Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Wygrzaniem Domu . Proszę O Rady


RadzioRadman

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ! mam problem z temperaturą spalin u mnie jest ona za niska ok 60-90 stopni, mam ustawiony piec na 46 stopni , piec chodzi w automacie z ustawioną mocą na 50 procent żeby tak szybko mi nie dochodził w stan podtrzymania, jak miałem ustawioną moc na 80 % to spaliny dochodziły do 150 stopni ,lecz piec szybko osiągał temperaturę i wchodził w stan podtrzymania i znowu spaliny spadały na 60 stopni i tak w kółko  , teraz jak mam moc na 50 procent to piec chodzi dłużej zanim wejdzie w podtrzymanie ale temp spalin to max 60 stopni , co radzicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Radzio twój piec nie pociagnie dlugo przy tak niskiej temp zadanej. Czytałaś instrukcje swojego kotla? Jest tam napisane że piec musi pracowac w przedziale tem 60-80 stopni. Do regulacji temp na ogrzewanie sa zawory 3d i 4d. Piec ma chodzic ze stała temp zalecana przez producenta jeśli chcesz żeby troche u ciebie pobyl i zebys miał gwarancje. Przy takiej temp zadanej to wcale sie nie dziwie ze masz taka temp spalin. A jak z ta temp powrotu teraz u ciebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego jak chcesz rzetelnej pomocy w ustawieniu kotła i instalacji to musisz:

 

Opisać budynek - kiedy budowany , jak docieplony , okna itp

Opisać instalacje , ilośc grzejników , ilośc OP ,  grzejniki czy są termostaty , podłogówka rodzielacz ( co obniża temp czynnika na OP) , a moze RTL

Zdjęcia kotłowni , 

CZym realizowana jest ochrona powrotu , zawór 4d , pompa meszająca , pompa CWU 

Jaki kocioł 

Jaki sterownik 

 

Nawet najlepszy kocioł i sterownik nie da rady jesli masz skopsana instalacje lub zle wyregulowana 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ! mam problem z temperaturą spalin u mnie jest ona za niska ok 60-90 stopni, mam ustawiony piec na 46 stopni , piec chodzi w automacie z ustawioną mocą na 50 procent żeby tak szybko mi nie dochodził w stan podtrzymania, jak miałem ustawioną moc na 80 % to spaliny dochodziły do 150 stopni ,lecz piec szybko osiągał temperaturę i wchodził w stan podtrzymania i znowu spaliny spadały na 60 stopni i tak w kółko  , teraz jak mam moc na 50 procent to piec chodzi dłużej zanim wejdzie w podtrzymanie ale temp spalin to max 60 stopni , co radzicie ?

 

A komin masz systemowy czy murowany? Przy murowanym przydało by się coś zrobić z tymi spalinami.

Co do temperatur to koledzy dobrze radzą, przydała by się jakaś regulacja by na kotle utrzymywać rozsądne zasilanie/powrót.

Co do samego sterownika, na jakiej wersji softu jedziesz i jaką masz ustawioną minimalną moc PID?

Jeśli ustawisz za niską moc min (obserwacja u siebie) to zanim temperatura zacznie rosnąć to zdąży już parę stopni spaść i kocioł musi mocniej popracować i mocniej przebija więc dłużej leży.

Spróbuj mu zwiększyć moc min np na 30% i poobserwuj, może coś pomoże.

 

W starym sofcie z 2015r była możliwość ustawienia PID Standard na Moc Minimalna/Średnia/Wysoka, może u Ciebie by się sprawdziła by kocioł pracował ciągle bez odstawiania, wtedy i spaliny byłyby ciągle w ruchu.

Ale to zależy jakie masz sterowanie instalacją bo w starym sofcie parę rzeczy nie ma (np obsługa pompy wymiennika płytowego, praca mieszacza jest nie najlepsza i parę innych rzeczy) ale może tego nie potrzebujesz.

