Leniobec Opublikowano 31 Lipca 2016 #1 Opublikowano 31 Lipca 2016 Dzień dobry. Planuję zakupić piec OEP, a jestem na etapie budowy domu. Proszę o doradę w sprawie doboru pieca. Mocy i typu jaki najlepiej kupić? Dom Gracjan https://www.extradom.pl/projekt-domu-gracjan-WRW1008 Powierzchnia po podłodze 233m2 w tym garaż i kotłownia.Garaż ma mieć grzejnik – kotłownia równieżDom wymurowany z pustaka max 29 cm ściany+15 cm styropianu planuje ocieplić.Dach odizolowany 15 cm styropianem, ciężkie wylewany strop na poddaszu.Parter izolowany 10 cm styropianem.Okna 3 szybowe.Komin fi 20.Tutaj mam wynik testu: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1dky Myślałem aby zakupić piec OE+ aby móc grzać również drzewem które zostało z budowy ale z uwagi, że mieszkam w samym centrum miasta to zastanawiam się również nad OE+M z uwagi na przyszłe wymogi jakie mogą wejść w miastach i łatwe czyszczenie pieca. Jednak obawiam się, że OE+M dostępny jest tylko o największej mocy, co niekoniecznie może pasować do mojego domu.Czytając to forum dochodzę do wniosku że z OEPM są jakieś poważne problemy z doborem ich mocy. W sierpniu wychodzi nowy OEPM 18 kw. Myślałem, że wystarczy zakupić piec taki jaki wskazuje wynik badania http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1dky czyli 18 kw, ale skoro są jakieś problemy z ich mocą to bardzo proszę o pomoc. Chciałbym kupić porządny kocioł i nie mieć problemów ze spiekaniem czy zbyt słabą mocą, albo zbyt duża mocą. W ogóle polecacie ten piec? Nadmieniam jeszcze, że dodatkowo w kotłowni zamierzam założyć piec na gaz aby móc ogrzewać wodę w lecie bez rozpalania OPEM-ki. Nie wiem jak to hydraulik połączy, ale mówił że jakoś będzie piecyk gazowy włączał się i grzał zamiast kotła kiedy woda będzie zimna. Dziękuję.
sambor Opublikowano 1 Sierpnia 2016 #2 Opublikowano 1 Sierpnia 2016 W kotłowni z kotłem na paliwo stałe nie wolno montować kotła na gaz, dodatkowo kocioł na gaz musi mieć oddzielny komin
karoka65 Opublikowano 1 Sierpnia 2016 #3 Opublikowano 1 Sierpnia 2016 Taki piękny domek i kocioł węglowy?
Leniobec Opublikowano 1 Sierpnia 2016 Autor #4 Opublikowano 1 Sierpnia 2016 A czemu nie weglowy? Ekogroszek to tanie i dobre rzwiazanie. Dom jest spory i grzanie go tylko gazem naraziloby nas na niepotrzebnie durze rachunki. Zonka chce miec cieplo w domu. Bedzie odzielny komin na piecyk bezposrednio wychodzil ze sciany na zewnatrz. Dlaczego nie mozna miec gazu i wegla? Moj hydraulik nie mowil ze to zabronione a dlugo jest w branzy?
sambor Opublikowano 1 Sierpnia 2016 #5 Opublikowano 1 Sierpnia 2016 Możesz mieć i gaz i węgiel, ale nie w 1 pomieszczeniu
Leniobec Opublikowano 1 Sierpnia 2016 Autor #6 Opublikowano 1 Sierpnia 2016 Hmm? Mam tylko jedna kotlownie w domu i zamierzam wlasnie w niej zrobic kociol i piecyk. Gdzie moge jakies szczegoly na temat tego zakazu uzyskac?
sambor Opublikowano 1 Sierpnia 2016 #7 Opublikowano 1 Sierpnia 2016 Podstawą są: "Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki " - znajdziesz wszędzie w necie, dodatkowo kilka norm- o nie jest gorzej, ale jak poszukasz to znajdziesz. Jednym ze sposobów jest podzielenie kotłowni ścianką niepalną o odporności ogniowej EI60 - czyli 60min, takie rozw znajdziesz np w linku http://ladnydom.pl/budowa/51,106579,8612349.html?i=1 Podstawą takiego pomieszczenia jest odpowiednia kubatura i wentylacja nawiewna u wywiewna.
