Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Basenu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam panowie w sobotę rozłozyłem basen ok.15m3 wody i zamierzam zrobic jakąs prosta instalację do podgrzewania wody wymyśliłem zeby do tego celu użyc wężownicy ze starego Junkersa,którą zamontował bym w jakiejś metalowej beczce w ktorej palił bym drewnem do wezownicy bym podłączył pompe basenową. Tylko sie zastanawiam czy weżownica moze być cała w ogniu czy tylko kej cześc zeby jakieś luty w niej nie pusciły weżownicy jeszcze nie mam ale widziałem ze za 80 zł mozna kupic co sadzicie o takim pomyśle???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejnik panelowy pomalowany na czarno w słoneczny dzień potrafi sporo ciepła przekazać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby ogrzać 15 m3 o 10C potrzeba duuużo ciepła - ok 175-180kWh energii cieplnej, ciężko to będzie podgrzać ogniem z beczki lub starym kaloryferem.

 

Może lepiej zabarwić wodę w basenie na kolor czarny. ;)

Sama się wtedy szybciej nagrzeje  :D

 

Alternatywą może być pomalowanie basenu od środka na czarno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor smiechy śmiechami, ale ogrzewanie energia słoneczną wyjdzie najtaniej, a taki kaloryfer jest bardzo tanim i skutecznym kolektorem słonecznym. Z resztą w takiej instalacji nikt nie powinien oczekiwać że nagrzeje wodę w jeden dzień, za to znacznie przyspieszy czas ogrzewania basenu do temp. użytkowej. Są również kolektory plastikowe do ogrzewania wody w basenie. Polecam jako lekturę YouTube

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nadal podrąze temat weżownicy od junkersa ila takowa mniej wiecej ma pojemnosci i czy sie nie stopi np:jak bym ja cała chciał grzać np: w beczce ? Ewentualnie junkers mala instalacja i to pod butle na propan butan podpiać???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bajabongo daj sobie spokój z takim podgrzewaniem basenu, który stoi na ziemi. Co prawda to jest mały basen, ale w taki sposób nie zagrzejesz w nim wody. Trzeba poczekać aż noce będą ciepłe i dni słoneczne, kupić solar plastikowy, one są z poliwęglany komorowego, np 6m2. Dodatkowa sprawa to jaki masz filtr, bo jak na wkłady 10 cali to ta pompka nie przepchnie wody przez taki solar, musi być mocniejsza z filtrem piaskowym lub najtańsza pompka z ciastoramy i jakiś prymitywny sterownik z temp włączania pompy.

 

takie podgrzewacze sprawdzają się w basenach wkopywanych z ociepleniem dna i ścian, na górę dajesz folię bombelkową lub zadaszenie z poliwęglanu, wtedy to ma sens ekonomiczny i komfort użytkowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Może na początek pomyśl czy nie lepiej by było np. obudować czymś ten basen. Widziałem takie konstrukcje z drewna, okalające rozkładane baseny. Do tego ścianki zewnętrzne były chronione ociepleniem. Chyba wełna mineralna była położona dookoła basenu. Po nagrzaniu od słońca długo trzymał temperature.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
  • 2 miesiące temu...
  • 4 tygodnie później...

Witam zrobiłem ogrzewanie basenu z kotła zasypowego i jest prawie ok. tzn 3 godz. i mam wodę  zagrzaną o 6st., nagrzewam tak do 27-28st. Problemem jest brudzenie wody i trzeba codziennie odkurzać, nie będę już w tym sezonie zakładał filtrów za kotłem tylko na drugi rok chcę grzać wodę przez wymiennik. Basen ok. 7m. wody, filtr piaskowy Saturn mini, kocioł mam 15kw i zastanawiam się jaki wymiennik wybrać i jakiej mocy, nie chcę też za bardzo iść w koszty, czy któryś z tych byłby dobry? czy ten tańszy będzie ok.1270097835_Zrzutekranu(144).thumb.png.ce2f86d04c33f3ec3af82d292df9a6fb.png1264846876_Zrzutekranu(146).thumb.png.53b8af5b7b1d91973b24a1c359eacbb7.png175100545_Zrzutekranu(148).thumb.png.be8b4d79232d7e1dee0aaf73a2a12f3f.png890675212_Zrzutekranu(149).thumb.png.12ccfb6ae4131d909d1f1160d36d28ed.png

 

Zrzut ekranu (145).png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrałem trochę mocniejszy, nie wiem jeszcze gdzie to podłącze? mam dwie opcje 1. stary kocioł zasypowy w pomieszczeniu obok basenu 5-6m lub podajnik w kotłowni ale do basenu 20m, wszystko ma plusy i minusy. 1432057358_Zrzutekranu(150).thumb.png.6aaad4a0844ea5dc96e18a0044290ce3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.