Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Kotła Do Nowego Domu Ok180M2


Wojti85

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

problem jak w temacie potrzebuje fachowej porady użytkownika nie instalatora jakiej mocy

piec z podajnikiem moim faworytem jest defro komfort eko PZ zastanawiam się nad 12kW tylko

czy moc nie za duża, a może w sam raz?.

Dom wybudowany w 2015r
Na wstępie niezbędny wynik ze strony http://cieplowlasciwie.pl/wynik/14nu
Różnica ze strony, a z tym co jest w rzeczywistości wynika z nieregularnych linii obrysu
domu, który widać w załączonych rzutach (parter, poddasze).

Powierzchnia do ogrzania według moich obliczeń to ok 177m2 jeśli wliczę w to garaż i
kotłownię zwiększa się do 220m2. Parter w większości w podłogówce + grzejniki na wypadek
szybszego dogrzania. Półpiętro (pom. nad garażem podłogówka + 2xgrzejnik).

Poddasze w większości grzejniki, jedynie łazienka i trochę korytarza w podłogówce.

Nawiasem mówiąc obliczałem straty ciepła każdego pomieszczenia z osobna na stronie regulusa
i wynik był bliski temu co podaje ciepłowłaściwe na cały dom z garażem i kotłownia 10,5kW a
bez oscyluje 7,6kW. Do tego chciałbym ogrzewać cwu na chwilę obecna dla 2 dorosłych i 2
dzieci.

A i jak się ma do tego 60-70kW\m2 dla nowego budownictwa ??
w takim przypadku piec wychodzi z większą mocą
60W\m2 220m2 to 13,2kW
60W\m2 177m2 to 10,6kW (w tym przypadku defro 12kW powinno dać sobie radę, nie wiem co z cwu czy trzeba doliczyć 3kW)
70W\m2 177m2 to 12,4kW (i tutaj piec 12kW mógłby sobie dać radę tylko nie wiem co z cwu i ewentualnym dogrzaniem garażu i kotłowni, ale w tym przypadku myślę ze kociołek i rury sobie poradzą)

W projekcie budowlanym i zamiarach żony jest kominek którego na chwilę obecną nie chce brać pod uwagę w obliczeniach, gdyż nie wiem na jakim etapie budowy zostanie zamontowany i czy w ogóle.

Za wszelkie opinie i sugestie z góry dziękuję.

Pozdrawiam

post-67186-0-19593700-1454350479_thumb.jpg

post-67186-0-16407300-1454350507_thumb.jpg

Opublikowano

dlaczego chcesz zakładac 60-70W/m2 ???

nie lepiej zlecić porządny audyt za 400PLN-ów i wiedziec dokładnie ile mocy Ci będzie potrzebne

zakładanie na oko przy nowych technologiach i dobrych materiałach moze skutkować przestrzeleniem wyniku nawet o 50% lub więcej

ja bym raczej na oko przyjmował 50W dla nowego domu z taka izolacja a jak widac na stronce wychodzi 36W- ty chcesz liczyć 70W czyli wynik będzie sporo  wyższy

OZC pozwoli Ci dobrać czajnik i zaoszczędzić przez kolejne kilka- kilkanaście sezonów na opale na skutek pracy kotła z wyższa sprawnościa przez większą część sezonu

mozesz więc wydac troszkę teraz albo sporo przez kolejne sezony grzewcze na marnowanie opału w zbyt dużym kotle

Opublikowano

60-70W\m2 brane jest z Twojego poradnika ale nie jest to wartość ostateczna tylko jedna z kilku opcji, a te 10-20W\m2 różnicy zmienia zakres kotła znacząco bo może to przekroczyć przykładową moc 12kW kotła i wchodzimy już na większy pułap np 15kW.
Nie chce się opierać tylko na obliczeniach strony ciepło właściwe tylko na wielu źródłach i opiniach użytkowników, dlatego liczyłem straty ciepła poszczególnych pomieszczeń ze strony regulusa i do tego pytam o rade i oszacowanie .
Profesjonalne OZC jest brane pod uwagę ale na chwilę obecna chciałem poznać opinię innych użytkowników którzy już mają piece o danej mocy np12kW na powierzchnię rzędu 200m2.

Opublikowano

Wojti, jak jest jeszcze możliwość to przemyśl jeszcze raz samo ogrzewanie, tzn grzejniki i ogrzewanie podłogowe. Przy nowym domu z takim ociepleniem lepiej będzie jak się zdecydujesz na jeden system, albo to, albo to. Robienie instalacji mieszanej, znając życie, niesie ze sobą możliwość wtopy, która później będzie odbijać się na komforcie. Rób grzejniki lub ogrzewanie podłogowe (z akcentem na to drugie), łatwiejsza instalacja i mniejsza szansa na porażkę instalatora.

Dodatkowo warto dodać izolacji poddasza, bo 27 cm wełny szału nie robi, celuj w 30-35 oraz dokładnie przemyśl dodatkową izolację na suficie w garażu, nawet 10 cm styro.

 

Co do samej mocy kotła to Timon wyraził już swoją opinię nt mocy, ja od siebie dodam że po wykonaniu prawdziwego OZC będziesz wiedział w którą stroną iść, a skoro obawiasz się że kocioł będzie za mały i może nie dać rady, to do zasobnika cwu dajesz grzałkę 2kW z termostatem i po sprawie. Wiem, że w obecnych czasach taki archaiczny sprzęt nie jest powodem do dumy, ale doskonale spełnia swoją rolę, mała inwestycja a spokojnie da radę zagrzać wodę w zasobniku.