Leniobec Opublikowano 1 Sierpnia 2016 Autor #8 Opublikowano 1 Sierpnia 2016 Rozumie. Dzieki za info. Wracajac do tematy, czy polecacie kociol OEPM?
sambor Opublikowano 1 Sierpnia 2016 #9 Opublikowano 1 Sierpnia 2016 Szczerze? - raczej nie, to nowość, ze wszystkimi chorobami wieku dziecięcego. A co do grzania wody w lecie to większość grzeje to kotłem , spalając 3-4kg / dobę, więc gaz nie ma sensu
Leniobec Opublikowano 1 Sierpnia 2016 Autor #10 Opublikowano 1 Sierpnia 2016 Tyle ze gaz mam juz podpiety do domu. Musialem to zrobic dla sasiada razem robilismy siec.
sambor Opublikowano 1 Sierpnia 2016 #11 Opublikowano 1 Sierpnia 2016 Za cenę kotła na paliwo stałe polepsz izolację budynku, daj instalację przewidzianą do kotła kondensacyjnego + kocioł kondensacyjny dobrej klasy. Oczywiście kominek jak chcesz palić żywy ogień. Największą pozycją w opłatach za gaz są tzw opłaty stałe - które są niezależnie czy palisz gazem czy nie.
Leniobec Opublikowano 1 Sierpnia 2016 Autor #12 Opublikowano 1 Sierpnia 2016 Oplaty sa za przesyl i zuzycie gazu. A o stalej nic nie wiem? Zona nie chciala kurzu w salonie i nie bedzie kominka w ogole. Izolacje dom ma dobra bo bedzie 15 styr na pustaku max 30cm i 15 styr pod dachem na calym domu rowno ulozone na plycie zelbet wylanej pod dachem, okna 3 szybowe, na parteze 10 cm styro. Coz mozna zrobic wiecej? Mimo to 230 m nie patrzy mi sie grzac gazem tym bardziej ze Zona musi miec >23 stopnie.
sambor Opublikowano 1 Sierpnia 2016 #13 Opublikowano 1 Sierpnia 2016 Jak dasz na stropie 2x 10cm zamiast 15 to już są mniejsze straty. A jak żona boi się kurzu to tym bardziej gaz + kondensat + dobrane grzejniki na 55C i spoko. Tym bardziej, że w projekcie masz powierzchnię użytkową dużo mniejszą niż podałeś na wyliczeniu z ciepłowłaściwe .pl. Moim zdaniem wystarczy ci moc grzewcza 8 - max 10kW, a nie 18 jak wyliczyłeś. W projekcie musisz mieć zapotrzebowanie na moc grzewczą - sprawdź ile tam jest podane.. Kocioł gazowy ok 17-20 kW tylko na grzanie CW, PS Z resztą ten kalkulator ze strony ciepłowłaściwe.pl zawyża moc lub wprost liczy źle.
karoka65 Opublikowano 1 Sierpnia 2016 #14 Opublikowano 1 Sierpnia 2016 A czemu nie weglowy? Ekogroszek to tanie i dobre rzwiazanie. Dom jest spory i grzanie go tylko gazem naraziloby nas na niepotrzebnie durze rachunki. Zonka chce miec cieplo w domu. Dobrze że Cię Arturo72 nie czyta, pewnie moderator miałby nockę nie do opanowania, hehe Widzisz też grzeję groszkiem.
emigrant Opublikowano 1 Sierpnia 2016 #15 Opublikowano 1 Sierpnia 2016 Zona nie chciala kurzu w salonie i nie bedzie kominka w ogole. Myślisz, że podajnikowiec to coś czystego? Brud, smród. Nie unikniesz pyłu węglowego, który będziesz nieświadomie przenosił do domu. A do kotła trzeba będzie co kilka dni latać. Już nie mówiąc jak zadymi z kotła dymem i rozejdzie się smród węglowy po domu. Nie lepiej zamiast płacić za węgiel to opłacać eksploatację pompy ciepła? Nawet jak ten dom nie jest ocieplony na miano energooszczędnego to jest wybudowany z nowoczesnych materiałów. Zapotrzebowanie będzie znikome. Albo jak masz dostęp do gazu to gaz. Węglem nic nie zaoszczędzisz, szkoda życia i nerwów na obsługę podajnikowca. To nie jest takie miłe jak się wydaje. Gaz to pełna bezobsługowość i komfort.
sambor Opublikowano 1 Sierpnia 2016 #16 Opublikowano 1 Sierpnia 2016 A bezproblemowy eko groszek też swoje kosztuje - 800-900/t
Duck Opublikowano 1 Sierpnia 2016 #17 Opublikowano 1 Sierpnia 2016 Jest rok 2016, więc moje doświadczenia i wiedza pochodzące z lat 80 nijak się mają do aktualnych przepisów, ale już mi żal, w tamtych latach na mojej ulicy wszyscy na potęgę instalowali kocioł na gaz równolegle z kotłem węglowym, ( w jednym pomieszczeniu do jednego komina), najpierw miejski a potem sami robiliśmy i wymienialiśmy palniki na ziemny, jak jeden mąż, wszystko amatorzy, ale odbiory były wykonywane w majestacie i z całym dostojeństwem. Dodam, że wszyscy żyjemy lub odchodzimy naturalnie, ale może to kwestia rachunku prawdopodobieństwa. U mnie do dzisiaj taki zestaw stoi i jak byłaby potrzeba można gaz odpalić. Wszystko się jednak raczej komplikuje, oczywiście dla naszego dobra :).
