Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaka Pompa Obiegu Co Podlogowka Parter I Pietro


krajos33

Rekomendowane odpowiedzi

witam

jaka pompę obiegowa zastosować przy instalacji ogrzewania podlogowego (parter około 80m2 i pietro około 80m2) całość około 1000m rury pex 16mm. Każde pietro posiada oddzielny rozdzielacz i tu pytanie czy jedna pompa da rade uciągnąć dwa rozdzielacze? Myslalem nad pompą Grundfos ALPHA2. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej było  zrabić jak w załączniku ale jak już jest 4D Jak ok 90m najdłuzsza pętla(mam nadzieje ze to 90m podane razem z komunikacją do niej) ale i tak dla pewności dałbym Grundfos Alpha 2L 60 wystarczy 1pompa na dwa rozdzielacze chyba ze się chce mieć dwie srefy grzewcze o różnych temp.to wtedy dwa 3D i dwie pompy.Zawór 3D moze być sterowany pogodowo o ile sterownik kotła ma taką funkcję.

Np.ESBE zaw.3D VRG130+siłownik ARA 600

post-32948-0-65265100-1479823872_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

kupisz droższą z autoadaptem

...

 

Naprawdę potrzeba autoadapt?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie szkoda mu kasy na prąd to może kupić stało obrotową. Autoadapt ma tą zaletę, że dostosuje ciśnienie w obiegu do poprawnej pracy instalacji. Nie będzie ani za szybko ani za wolno. Przekłada się to na oszczędności na prądzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w tej sytuacji nie wystarczy energooszczędna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A potrafisz na niej wyregulować tak obroty i przepływ by pobierała jak najmniej energii ?

Nie bo tam masz sztywno określone biegi a w przypadku gdy pierwszy jest za wydajnym to autoadapt sie sprawdzi i zejdzie z pobieraną mocą.

Zwykła energooszczędna tego nie potrafi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przy podłogowym ogrzewaniu na takiej powierzchni, "pierwszy bieg" to zbyt duża wydajność? Czy przy stałych przepływach autoadapt rzeczywiście się sprawdza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

rzadko udzielam się na forum- budowa nowego domu poświęca większość mojego czasu, lecz często przeglądam. Ostatnio robiłem instalację CO w moim nowym domu i myślę, że mogę doradzić w sprawie pompy, ponieważ moja instalacja jest równie mała (dokładnie 112 m2 podlogówki na 2 rozdzielaczach). Niestety przez pomyłkę w projekcie do rozdzielaczy dałem rurę PP stabi 25, w dodatku rozdzialającą się 4m od kotłowni na 2 rozdzielacze z 1 takiej rury( w projekcie miałem PP DN25 - projektant kopiując nie zmienił oznaczenia - myslal o stali DN 25 czyli 1 cal, a ja w PP mam odpowiednik 3/4). Teraz juz trudno, wylewki juz są a kuć nie będę. W hurtowni instalacyjnej doradzono mi pompe LFP experia 25/40 - pompa elektroniczna bez funcji autoadapth, lecz do 100% podłogówki ta funkcja okazuje się zbędna. W/w pompa to odpowiednik grundfosa alpha 2 (na tych samych podzespołach, ten sam wygląd- mniejsza cena) Początkowo myslałem, że dobrana pompa jest zbyt mała i myslałem o wymianie(chodziłą na max). Po rozgrzaniu budynku i ustawieniu przepływów okazało się, że moge zmniejszyć bieg pompy i pracuje na biegu CP1, a więc jest jak najbardziej ok. Dodam, że u mnie najdłuższa pętla ma dokładnie 100m. Mam 10 pętli na cały budynek. Budynek jest zbudowany w technologii energooszczędnej, bardzo dobrze ocieplony, okna 3 szybowe z ciepłym montażem, wentylacja mechaniczna z rekuperacja. Podłogówka rozłożona co 15 cm, w łazience co 10 cm, dokładnie 750mb przewodu, kocioł 9 KW. Wg programu obliczeniowego przy takich rozstawach przepływy ustawione są w granicach 0,19-- 1,2 l/min ( w zależności od długości pętli). Przy doborze pompy pomocne są programy w których obliczysz potrzebną moc oraz przepływy w ogrzewaniu podłogowym, a następnie oszacujesz wymagany przepływ w pompie i na podstawie charakterystyki pracy dobierzesz jej moc. Moc pompy zależna jest od przepływów, które z kolei zależne są od zapotrzebowania budynku na ciepło, czyli mocy, która instalacja musi przenieść oraz temperatur na jakich pracuje. W moim przypadku okazało się, że pomimo pomyłki instalacja działa OK. Życzę prawidłowego doboru pompy. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.