniki.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Opublikowano

No chyba, ze nie ma sensu obnizac temperatury na grzejnikach tylko lepiej calkiem je rozlaczac...?

Gość Digitrax
Opublikowano

Zawór 4D zbędny, zamiast niego winien tam być 3D TZM.

Czy potrzeba aż tyle mieszaczy do podłogówki ? jeden z większym zaworem i mocniejsza pompa załatwi sprawę.

Moim zdaniem za sprzęgłem winny być 3 obiegi:

- grzejnikowy z zaworem 3D

- podłogowy z zaworem 3D

- grzanie CWU

Opublikowano

Masz racje odnosnie trzech obiegow ale do ogrzania sa 2 mieszkania (grzejniki + podlogowka w kazdym), ktore niezaleznie od siebie chca ustawiac sobie temperature (bo jedni wola cieplej a inni chlodniej) jak i okresy grzania poniewaz czesto jedna rodzina wyjezdza na pare dni sluzbowo podczas gdy drudzy sa w domu...

Pomieszczenia gospodarcze sa wspolnie grzane od rana do poznego wieczora (jest tam m.in biuro gdzie przebywa sie w godzinach pracy)...

Opublikowano

A obieg CWU przed sprzeglem czy za sprzeglem?

Opublikowano

Dołączam poprawiony schemat. Proszę o opinie czy instalacja będzie działała poprawnie za co z góry dziękuje!

 

post-72713-0-74483400-1487796870_thumb.jpg

Opublikowano

Dzieki, pozdrawiam.

  • 1 rok później...
Opublikowano

Witam,

Odświeżam temat ze względu na pewne problemy instalacji.

Wracam do tematu z małym zapytaniem a mianowicie w połowie drugiego sezonu grzewczego zaczyna wariować zawór termostatyczny 55 stopni zamontowany na powrocie. Piec na pellet działa w zakresie 58-75 stopni temperatury zasilania (rozpala się przy 58 a wygasza przy 75). Zawór termostatyczny zaczyna chyba zbyt wcześnie zamykać się na grzanie powrotu (podobno te termostaty tak czasami mają) i mam problem z nagrzaniem wszystkich obiegów przy nagłym dużym zapotrzebowaniu na ciepło (poprzedni sezon było OK). Jak instalacja cała się rozgrzeje to jest dobrze ale jak nagle załączy się CWU i obieg grzejnikowy w poniedziałek rano po weekendzie (jeden z moich obiegów działa tylko w dni pracy) to zaczyna się wszystko wychładzać ponieważ za mało zasilania idzie na obiegi i powroty nagle załączonego CWU oraz tego jednego obiegu grzejnikowego wychładzają pozostałe obiegi i całą instalację za sprzęgłem.

Dodam jeszcze, że piec moduluje moc od 1 do 5 i jak się już rozpali i temperatura wody zaczyna wzrastać to praktycznie chodzi na 1-2 stopniu mocy ze względu na to, ze na instalację za sprzęgłem idzie mało zasilania tzn. zasilanie wchodzącę do sprzęgła jest bardzo gorące a zasilanie za sprzęgłem już letnie a nawet czasem chłodne. Jest to spowodowane być może tym, że sprzęgło zostaje schłodzone tymi powrotami ale jak zrobić żeby dać więcej zasilania na sprzęgło (bo piec ma w duży zapas mocy i czy jak wymontuję zawór termostatyczny zamontowany na powrocie zostawiając pompę kotłową zamontowaną na powrocie to zadziała to jako podmieszanie powrotu i piec będzie bezpieczny? 

 

Załączam ponownie uproszczony schemat instalacji i bardzo dziękuję za podpowiedzi!!!

 

 

post-72713-0-74483400-1487796870.jpg

Opublikowano

Po pierwsze jak się montuje zawór ochrony powrotu to najlepiej z wymienną wkładką do czyszczenia + odcięcia lub filtry bo to jest dosyć newralgiczne miejsce, które daje po tyłku jak coś się stanie.

Po drugie - jak się nie ma bufora to się nie szufluje zapotrzebowaniem. Więc nie odcinaj obiegu bo to i tak nie ma sensu tylko obniż jego temp. (jak jest taka opcja).