Leniobec Opublikowano 1 Sierpnia 2016 Autor #18 Opublikowano 1 Sierpnia 2016 Zdecydowalismy juz i bedzie to ogniwo i gaz w jednym pomieszczeniu. Nie wiem tylko ktory kociol kupic? Powierzchni mam wiecej niz w projekcie bo pomieszczenie nad garazem jest jako strych a tam mam pokoj +40m2. Wychodzi uzytkowej jakies 170 m2 a z grzanym garazem bedzie ponad 200. Pomozcie prosze dobrac moc kotla ogniwo eko plus m. Lub eko plus. Raczej jednak bede szedl ku M.
Gość robin60 Opublikowano 2 Sierpnia 2016 #19 Opublikowano 2 Sierpnia 2016 Kolego Leniobec@ pobudowałeś na pewno piękny dom dobrze go zaizolowałeś i chcesz wstawić do tego wychuchanego domu piec na węgiel. Czy ktoś próbował Ci to odradzić ze względu na straszny syf w kotłowni gdzie raz w tygodniu będziesz ubabrany po łokcie w sadzy. Chyba , że w kotłowni masz zlewozmywak w bardzo dobrym środkiem do mycia rąk i odkurzacz karcher którego będziesz musiał używać do jej odkurzania. Zastanów się dobrze 10 razy. Polecam Ci piec na palet z palnikiem KIPI a zapomnisz co to ogrzewanie domu. Ja 4 rok palę ekogroszkeim ale już za rok przechodzę na palet jak to zrobiła moja sąsiadka która wstawiła w taki sam piec jak mój palnik KIPI , piec w środku czyściutki gołe blachy, zapach lasu o czystości w kotłowni nie wspomnę oraz ekologii.
Leniobec Opublikowano 2 Sierpnia 2016 Autor #20 Opublikowano 2 Sierpnia 2016 Nie mam czasu idzie zima, a ja juz nie bede kombinowal z pelletem skoro nic o nim nie wiem i nie znam cen. W rodzinie mam dwie osoby ktore pala groszkiem i ich zadowolwnie za tym przemawia. Kurz bedzie w kotlowni. Nie mam unywalki ale za to mam odkurzacz centralny z wyjsciem przy ktlowni ktory pewno sie przyda.
hektoras Opublikowano 3 Sierpnia 2016 #21 Opublikowano 3 Sierpnia 2016 Pomimo tych w/w rad myślę że dobrze rozumujesz ale poczytaj jeszcze na forum o tych piecach. Jak możesz to podaj bliżej na priv. gdzie budujesz może coś podglądnę, podpowiem, coś wykorzystam z twoich doświadczeń. Nie spiesz się z wyborem - jeszcze do zimy daleko. A co do pelletu to sam się zastanawiam. Ja w moim regionie (ok. Rzeszowa kier. południowy) coś nie coś się orientowałem o piecach z podajnikiem i to z tłokiem lub ślimakiem - w tym także proponowanych przez Ciebie i najczęściej większośc gdy miała przyzwoicie ustawione programatory w piecach i dobrze wykonane instalacje (PODSTAWA) to była zadowolona.
Gość jacek61 Opublikowano 3 Sierpnia 2016 #22 Opublikowano 3 Sierpnia 2016 Pelletu bym nie skreślał bo mieszkasz w rejonie gdzie rośnie najwięcej buka w Polsce. Jak na olx wpisałem pellet i Rzeszów to ceny zaczynały się od 400zł, oczywiście to trzeba konkretnie sprawdzić. A jeżeli chcesz mieć kocioł na ekogroszek to kupuj taki jak maja twoi znajomi bo są zadowoleni, przy okazji zapytaj po ile kupują węgiel.
Leniobec Opublikowano 3 Sierpnia 2016 Autor #23 Opublikowano 3 Sierpnia 2016 Moi znajomi mają, zwykłe kotły bez sterowania Ecoel. Na mam kotłownię przygotowaną pod to więc wybieram ogniwo. Buduje dom w okolicy strażackiej w Rzeszowie.
SUSPENSER Opublikowano 5 Sierpnia 2016 #24 Opublikowano 5 Sierpnia 2016 To nie lepiej było RBR-K wziąć z eCOAL ?
Leniobec Opublikowano 6 Sierpnia 2016 Autor #25 Opublikowano 6 Sierpnia 2016 A co to jest za piec i dlaczego go proponujesz zamiast ogniwa?
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.