Jak chcesz spróbować to podaj email na PW to prześlę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Krisgie  , aktualnie jadę  na najnowszej wersji oprogramowania i mam PID turbo, komin mam nowy systemowy, temperatura powrotu 35 stopni , zasilanie mam 46 ponieważ nie grzeje CWU i uważałem że wystarczy. Moc minimalną mam ustawioną na 15 % a maksymalną na 50 % żeby za wysoko nie podchodził .

Dom nowy 150m z piwnicą 270 (ale tam na razie nie grzeje)  ocieplony 15 cm grafit dach 25 cm pianką PUR, okna 6 komorowe 3 szyby , grzejniki z zaworami termostatycznymi czasowymi  i podłogówka 80 m 2. Zawór 4d. Wydaje mi się ze nie mam takiego dużego zapotrzebowania na ciepło i szybko rośnie do zadanej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I oto doskonały przykład ludzi którzy myśla ze w kotle podajnik-owym niższa temp kotła równa sie niższe spalanie , 

 

Ludzie po to mamy mieszacze do obnizenia temp na instalacje , po to są termosaty na grzejnikach zeby nimi  regulować odbiór mocy z kotła , a sam kocioł powinnien pracować na wysokich temp  co zapewnia poprawny proces spalania i czesto korzysci z tego jakie idą to , czystość kotła , mniejsze spalanie , zywotność kotła 

Ile mamy strat jak kocioł ma te 20* wiecej , przeciez jest izolowany a w kotłowni nie mamy -20 *, co najwyzej temp spalin wyzsza , ale to tez dobrze dla komina , bo i te systemowe kwasówki od niskich spalin szlag trafia 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ustawieniu temperatury zadanej na 50 stopni i mocy 60 % , temperatura spalina dobija do 110 stopni kocioł wchodzi szybko w podtrzymanie osiąga 54 stopnie i spaliny spadają do 60 stopni, nasuwa się myśl czy nie mam za mocnego ciągu kominowego tylko jak to sprawdzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do  ameno nie napisałem że nisko trzymam temp zadaną bo chce zaoszczędzić tylko napisałem że trzymam nisko bo nie grzeje CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak jest optymalna temperatura zadana ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz PID Turbo to nie masz najnowszego softu, w najnowszym jest tylko PID (On/Off).

Jeśli w czasie pracy spaliny są na rozsądnym poziomie to musisz dążyć by kocioł pracował cały czas bo jeśli się odstawi a masz duży ciąg kominowy to kopiec się zapadnie. Jak kopiec będzie zapadniety a kocioł startuje od 15% to musi wejść na wyższe obroty by podnieść temperaturę a jak za dużo towaru dołoży to się odstawi i zabawa od początku ;) .

 

Jeśli w tych temperaturach zużywasz np 15kg o kaloryczności 28Mj to średnio kocioł pracuje na ok 4.8kW.

Dla palnika 17kW to niecałe 30%.

 

W związku z tym ja bym ustawił jednak moc minimalną 30% albo coś koło tego tym bardziej że palenie na 15% to marna sprawność.

Nie powinien już tak wysoko przebijać i krócej będzie w podtrzymaniu.

Możesz też skorygować paliwo na minus (5-15% - kwestia obserwacji) żeby nie przeładował i dłużej pracował.

Jeśli wypala kopiec w podtrzymaniu to możesz dać korektę cz. żaru na plus, wtedy nawet startując z 15% powinien łagodniej wchodzić na wyższe obroty.

Jednak praca kotła zależy od pracy instalacji więc PID-a trzeba trochę skorygować jak na domyślnych nie działa jak trzeba.

Ale może być też tak że nie uda się dobrze dopasować PID-a do swojej instalacji.

 

Co do temperatury zadanej/powrotu to jak masz termostaty i 4D na podłogę to podniósłbym tą zadaną do 60C.

 

U mnie przy zadanej 60C mam 57C na powrocie i mógłbym zejść z zadaną do 55 i niżej tylko po co, nie widzę powodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak jest optymalna temperatura zadana ??

