Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Zawor Mozna Zamontowac Aby Bojler Nie Grzal Ciagle


stanislaw42

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam takie pytanie czy jest jakis zawor , ktory mozna zamontowac przed bojlerem aby nie grzac go ciagle. Ja mam ogrzewanie na paliwo stale/ ekogroszek/ piec z podajnikiem z Galmetu oraz zasobnik do wody 140litrow tez z Galmetu. Centralne ogrzewanie i zasobnik jest ogrzewane jednoczesnie tz. nie posiadam rur od pieca do zasobnoka osobno. Chcialbym zamontowac jakis zawor ktory by mi zamykal doplyw do zasobnika i utrzymywal temperature np 50 stopni. Teraz mam bez zaworu jak grzeje ciagle to temperatura w zasobniku jest wyzsza niz na piecu bo nic nie reguluje przeplywu . Myslalem ojakims termostacie i zaworze czy cos takiego jest.

Prosze o porady.

 

Pozdrawiam

Stanislaw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój piec ma prawdopodobnie możliwośc sterowania pompą ładującą zasobnik c.w.u. Jeżeli na zasilaniu podgrzewacza nie masz pompy ładującej to możesz zamontowac jakiś elektrozawór ( czy zawór z siłownikiem ) i sterowac go ze sterownika pieca jako pompa c.w.u. Wystarczy tylko czujnik c.w.u. zamontowac w podgrzewaczu. Osobiście nie zmieniałbym tego tylko ewentualnie zamontowałbym termostatyczny zawór mieszający (http://www.allegro.pl/item528782782_zawor_termostatyczny_mieszajacy_3_4_35_60%5E.html) na c.w.u. żeby obniżyc jej temp. poprzez domieszanie zimnej.Ja tak mam i działa super. Przy wyższych temp. w podgrzewaczu ( więcej niż 60 ) nie masz ryzyka rozwoju żadnych bakterii a i wody ciepłej jest znacznie więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w takiej sytuacji proponuję zwór elektromagnetyczny i do tego sterownik temperaturowy taki jak do pomp. Zasada prosta sterownik gdy temperatura nie osiągnie wymaganej wartości załączy elektrozawór (tzn otworzy go) a jak go osiągnie odłaczy go (zamknie go)

 

cena sterownika 50-70 zł, cena elektrozaworu uzależniona od średnicy i producenta ok 250 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze zrozumiałem ma Pan kocioł z zasobnikiem połączone w układzie szeregowym, co oznacza, że woda z kotła zawsze przepływa przez zasobnik, a dopiero potem zasila instalację co. Propozycja Pan yozika z termostatycznym zaworem mieszającym po stronie ciepłej wody użytkowej, tj. na jej wylocie z zasobnika jest w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem. Tym, że zasobnik jest cały czas zasilany z kotła nie należy się przejmować nie tylko z powodów, o których wspomniał Pan yozik, ale również dlatego, że pełni on dla kotła funkcję swoistego bufora bezpieczeństwa na wypadek nadmiernego wzrostu temperatury w kotle, a ilość ciepła jaką pobiera w pełni naładowany zasobnik to około 1,8-2,0kW na dobę. Ponad to ma Pan zapewniony w ten sposób priorytet ciepłej wody na potrzeby bytowe bez używania jakichkolwiek elementów przełączających, ładujących, regulujących. Praktyka pokazuje, że najprostsze rozwiązania są najbardziej niezawodne.

Pozdrawiam

Zetka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Nie wiem czy Twój sterownik pieca CO ma opcję sterowania zbiornikiem cwu .Ale jeżeli nie to zakup STEROWNIK RÓŻNICOWY dostępny na Allegro za 38zł bez obudowy lub z obudową - jest troche droższu i do tego pompę co /dodatkową + zawor zwrotny i zamontuj to w obig grzewczy zbiornika cwu /ja nie jestem zwolennikiem tego obecnie lansowanego rozwiązania ale wydaje mi się że jest najtańsze. Osobiście mam zamontowany zawór kulowy , którego nastawia sterownik pieca CO. Jeżeli msz dojście do takiego rozwiązania to uważam je za najtańsze w eksploatacji .Można też zastosować zawór elektromagnetyczny / miałem do ubiegłego roku taki zawór ale dokonałem jego wymiany ze względu na nieco wolniejszy przepływ czynnika grzewczego -wody w

stosunku do zaworu kulowego / Dla zorientownia możesz zaglądnąć na strony Allegro jet tam wiele sterowników różnicowych ale wyżej wspomniany ma nr 538240589 pozdrawiam . nek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla ciebie jest jedno rozsadne rozwiazanie problemu zawór grzejnikowy o srednicy min 3/4 i do tego dłowica z kapilara nastawiona na 45-50st stare jak swiat i działa komplet ok 220zł i po robocie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję danfossowski zawór

 

Karta katalogowa post-4692-1233129713_thumb.jpg

post-4692-1233129703_thumb.jpg post-4692-1233129691_thumb.jpg i dodatkowo jeszcze ogranicznik temperatury powrotu post-4692-1233129676_thumb.jpg

 

fjv.jpgTermostatyczny ogranicznik temperatury powrotu typu FJV

 

FJV jest termostatem bezpośredniego działania do automatycznej regulacji temperatury wody powrotnej z wymienników ciepłej wody w węzłach cieplnych i temperatury wody powrotnej w instalacjach ogrzewania z pętlą mieszania wody.Nie wymaga dodatkowego czujnika temperatury. FJV powoduje, że woda powrotna jest

ochładzana do żądanej temperatury przed powrotem do źródła ciepła.

Karta katalogowa. zawory te są orginalnymi urządzeniami i bardzo niezawodne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyliłem zawory. Podaje właściwy. Tamten też chciałem przedstawić a wyszło w odwrotnej kolejności.

 

avtb.jpg

 

AVTB regulator temperatury mający zastosowanie do regulacji temperatury w wymiennikach pojemnościowych, wymiennikach płytowych ,podgrzewaczach olejowych itp. Zawór zamyka się przy wzroście temperatury.

 

post-4692-1233130797_thumb.jpg

post-4692-1233130822_thumb.jpg

post-4692-1233130839_thumb.jpg

post-4692-1233130848_thumb.jpg

post-4692-1233130867_thumb.jpg

post-4692-1233130886_thumb.jpg

post-4692-1233130896_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Widziałem kiedyś instalację, w której na zasilaniu bojlera był zamontowany zawór termostatyczny 1" i do tego głowica z kapilarą na zakres temperatur 40-60 stopni C (od podłogówki?). Układ działał prawidłowo tyle, że był dośc wolny.... No i miał jedną wadę (??) - po zamknięciu przepływu przez zawór musiał być do kotła podłączony jakiś odbiornik ciepła (grzejnik) - no ale to chyba jasne :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.