Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sas Uwg12Kw-Bufor-Tylko Grzejniki


polonez123

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mieszkam w budynku dwupiętrowym (budynek z lat 50-tych-„dwuklatkowiec”).

Budynek ocieplony-poddasze i piwnice również – taki „termosik”. Do ogrzania mam dwa mieszkania na parterze i 1-wszym piętrze o łącznej powierzchni 120m2. Ogrzewanie tylko c.o.-w mieszkaniach są zainstalowane grzejniki aluminiowe. Okna w mieszkaniach są plastykowe. Komin jest wysoki na 12m, a jego średnica to  f160mm.

Posiadam kocioł SAS UWG 12kW. Od ponad dwóch tygodni palę od "góry" i jest prawie rewelacja. Zostaje troszkę duża warstwa sadzy na" zawirowaczach". Mam jeszcze zamiar zamontować kierownicę powietrza wtórnego. Przy tych temperaturach wystarczyłby piec o mocy 7kW.

Mam następujące pytania:

  • Chciałbym podłączyć BUFOR- ile w moim przypadku pojemności?
  • ogrzewanie tylko c.o i grzejniki aluminiowe-czy ma to sens?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o to chodzi.

 

Dobiera się grzejniki na przykład do docelowej temp. w pomieszczeniu 20*C, o temp. zasilania 75*C i powrotu 60*C. Wymiar grzejnika np.  22C/600/900 przy zapotrzebowaniu 1500 na dane pomieszczenie. 

 

Jeżeli grzejnik jest mniejszy, a zapotrzebowanie takie samo musi rosnąć temp. zasilania i na odwrót.

 

Więc jeżeli masz np dobrane grzejniki do wysokich temp. zasilania to bufor może być trochę bezsensu. 

 

Lektura w linku http://czysteogrzewanie.pl/instalacja-grzewcza/instalacja-grzewcza-jak-to-sie-robi/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie w każdym przypadku montaż bufora się opłaca. U Ciebie również, pozwoli ustabilizowac pracę kotła. Tylko czy 1000l to trzeba by policzyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po obliczeniach wyszło że w jednym pokoju muszę dołożyć cztery "żeberka" . Osiągnięcie temperatury 23°C w pomieszczeniach  muszę dostarczyć do grzejników wodę o temperaturze 40°C.

 

Bufor 1000L przy tej mocy kotła (palę tylko węglem) w jakim czasie osiągnie temp.80°C ?

Jak to zrobić technicznie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można. Wystarczy zastosować zawór 3d (komfortowo by było jakby ów zawór sterowany był pogodowo).

Zawory termostatyczne w niektórych pomieszczeniach mogą pomóc regulować temperaturę w zależności od potrzeb ale nie we wszystkich.

Wszystko da się wykonać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 3d i pogodówka wystarczy, ewentualnie sterownik pokojowy.

 

Ja wybrał bym pokojowy, to nie kocioł gazowy żeby minimalizować spalanie.

 

A termostaty tak jak napisał papasmurfek, mogą pomóc, a nie zaszkodzą. Jak pozakręcasz wszystkie grzejniki to woda w buforze się nie zagotuje :) przy rozładowywaniu oczywiście :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 4 lata później...

, Mam taki uklad jak dobrze ustawic piec aby naładował  bufor i sie wyłączył czy przeszedl w stan spoczynku pale fopiero 4 dni i nie wiem jak to wszystko zegrac nigdy nie palilem w takim piecu pokladnie nie wiem jak jest to wszystko podlaczone hydraulik ktory podłączał instalacje zachorowsl i nawrt nie wiem co z nim bo sie nie odzywa nie mam pojecia co zrobic 

DSC_0079.JPG

DSC_0078.JPG

, Mam taki uklad jak dobrze ustawic piec aby naładował  bufor i sie wyłączył czy przeszedl w stan spoczynku pale fopiero 4 dni i nie wiem jak to wszystko zegrac nigdy nie palilem w takim piecu pokladnie nie wiem jak jest to wszystko podlaczone hydraulik ktory podłączał instalacje zachorowsl i nawrt nie wiem co z nim bo sie nie odzywa nie mam pojecia co zrobic piec to sas bio comfort 12 kw na pellet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.