Taka by zapewnić:

- komfort cieplny w domu

- odpowiednią CWU

- odpowiedni powrót

- odpowiednie spaliny

 

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykres pracy mojego kotła , ta żółta linia to spaliny przy mocy kotła 80 %, moje pytanie czy dobrze jest że tak spada rośnie , wiem że lepiej byłoby jakby szło równo ale z dwojga złego

post-69197-0-74691400-1512721195_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podjechałem kotłem na 60 stopni temp zadana , kocioł osiąga w to temp wchodzi w podtrzymanie i temp spalin spada na 55 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz PID Turbo to nie masz najnowszego softu, w najnowszym jest tylko PID (On/Off).

Jeśli w czasie pracy spaliny są na rozsądnym poziomie to musisz dążyć by kocioł pracował cały czas bo jeśli się odstawi a masz duży ciąg kominowy to kopiec się zapadnie. Jak kopiec będzie zapadniety a kocioł startuje od 15% to musi wejść na wyższe obroty by podnieść temperaturę a jak za dużo towaru dołoży to się odstawi i zabawa od początku ;) .

 

Jeśli w tych temperaturach zużywasz np 15kg o kaloryczności 28Mj to średnio kocioł pracuje na ok 4.8kW.

Dla palnika 17kW to niecałe 30%.

 

W związku z tym ja bym ustawił jednak moc minimalną 30% albo coś koło tego tym bardziej że palenie na 15% to marna sprawność.

Nie powinien już tak wysoko przebijać i krócej będzie w podtrzymaniu.

Możesz też skorygować paliwo na minus (5-15% - kwestia obserwacji) żeby nie przeładował i dłużej pracował.

Jeśli wypala kopiec w podtrzymaniu to możesz dać korektę cz. żaru na plus, wtedy nawet startując z 15% powinien łagodniej wchodzić na wyższe obroty.

Jednak praca kotła zależy od pracy instalacji więc PID-a trzeba trochę skorygować jak na domyślnych nie działa jak trzeba.

Ale może być też tak że nie uda się dobrze dopasować PID-a do swojej instalacji.

 

Co do temperatury zadanej/powrotu to jak masz termostaty i 4D na podłogę to podniósłbym tą zadaną do 60C.

 

U mnie przy zadanej 60C mam 57C na powrocie i mógłbym zejść z zadaną do 55 i niżej tylko po co, nie widzę powodu.

zrobiłem tak jak napisałeś ustawiłem moc minimalną 30 % , temp zasilania 55 , moc max 60 % , pracuje tak samo dużo spada szybko wchodzi w podtrzymanie spaliny spadną ale teraz już do 60 stopni, dziś chce przejść z pidu turbo na standard , zobaczę jak piec będzie pracował, myślę że na razie moje zapotrzebowanie na ciepło jest małe a turbo działa za dynamicznie . A powiedz mi jest jest już coś nowszego od mojego softu i jak działa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podtrzymaniu temp spalin spada

Ale to nie jest istotne

dlaczego nie istotne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podjechałem kotłem na 60 stopni temp zadana , kocioł osiąga w to temp wchodzi w podtrzymanie i temp spalin spada na 55 stopni

 

Na podtrzymaniu to trudno mówić o spalinach bo dmuchawa nie działa, jest to tylko odczyt temperatury w okolicy czujnika :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobiłem tak jak napisałeś ustawiłem moc minimalną 30 % , temp zasilania 55 , moc max 60 % , pracuje tak samo dużo spada szybko wchodzi w podtrzymanie spaliny spadną ale teraz już do 60 stopni, dziś chce przejść z pidu turbo na standard , zobaczę jak piec będzie pracował, myślę że na razie moje zapotrzebowanie na ciepło jest małe a turbo działa za dynamicznie . A powiedz mi jest jest już coś nowszego od mojego softu i jak działa?

 

Poczekaj parę godzin niech się ustabilizuje na palniku.

Jeśli nic nie da to spróbuj skorygować paliwo w dół.

 

BTW.