Bojler dogrzewaj w priorytecie jak zapotrzebowanie jest małe (tutaj czasowo pasuje to wysterować).

Opublikowano

Dzięki za odpowiedź. Dowiedziałem się już, że mogę mieć jakiegoś paprocha w zaworze bo nie mam filtra przed nim ale mimo wszystko jutro z hydraulikiem zaslepiam rure która idzie od rury zasilającej do zaworu i wyciągam wkładke. Wten sposób będę miał krótki obieg przez sprzęgło do pieca z pompką jako zabezpieczenie temp powrotu (takie sprzegło podobno zadziala wtedy jak zawor 4D) i sprawdze czy wtedy pojdzie wiecej zasilania na instalacje z jednoczesnym zabezpieczeniem powrotu... no chyba, że się okaże zawór całkiem zasyfiony jak go rozbierzemy...

Opublikowano

MOŻLIWE  że zawór się zastał , ale i tak filtr do pompy +zawory przed i za pompą do jej czyszczenia , a zamiast demontować 3D to dał bym zawór kulowy 1'' między zasilaniem a3D

 

poprawiony tigeer.jpg

Opublikowano

Rok temu była wstępna rozmowa na ten temat i podałem że sprzęgło musi być min 60-70kW.

 Do tego sprzęgła należało dopasować osprzęt czyli rury 5/4"  takie same zawory , filtry i pompę 32/40  - jak inst  w obrębie kotła została wykonana na rurach i osprzęcie 1" to będzie duży problem z pociągnięciem instalacji odbiorczej - minimalny paproch, lekkie przytkanie zaworu niszczy całą sprawę.

A na dobrą sprawę nie wiadomo co naprawdę tam jest

Opublikowano

Sprzęgło 60KW, obiegi do sprzęgła i do zaworu temperaturowego (ATV 335, 55%) wykonane w rozmiarze 1” ponieważ zarówno wejscia i wyjscia ze sprzegla oraz zasilanie i powrot z pieca sa o takim rozmiarze, pompa kotlowa 25/40. Swego czasu hydraulik powiedzial, ze nie ma sensu dawac na ten krotki obieg grubszych rur poniewaz z pieca wychodzi i tak 1”... Jezeli chodzi o bufor to ten sam fachowiec rzekl wtedy, ze sprzedlo jest wystarczajace duze (wsumie 60kw do pieca 24kw) i powinno funkcjonowac jako taki swego rodzaju bufor... Albo sie mylil albo jest paproch;)

CD708365-5A1F-4D37-84CE-1C94B15F196C.jpeg

Opublikowano

Tak to ustrojstwo wyglada... kotlownia jeszcze w fazie kafelkowania;)

326C3BB0-1815-4D98-8ABE-1D70BE3E37A6.jpeg

BA731DCE-01E2-4246-A35C-23E6C6061023.jpeg

Opublikowano

Jutro napisze czy odciecie tego krotszego obiegu z zaworem ATV i zostawienie tylko krotkiego obiegu przez sprzeglo dalo pozytywne efekty... Moze przyda sie ta informacja i zaoszczedzi komus kosztow w przyszlosci:)

Opublikowano

Czy pomiędzy pompą kotłową a króćcem powrotu wpięty jest do czwórnika powrót CWU? To pod pompą powinien być zawór zwrotny. Zwłaszcza jeśli grzejesz CWU latem.

 

Opublikowano

Nie tam jest wpięte naczynie wzbiorcze CO a CWU mam podpięte za sprzęgłem do rozdzielacza zasilania tak jak poszczególne obiegi grzewcze. Moge w sterowniku wybrac opcje grzania rownoleglego wszystkich pomp (CO+CWU) lub priorytet CWU i wtedy pomy CO się na ten czas rozlaczaja... 

Opublikowano

Jeśli to świadomy wybór, to OK. Masz jeszcze jedno zakorkowane wyjście ze wspomnianego czwórnika. Na wypadek, gdyby naszła Cię ochota zmiany zasilania CWU przed sprzęgłem? ;)

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.