kamil84 Opublikowano 28 Września 2016 #1 Opublikowano 28 Września 2016 WitamProszę o pomoc gdyż mam problem z pompą c.o. który nie wiem jak rozwiązać. Otóż jakiś czas temu wymieniałem ową pompę na wydajniejszy model. I kiedy było kilka chłodniejszych dni postanowiłem sprawdzić jej działanie. Zdziwiłem się gdyż pompa ... pracowała tylko razem dmuchawą. Po ustalonym czasie rozpalania, pompa przestawała pracować, by następnie włączyć się jedynie na czas przedmuchu. Obecną pompę włączyłem do sterownika tak jak była podłączona poprzednia pompa, nic nie grzebałem, nie przerabiałem. Poprzednia pompa pracowała w taki sposób iż po osiągnięciu odpowiedniej temperatury wody w piecu (ustawianej w sterowniku) pracowała ona cały czas, tłocząc ciecz do kaloryferów. Jaka może być przyczyna takiej pracy pompy ? oraz jak rozwiązać tę sytuację, gdyż przypuszczam, że zamiana miejscami przewodów L i N nic nie da. Czy pompa może mieć źle ustawiony sterownik (swój układ sterowania) ?Pozdrawiam serdecznie Kamil
kiminero Opublikowano 28 Września 2016 #2 Opublikowano 28 Września 2016 Pompy nie mają swojego sterowania. Mógł paść sterownik, ale kabelkom trzeba się przyjrzeć jeszcze raz, skoro poprzednia pompa działała prawidłowo.
Przemyslaw85 Opublikowano 28 Września 2016 #3 Opublikowano 28 Września 2016 Jesteś pewien że pompa nie jest podłączona do zasilania wentylatora? Jeśli wszystko jest ok to wskazuje na uszkodzenie sterownika.
kamil84 Opublikowano 28 Września 2016 Autor #4 Opublikowano 28 Września 2016 Tak jestem pewny. wykonam fotki aby lepiej zobrazować moją sytuację.
kamil84 Opublikowano 1 Listopada 2016 Autor #5 Opublikowano 1 Listopada 2016 A więc problem rozwiązany, panowie instalatorzy oraz całe forum dziękuję za pomoc.A oto rozwiązanie jakie zastosowałem do rozwiązania mojego problemu: zamieniłem miejscami dwa przewody na zaciskach do pompy (L i N) i pompa działa prawidłowo. Czyli reasumując kolejność podłączenia przewodów do zacisków pompy ma znaczenie. Ale dziwi mnie, że Panowie fachowcy na tak proste rozwiązanie nie wpadli. Tak czy inaczej problem rozwiązany. Pozdrawiam
theopaw Opublikowano 1 Listopada 2016 #6 Opublikowano 1 Listopada 2016 Sam przełączyłeś i jesteś pewien że tylko zamieniłeś L i N, czy fachowcy, jak fachowcy to może prawdy nie powiedzieli bo tak ja piszesz to nie jest możliwe, na pewno tylko zamiana nie mogła pomóc
kamil84 Opublikowano 1 Listopada 2016 Autor #7 Opublikowano 1 Listopada 2016 Sam przełączyłeś i jesteś pewien że tylko zamieniłeś L i N, czy fachowcy, jak fachowcy to może prawdy nie powiedzieli bo tak ja piszesz to nie jest możliwe, na pewno tylko zamiana nie mogła pomóc Tak sam to wykonałem. A w życiu nauczyłem się jednego - nie ma nic niemożliwego.
Andrzej_M_ Opublikowano 1 Listopada 2016 #8 Opublikowano 1 Listopada 2016 A przewód PE gdzie podziałeś ?. Spytam poważnie, czy prawidłowo podłączyłeś przewód PE od pompy CO, do sterownika.
kamil84 Opublikowano 1 Listopada 2016 Autor #9 Opublikowano 1 Listopada 2016 Nie robię sobie żartów, przewód jest na swoim miejscu czyli w zacisku PE. Doskonale zdaje sobie sprawę do czego ten przewód służy.
mittek Opublikowano 1 Listopada 2016 #10 Opublikowano 1 Listopada 2016 Tak sam to wykonałem. A w życiu nauczyłem się jednego - nie ma nic niemożliwego. W tym wypadku tak jak to opisałeś było to na pewno niemożliwe, ale ważne że jest dobrze.