 

Kominek hmmmm, szkoda że w rogu pokoju bo taki 10-12 kW spokojnie ogrzeje chate jak nie ma prądu. Na etapie wykończeniówki rozprowadź rury do dgp, a wkład i reszta niech czeka na lepsze czasy.

 

Pozdrawiam

 

PS. ten kocioł którym się interesujesz posiada ruszt wodny? Nie idź tą drogą, poraszka i syf. Poczytaj na forum o ruszcie wodnym w kotłach, nic dobrego z tego nie będzie.

Opublikowano

tyle ze ja pisałem poradnik 4 lata temu prawie a od tamtej pory trochę się zmieniły przepisy i materiały. poza tym piszę tam o szacunkach jedynie

dokładne dane będa tylko z audytu i to zrobić polecam. tylko nie takie z portalu aukcyjnego dla sztuki ale porządne przez fachowca zrobione. wtedy będzie pewność

w kwestii kotła zaś to poza 1 który nie da rady pracowac z mocą wyższą niż nominalna to każdy inny ma palnik większej mocy niż sama moc kotła

jeśli więc przyjdzie zima stulecia to da się radę wycisnąć dodatkowe 2-4KW ponad moc nominalną. podejrzewam że defro komfort eko 12KW spokojnie da radę wycisnąć co prawda z nieco niższą sprawnością 15KW.

nie ma też co próbować porównywać w sposób w jaki chcesz to zrobić

kocioł 12KW może w jednym przypadku być na styk dla domu 200m a w innym mieć jeszcze spory zapas. wszystko zależy od konstrukcji i materiałów użytych do budowy i ocieplenia. no i oczywiście od poprawności wykonania termoizolacji. można dać super wełnę w skosy, ekstra styropian o mega parametrach a ekipa tak spieprzy wykonanie że straty będą dużo wyższe.

CooleR też dobrze Ci doradza

Opublikowano

rury pod grzejniki już wyprowadzone, aktualnie trwają prace nad rurami ogrzewania podłogowego. A co do wełny na poddaszu to już dodałem jej trochę sam od siebie bo w projekcie miałem 20cm co wpłynęło na wysokość pomieszczeń na poddaszu i przy czym miałem nie lada dylemat. Kąt nachylenia dachu 30st a wysokość siany kolankowej ok114cm co daje niskie skosy. A jeśli chodzi o kominek to marzenie mojej żony na wypadek chłodnych wieczorów których mam zamiar uniknąć i których będzie jak najmniej, a ustawiony w rogu bo tam akurat jest komin( nie można mieć wszystkiego) Pierwszy dom buduje się podobno nie dla siebie.

Opublikowano

Trzeba w skosy zamiast wełny dać piankę i po problemie.

 

Kocioł 12 kW da radę jeśli izolacja jest bez jakichś większych błędów, osobiście polecam Skam-P Plus 12 kW i RBR Ekouniwersal 12 kW.

Opublikowano

Rób wszystko żeby ten dom był właśnie dla Ciebie.

Jeśli jest jeszcze możliwość do daj wszędzie o.p. oraz niech instalator przekaże na papier "wstępną" instalację w kotłowni!!! Tam może być ciekawie. Śmiem twierdzić że właśnie teraz jest Twoje być/zadowolenie albo nie być/*** na przyszłość :D

Opublikowano

obliczyłem sobie obciążenie cieplne budynku za pomocą Audytora OZC 3D 5.0. Wynik bardzo zbliżony do tego który wyszedł przy obliczeniach ze strony regulusa.

Z tego wynika że kocioł 12kW będzie najrozsądniejszą opcją.
Zastanawiam się jeszcze w jakim stopniu będzie się różnił wynik obciążenia cieplnego budynku profesjonalnego audytora od tego, w którym sam liczyłem.

Oto wyniki obliczeń:

post-67186-0-81402300-1454841301_thumb.jpg

post-67186-0-07139000-1454841305_thumb.jpg

post-67186-0-76653200-1454841307_thumb.jpg

post-67186-0-08878600-1454841309_thumb.jpg

Opublikowano

Mam podobny dom do twojego nawet bardzo podobny wszędzie ogrzewanie podłogowe tylko nad garażem i w garażu są grzejniki. Teraz pale samą podłogówka zobacz jaka mam temp w domu. Dom jest w stanie budowy zbiornik cwu 300l piec sigma 16kw.

Opublikowano

KOcioł 12 kW ma zwykle moc maksymalną min. 15 kW więc spokojnie da radę.

Opublikowano

Wow.

Opublikowano

A w rzeczywistości ledwo wyciąga 16kw spalajac tyle co 26. :-PPP

Opublikowano

Ja nie ale kolega verb wiecej na ten temat wie.

Opublikowano

A tak wogole grzanie grzejnikami a podłogówką to zupełnie inna bajka

Opublikowano

To OEPlusM 26kW.

Ma moc maksymalną minimum 26kW i moc maksymalną maksimum 26kW.

Moc nominalną też ma 26kW.

 

Zaczyna to przypominać podawanie zawartości cukru w cukrze :lol:

 

Potem jak Papasmurfek napisał i tak wychodzi, że ma mniej a tyle co na papierze to chyba tylko metodą pomiaru a'la VW  ;) 

Opublikowano

Schodzicie z tematu!

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.