Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Od roku czytam forum ale dzisiaj sie zarejestrowałem i postanowiłem co nieco napisać n.t palenia owsem, pszenica etc.

Mam kocioł Stalmark DUO BOSS 29kW z podajnikiem tłokowym,wymiennik CWU 300l oraz zawor 4D w instalacji, ogrzewam do okolo 400m2, instalacja miedz z podlogowkami w łazienkach. Do ocieplony .

Kotlem pale od września do kwietnia / maja na CO i CWU. Poza sezonem CWU z bojlera gazowego.

Z uwagi na to ze po gospodarstwie rolnym rodziców zostało mi kilka ton owsa i pszenicy postanowiłem jakieś 4 lata tem spróbować palic tym w piecu. Próby wyszly pomyślnie wiec od 4 lat bawię sie w farmeta i obsiewam swoje areały  :)

Co do ilości spalonego dziennie paliwa to wyglada to tak:

przy pogodzie jak mamy obecnie czyli okolo 0 stopni piec połyka jakies 2 wiadra 20 l owsa dziennie( zważyłem ze w jednym wiadrze jest okolo 13-14 kg owsa)

Nie jest źle - przy większych mrozach w ubiegłym roku  wychodziło mi dziennie około 3-4 wiader. Zacząłem wtedy robic mieszake z mialem 19 w proporcji 3 wiadra owsa + 1/2 wiadra mialu - wtedy na 3 wiadrach takiej mieszanki było ponad 24h palenia

Na samym owsie bardzo dlugo "zbierał" sie kocioł ze stanu podtrzymania, długo pracował wentylator ( prąd tez kosztuje) a druga sprawa nie chciało mi sie az tak często z wiadrami biegać :) 

Na piecu temp zadana 61 st C, CWU  60 C. Mam włączona ochronę powrotu. Komin suchy, sadzy trochę jest,  ale nie ma tragedii. Półki w piecu co 4 dni trzeba przeczyścić. Popiół - no niestety 2 x dziennie trzeba biegać :(

Co do kosztów  spalania owsem nie będę zabierał głosu gdyż biorę dopłatę z ARiMR do upraw, wiec koszty de facto zadne.

 

Na marginesie próbowałem tez palić zrębkami z takiego rębaka ogrodowego - zrębki długości ok 1-2 cm. Podajnik dawał rade, paliło sie to całkiem przyzwoicie ale niestety  zaczęły sie problemy z komine i jego smoleniem itd... (kiedys miałem kocioł na Holzgas i wiem juz czym to "śmierdzi") Spalanie drewna ma swoje wymagania i bez ciągłego dostępu powietrza mozna sobie zrobic co najwyżej koszt w postaci zaklejonego skutecznie komina ktory pozniej trzeba długo i mozolnie przywracac do stanu normalności:(

 

Reasumując - przy temperaturach do 0C sam owiec- czyli jakieś max 30 kg/dzień. Jak zimniej mieszanka owsa i miału, lub owsa i przesnicy w proporcji 2 do1 . I tak to w miarę ekonomicznie wygląda zwłaszcza ze kocioł bez żadnych przeróbek, palników itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie duże spalanie jak na tak duży piec i powierzchnię. Ciekawe czy spalanie owsa uzależnione jest od odmiany? KBkalwi a nie robi Ci się smola od mokrego owsa?

 

Defro Komfort Eko Duo Uni R 25 kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie tylko pytanie, czy na zdjęciach dobrze widzę ruszt wodny? Jeśli tak, to pozazdrościć tego białego "meszku" ;) pewnie spalasz z  nadmiarem powietrza ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jeszcze jaką masz dmuchawę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz tak to wygląda

Jakie sugestie?

A czopuch ma być otwarty?

Przepraszam za zdjęcia do góry nogami.

 

Kurcze na zdjęciach na retorcie widać takie żółtawe, rdzawe naloty...czyżby nieszczelność retorty???

 

I tu pytanie jeżeli osylikonuje retorte mogę palić na ruszcie awaryjnym?

post-67229-0-05995400-1480716598_thumb.jpg

post-67229-0-03258200-1480716623_thumb.jpg

post-67229-0-03265400-1480716649_thumb.jpg

post-67229-0-31455100-1480716709_thumb.jpg

post-67229-0-81029200-1480716735_thumb.jpg

post-67229-0-13092600-1480716764_thumb.jpg

post-67229-0-45027600-1480716790_thumb.jpg

Edytowane przez KBkalwi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Big guns co Ty masz za pooielnik jeżelu spalając dwa wiadra 20l musisz dwa razy dziennie popiół wyciągać? U mbie spale 7 wiader i raz dziennie wybieram popiół....hmmmm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Big guns co Ty masz za pooielnik jeżelu spalając dwa wiadra 20l musisz dwa razy dziennie popiół wyciągać? U mbie spale 7 wiader i raz dziennie wybieram popiół....hmmmm

Nie wiem czym palisz i czy paliłeś owsem ale on przecież przy piecu z podajnikiem tłokowym nie spali ci sie na pyłek tylko zostaje w postaci spalonych łusek, wrecz małych spalonych ziarenek. W palcach jestes go w stanie rozkruszyc ale w pojemniku na popiół objetosciwo sporo miejsca zajmuje. Po wsypaniu do wiadra jakies 3/4 jak to ugnieciesz drugim wiadrem to objetosc zmniejszy sie o połowę. Opróżniam pojemnik 2 razy dziennie - rano po nocy jest go polowa ale gdybym zostawił to do wieczora zanim wrócę z pracy na 100% by sie juz przepelnił . Uściślając - przy takim spalaniu jak opisałem mam 1,5 pojemnika popiołu owsianego dziennie - czyli po dobrym ubiciu niecałe 3/4 wiadra. W komin popiołu nie puszczam - dmuchawa odpowiednio wyregulowana.

Edytowane przez BgGuns
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.