Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Piec ? Na Drewno Najcześciej


dziadek2207

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

budynek już jest - teraz go wykańczam - dziś zacząłem hydraulikę ze znajomym rozprowadzać i się wszystko co zaplanowałem pozmieniało

 

i tak

 

ocieplenie 15cm styropianu

ogrzać trzeba 180m2 w tym 70m2 podłogówki

 

w projekcie miałem kocioł na 24kw

ale chciałbym piec typowy na drewno bo mam go bardzo dużo - duża komora zasypowa - jaki będzie najlepszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki to kocioł 24 kW z tego projektu? Podejrzewam że jest to kocioł gazowy i może to odpowiadać potrzebom podgrzewu cwu bo na pewno na CO nie jest Ci potrzebne 24 kW. Planujesz instalację mieszaną podłogowo- grzejnikową i bezpośrednia współpraca takiej instalacji z kotłem na drewno będzie trudna. Kotły na drewno dla prawidłowej pracy wymagają  wysokich temperatur spalania (co daje wysokie temperatury wody zasilającej), a dla samego kotła najlepsze są dość wysokie temperatury powrotu i niestety często powstaje nadmiar ciepła którego instalacja nie jest w stanie przyjąć. Najlepszym rozwiązaniem dla takiego kotła jest współpraca z buforem ciepła.  Do instalacji bufora wymagane jest sporo miejsca .Samo drewno też nie jest paliwem idealnym gdyż musi być suche co wymaga odpowiednich warunków przechowywania  i najlepiej aby było to drewno liściaste

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomyłka

 

25KW na pellet z podajnikiem i sterowaniem - ale chce piec zamienić na typowy pod drewno bo mam bardzo dużo liściastego i to tego sezonowanego

 

nad buforem się zastanawiałem ale brak miejsca mi to szybko rozwiał - zamiast bojlera spróbuje pompę ciepła GALMET Basic 2 GT powietrze - woda 1,92kW - 200L

 

ale w takim wypadku uważam że 25KW to dużo za dużo przy dobrym ociepleniu nowym budownictwie - a piec nie może być za mały i za duży -więc coś ok 19-20 KW by chyba pasowało - tylko jaki????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepłowłaściwie.pl ,oblicz zapotrzebowanie. 17-19 kw będzie za duźy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"na szybko" licząc w nowym budynku 180m2 x 60W/m2 =  11kW

 

Np. kocioł dolnego spalania z dużą komorą (zainteresuj się np. kotłem MPM ze zmniejszonym palnikiem, możesz o nim sporo poczytać na forum)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11kw a mnie wyszło 17kw - nowe budownictwo ale nie żadne pasywne czy cuś

 

to jak ma 180m2 to potrzeba 18kw nie tak??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie, przy 140m2 nieocieplonego 110 letniego domu z litej cegły ,nie da się ciągle palić przerobionym DSem o mocy 10-12 kw. bo bym się ugotował. Palę tylko drewnem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dziadek2207

http://cieplowlasciwie.pl to nie program analityczno-symulacyjny, tylko poglądowy na daną, uśrednioną sytuację. Więc nie ma co barć do serca tych wyników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściany zewnętrzne z 10cm porothermu ? Mało możliwe chyba nie ma nawet takiego wymiaru pustaka ceramicznego. jest chyba 11.5cm, ale używa się go do działówek.

ŚCIANY ZEWNĘTRZNE BUDUJE SIĘ MINIMUM Z 24 cm pustaków !!

 

Nie masz zaizolowanego strychu, od tego zacznij, patrz że się zwróci w ciągu roku-dwóch na ogrzewaniu, do tego mniejszy piec mniej opału potrzebuje.

 

 

logan ten kalulator sumiennie wypełniony na prostej bryle i jednolitej konstrukcji jest wiarygodny, albo wiarygodniejszy niż ulotki pieców, którymi ludzie się sugerują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepłowłaściwie.pl ,oblicz zapotrzebowanie. 17-19 kw będzie za duźy.

 

miałem obliczyć - obliczyłem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściany zewnętrzne z 10cm porothermu ? Mało możliwe chyba nie ma nawet takiego wymiaru pustaka ceramicznego. jest chyba 11.5cm, ale używa się go do działówek.

ŚCIANY ZEWNĘTRZNE BUDUJE SIĘ MINIMUM Z 24 cm pustaków !!

 

Nie masz zaizolowanego strychu, od tego zacznij, patrz że się zwróci w ciągu roku-dwóch na ogrzewaniu, do tego mniejszy piec mniej opału potrzebuje.