kamil84 Opublikowano 1 Listopada 2016 Autor #11 Opublikowano 1 Listopada 2016 Mam propozycję, przyjedź., a zademonstruje ci czy to co napisałem i stan faktyczny różnią się. Ok ? bo różnych ludzi pytałem i każdy potarzał "wygląda to na uszkodzenie sterownika" a jak wykonałem najprostszą z możliwych czynności i zadziałało to znaczy że ... kolejność przewodów ma znaczenie, a jeśli twierdzisz inaczej to udowodnij to. Np zadzwoń do filmy produkującej sterownik, bo zaklinanie rzeczywistości słowami "niemożliwe" nie spowoduje, że problem się rozwiąże. A tak na marginesie, mi również to rozwiązanie wydawało się niemożliwe, póki sam tego nie sprawdziłem. Prawo murphiego mówi "Jeśli coś jest głupie i działa to nie jest głupie". A tym bardziej "niemożliwe".
Przemyslaw85 Opublikowano 2 Listopada 2016 #12 Opublikowano 2 Listopada 2016 Bajki nam tu wypisujesz. Zaraz się okaże że jak tylko odwrócisz wtyczkę zasilania sterownika pompa znów zacznie szwankować:D Dla pompy CO nie ma znaczenia jak podłączysz kabel L i N. Ważne jest by kabel ochronny PE był podłączony jak trzeba. Moim zdaniem masz skopaną instalacje elektryczną. Pochwal się może coś tam namotał w sterowniku, do tego na którym kabel w gniazdku masz prąd a powinien być na brązowym lub czarnym, niebieski to masa. Uziemienie tj ochronny to kabel żółto-zielony.
kamil84 Opublikowano 2 Listopada 2016 Autor #13 Opublikowano 2 Listopada 2016 Nic nie motałem. Instalacja jest wykonana prawidłowo, przez wykwalifikowanego elektryka. Liczysz na to że będę wykuwać gniazdko, ze ściany żeby zaspokoić twoją ciekawość ? Jakoś nie wiedziałeś jak pomóc jak miałem problem a teraz krytykujesz. Lepiej przyznaj się iż czegoś nie wiesz/nie umiesz a nie brnij w zaparte . A czy ty w ogóle wiesz o jaki kabel chodzi ?? Bo mam wrażenie, że myślisz o kablu zasilającym sterownik. A wcale nie o ten chodzi. A zresztą zrób to sam i tedy pogadamy.
Przemyslaw85 Opublikowano 2 Listopada 2016 #14 Opublikowano 2 Listopada 2016 Nie mam czasu na przepychanki. Dobrze że działa teraz poprawnie.
sono2020 Opublikowano 2 Listopada 2016 #15 Opublikowano 2 Listopada 2016 Fizycznie niemożliwe że zamiana miejscami L z N w sieci napięcia nn przemiennego powodowała takie problemy ewidentnie jest tam coś nie tak i koniec kropka działa bo działa. Coś podobnego może się właśnie dziać gdy za N użyjemy PE bo znając życie pewnie masz TT bo przy TN i zabezpieczeniu różnicowo-prądowym by ta magia nie zadziałała. A gdzie masz zamienione kable właśnie pewnie w tym gniazdku mam nadzieje że nie puściłeś sobie fazy na obudowę.
kamil84 Opublikowano 2 Listopada 2016 Autor #16 Opublikowano 2 Listopada 2016 proszę zrozumieć - nie mówię tu o kablu zasilającym sterownik. Tylko o kablu łączącym sterownik z pompą, czyli nie mamy tu do czynienia z prądem płynącym bezpośrednio z sieci, a z prądem którym steruje sterownik i załączą w odpowiednim czasie albo dmuchawę albo pompę (po osiągnięciu odpowiedniej temperatury na kotle ). Nie jestem w stanie powiedzieć jaki mam dokładnie układ sieciowy (modernizacja jeszcze przede mną), faktycznie nie mam różnicówki. Jednak jeśli mam zgadywać to bardziej bym typował na TN-C niż TT
sono2020 Opublikowano 2 Listopada 2016 #17 Opublikowano 2 Listopada 2016 Nie będę się z tobą przepychał ale zrozum że zamiana z L na N i przy poprawnym podłączeniu powinna dać taki sam rezultat czyli niedziałanie pompy buczenie a to że akurat trafiłeś tą zmianą że działa świadczy tylko o tym że jest coś nie tak ale jakimś cudem Ci się udało. Sterownik ma przekaźnik więc dla niego nieważne gdzie N i L a fizyki nie oszukasz a z prądem nie ma żartów więc dla bezpieczeństwa swojego i rodziny posprawdzaj sobie to dobrze.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.