Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Elektroniczna Pompa Co Na Sterowniku


miastek

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, szykie pytanie.

Jestem na ukończeniu instalacji grzewczej dla domu o pow 120m2. Instalcja podłogówki jest skończona, CWU też i teraz została mi do dokupienia pompy 1 na podłogówkę jedna na CWU i jedna na grzejniki. Prosze powiedzcie czy jest sens (dlaczego tak, dlaczego nie) montażu pomp elektronicznych (w sklepach zachwalają jako energooszczdne i samowyłączając się) czy zostać przy klasycznych tańszych o 50%, kiedy i tak pompy sterowane będą se steronika piecowego.

Dziękuję za pomoc.

 

Opublikowano

Też miałem taki dylemat przy instal. co, cwu u syna, co prawda o samo wyłączających nie słyszałem tylko o dopasowujących się do obciążenia co za tym idzie pobierających mniejszą moc, ale pozostaliśmy przy tradycyjnych.

Opublikowano

A podobno sie przepisy zmieniły i nie wolno juz stosować tych zwykłych pomp do CO tylko elektroniczne dlatego te zwykłe są oznaczane jako niby solarne, tak mi pan w sklepie powiedział. 

Opublikowano

A podobno sie przepisy zmieniły i nie wolno juz stosować tych zwykłych pomp do CO tylko elektroniczne dlatego te zwykłe są oznaczane jako niby solarne, tak mi pan w sklepie powiedział. 

Przepisy??, czyje?, jakie?, mam nie kupować tego co na półce, tylko pytać jaką do czego?

 

To chyba nie może być prawdziwe i nie jest możliwe do wyegzekwowania

Opublikowano

Taką info dostałem od sprzedawcy bo pytałem dlaczego zwykła pompka do CO jest oznaczona jako solarna. A przepisy pewnie socjalistyczne z unii no bo czyje. Pompke kupuj póki jest na półce i jeszcze możesz po nia sięgnąć. Kto to sprawdzi i wyegzekwuje nie wiem ale przecież są pewnie jakieś odbiory instalacji CO itd.

Opublikowano

Odbiory inst. CO? prze kogo?

No chyba że straż miejska, bardzo zapowiadana, że będą kontrolować, ale co?, czy taki strażnik odróżni pompę od zaworu?

Obawiam się że raczej nie.

Opublikowano

Pompa "elektroniczna" ma możliwość dostosowania pracy do potrzebnej wydajności układu.W moim przypadku instalacja takiej pompy była obowiązkowa ze względu na zamontowane w grzejnikach zawory termostatyczne.W chwili zamknięcia się termostatów pompa starego typu " wyła" .Nowa po prostu stoi i czeka na pobór. Poważną wada tego układu jest "zastój" w obiegu i zimny powrót w piecu (dosłownie).

Opublikowano

Pompy można stosować jakie się chce, tylko zwykłych nie wolno produkować w UE

Witam , zwykłe pompy można produkować , ale nie wolno ich sprzedawać przez producentów pomp w UE , nie można też ich montować przez producentów  w kotłach gazowych , zmywarkach , oraz rozdzielaczach z pompą , wyjątkiem na razie są pompy do CWU, dlatego niektórzy naciągają trochę przepisy i dla zwykłych pomp załatwiają dopuszczenia dla wody pitnej , w 2018 r . będą obowiązywać już inne przepisy i CWU też będzie musiała być elektroniczna . Sklepy, oraz hurtownie, które zakupiły zwykłe pompy do lipca 2015 będą mogły je sprzedawać do wyczerpania zapasów , ale nie dużej niż ...( jak dobrze pamiętam do końca 2018 r). Dlatego jeszcze w niektórych sklepach można kupić zwykłe pompy . Nikt nie zabroni zwykłemu Kowalskiemu montować zwykłych pomp( nie ma takiego przepisu) , jeśli oczywiście zdoła ją jeszcze gdzieś zakupić . Średnio można przyjąć że zakup pompy elektronicznej zwróci się po około 3 latach  . Pozdrawiam  TB. 

Opublikowano

Dziękuje Wam bardzo za wyczerpujące odpowiedzi. Zakupię zwykłe pompy, sterowanie zapewnie im ze strownika piecowego. Różnica w cenie jest dość znaczna, pewnie na zwrot różncy czekałbym ok 3-4 lat zakładając że pompa nie ulegnie awarii i nie trzeba będzie kupić nowej.

Raz jeszcze dzięki za pomoc.

Opublikowano

Wg mnie pompa Ci się zwróci max po roku ciągłej pracy.

Wszystko zależy jak pojemny masz układ. Przy małej pojemności jak dasz za mocną pompę to będzie ci szumieć w układzie.

  • 2 lata później...
Opublikowano

Czyli jak taka pompa jest sterowana od jakiej temp się załącza, czy można taka zastosować do kotła na paliwa stałe?

Opublikowano

Z własnych praktyk powiem ci ze wgl nie interesują mnie te zwykłe prąd żerne i badziewne zwykłe pompy już dawno to powinni wywalić

Lepsza najtańsza energo dopasowująca  a zimny powrót to raczej kwestia błędnej instalacji

Wszyscy chcą zaoszczędzić ale robią to na odwrót a potem dlaczego tak drogo wychodzi

Opublikowano

Ponawiam pytanie jak jest sterowana taka elektroniczna pompa można ją ustawić na załączanie i wyłączanie na określonej temperaturze wody?

Opublikowano

Całe sterownie co do temperatury każdej pompy w większości przypadków sprowadza się do włącz pompę przy danej temp.i wyłącz poniżej aby pompa nie mieliła zimnej wody jak w kotle już wygasa

Opublikowano

Nie tyle na pompie co na sterowniku który obsługuje tą pompę(musi być czujnik zamontowany na zasilaniu za pompą idący od sterownika i oczywiście sama pompa też podpięta pod ten sterownik)

Opublikowano

Czyli można podpiąć elektroniczną pompę pod zwykły sterownik pomp CO tak jak zwykłą pompę?

Opublikowano

Tak, jesli sterownik nie obsługuje sterowania pompa wg.temperatury to na pewnym portalu masz najprostszy steronik za okolo 20-30zl.

Opublikowano

Żaden z nich nie posiada opcji awaryjnego załączenia pompy po osiągnięciu temp. np. 85 C na kotle.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.