 

 

logan ten kalulator sumiennie wypełniony na prostej bryle i jednolitej konstrukcji jest wiarygodny, albo wiarygodniejszy niż ulotki pieców, którymi ludzie się sugerują.

 

 

mój błąd poprawiłem

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1930

 

poro 25 plus styropian 15

projekt MURATOR C288 WYKONANY

 

pomóżcie proszę

czas coś wybrać bo czas coś kupić

 

 

nadal wychodzi 17,7kw

projekt proponuje mi 24-25kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba z tą izolacją od góry cos nie tak. Tobie mpm ds 12-14 kw to troche nawt za duźy. Musisz tylko ocieplić strop albo coś źle obliczyłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MPM – DS II i ma tylko manualny termometr - a jakieś sterowanie cyfrowe podłogówka - grzejniki - ciepła woda tryb letni ??

 

 

 

 

 

DOCZYTAŁEM - WSZYSTKO JUŻ WIEM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no nie możliwe - jeśli ocieple strop i dach jak zaznaczyłem to wyszło mi 6,9kw

 

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1930

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no 20-22 raczej bym chciał bo synek 3,5 roku i planuje drugie bo na więcej w tym kraju mnie nie będzie stać niestety - to tak na spokojnie plus bojler 200L ( tzn to będzie pompa ciepła 200L ) ale zimę będzie woda grzana z pieca więc tak 17kw to będzie nie za dużo a w sam raz ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś MPM 8-10 by był chyba nawet ciut za duży, jeszcze jak będziesz miał dużo podłogówki to może być problem bez bufora.

 

 

 

Jakoś kombinujesz dziwnie, nie lepiej kocioł zasypowy + bufor ? wtedy to i te 25kW se wstawisz jak będziesz chciał, w lato napalisz na ciepłą wodę raz na kilka dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciepła woda w lato z pompy ciepła 2kw GALMET - kombinuje bo mam lasu ponad 40ha - ty byś nie kombinował - mógłbym kupić piec na ekogroszek z podajnikiem ale jak mam tyle lasu mam gdzie je wietrzyć suszyć itp to muszę MIEC piec na drewno :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciepła woda w lato z pompy ciepła 2kw GALMET - kombinuje bo mam lasu ponad 40ha - ty byś nie kombinował - mógłbym kupić piec na ekogroszek z podajnikiem ale jak mam tyle lasu mam gdzie je wietrzyć suszyć itp to muszę MIEC piec na drewno :)

 

Jeżeli masz takie możliwości,proponuję zastanowić się nad takim rozwiązaniem:

 

http://sprzedajemy.pl/podajnik-na-zrebki-trociny-witkowski-uklad-z-mieszadlem-nowo,25222992

 

Podłączyć zestaw do kotła zasypowego,wyłożyć komorę spalania ceramiką i palić.

Ok 25 m3 zrębki wystarczy na ogrzanie Twojego domu.

Tanio i b. wygodnie,po co latać kilka razy do kotłowni na dobę i dokładać drewno do kotła.

Tym sposobem spalisz każde drewno z przecinki lasu,gałęziówki różnego rodzaju,wystarczy dobry rębak na 25mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając 40 ha lasu i tak musisz drewno sprzedawać, bo dla Ciebie to kilkadziesiąt razy za dużo. A za gotówkę możesz mieć węgiel, gaz i wygodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli moge sie podpiac do tematu jestem w podobnej sytuacji tylko nie mam lasu ;) robia mi wlasnie centralne w domku ok 185m podlogowki jest ok 160m , 7 grzejnikow ,wymiennik wody 140l dwuplaszczowy,i zastanawiam sie nad śmieciuchem firmy SKED bedzie to moj 1 piec wiec nie mosi miec wodotryskow ma byc prosty w obsludze nie za drogi i znalazlem takie cos  http://allegro.pl/sked-25kw-producent-nawiew-promocja-i5991075766.html prosze was o opinie czy warto go kupic czy nie jest za maly itd.budynek nie ma ocieplenia i jeszcze ze 2 lata nie bedzie mial ;) bede wdzieczny za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

duży jak na 180m ale może dlatego że bez ocieplenia - weź proszę wypełnij http://cieplowlasciwie.pl/start i zobaczymy co tobie wyjdzie czy to prawda czy nie

bo mi strona napisała że potrzebuje pieca 7kw na 180m w tym 70m podłogówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.