Jeszcze rok temu - przed ociepleniem - nie mogłeś dogrzać domu :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RadzioRadman poczytaj instrukcje kotła tam jest napisane w jakiej temp min musi pracowac kocioł, a to ze wchodzi w podtrzymanie to znak ze zbyt mocne ma nastawy i trzeba korygować w dół. To, że temp spalin spada w podtrzymaniu to normalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak u was jest zaprogramowany sterownik dla pracy w PIDzie ale ja posiadam sterownik PLUM ecomax i tam praca w PID nazywa się FUZY LOGIC a zaprogramowane parametry pracy kotła  właśnie w tym trybie są takie że minimalna moc kotła to 30% mocy nominalnej przy ustawieniach MOC KOTŁA W TRYBIE FL 0% więc może i w waszych sterownikach też tak jest a podnosząc w PIDzie tą moc automatycznie zwiększacie jeszcze minimalną moc kotła a co za tym idzie kocioł szybciej dochodzi do zadanej i częściej wchodzi w nadzór .

Zauważyłem też zależność pomiędzy ustawieniem  histerezy wejścia w nadzór a ustawioną histerezą kotła oraz minimalna temp. kotła tzn. na moim przykładzie histereza wejścia w nadzór 50 histereza kotła 20 a temp. zadana kotła 580 temp. min kotła 550 kocioł pracuje stabilnie praktycznie na samej mocy minimalnej rzadko wchodząc w nadzór (60H pracy min. i 12H nadzór), poprzednio przy histerezie przejścia w nadzór 20, histereza kotła 20 min temp kotła 500 praca kotła bardziej chaotyczna , więcej z wyższymi mocami do 80%nominalnej , częstsze i dłuższe nadzory , nie idealny popiół i kopczyk oraz większe zużycie węgla .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobiłem tak jak napisałeś ustawiłem moc minimalną 30 % , temp zasilania 55 , moc max 60 % , pracuje tak samo dużo spada szybko wchodzi w podtrzymanie spaliny spadną ale teraz już do 60 stopni, dziś chce przejść z pidu turbo na standard , zobaczę jak piec będzie pracował, myślę że na razie moje zapotrzebowanie na ciepło jest małe a turbo działa za dynamicznie . A powiedz mi jest jest już coś nowszego od mojego softu i jak działa?

Napisz której wersji softu używasz i jak Ci działa ten PID Standard, wrzuć jakieś wykresy. Czy mocno przebija, czy moduluje mocą itp..

 

Jak będzie OK to nie wgrywaj najnowszej wersji (17.10.2017) bo w niej już nie ma Standard tylko PID który działa jak Turbo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie mam PID standard , i problem nie znika temp zadana 55 stopni , pid działa ociężale temp zadana spada do 45 i zaczyna działać po czym długo piec idzie i przeciągnie do 58 stopni , a temp spalin podczas tej pracy to max 80 stopni. Nie wiem dokładnie jaka to wersja ale pisze sas gro z czerwca 2016 , jest pid turbo i pid standard.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj parę godzin niech się ustabilizuje na palniku.

Jeśli nic nie da to spróbuj skorygować paliwo w dół.

 

BTW.

Jeszcze rok temu - przed ociepleniem - nie mogłeś dogrzać domu :).

Tak rok temu bez kompletnego ocieplenia piec szedł strasznie ( z dzisiejszego punktu widzenia wiem że za dużo grzebałem w ustawieniach) dziś przy ociepleniu i zamieszkaniu okazuje się ze 17 to jeszcze chyba dużo za duzo 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Dzwoniłem do serwisu zapytać o temp spalin, powiedziano mi żeby się za bardzo nie przejmować temp spalin ponieważ nie mam za dużego odbioru ciepła i piec nie działa na takiej mocy przy której spaliny są 140 stopni, pan zalecił sprawdzać tył kotła czy wszystko jest suche i czy ścianki nie są mokre bo to oznaka słabego ciągu i kiszenia się powietrza. Ja przeglądam co jakiś czas i czyszcze i jest tam suchutko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.