Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dodatkowy Kaloryfer Na Poddaszu


Marioosz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam zamiar ocieplić poddasze i część jego zrobić użytkowym (kolor fioletowy) montując tam m. in. dodatkowy kaloryfer. Na załączniku - (rysunek domu) - zaznaczyłem miejsce zbiornika wyrównawczego oraz zakończenia rurek odpowietrzających układ. Jest tam zaznaczony też najwyżej położony obecnie kaloryfer w domu oraz kaloryfer, który chcę zamontować do ogrzewania poddasza. Czy przy tym położeniu zbiornika wyrównawczego oraz zakończenia rurek odpowietrzających układ mogę w tym miejscu zamontować nowy kaloryfer żeby poprawnie grzał czy muszę coś przerabiać?

post-6535-0-59906600-1453041830_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piersze jak jest zamontowana pompa od CO

drugie jak jest wpieta rura wznośna do kotła czy bezposrenio czy poprostu od odtaniego grzejnika

trzecie zbionik napeno trzeba podniesc a o ile to zalzy od  pytan  powyzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piersze jak jest zamontowana pompa od CO

drugie jak jest wpieta rura wznośna do kotła czy bezposrenio czy poprostu od odtaniego grzejnika

trzecie zbionik napeno trzeba podniesc a o ile to zalzy od  pytan  powyzej

Po pierwsze pompa do CO zamontowana jest zaraz za piecem,

po drugie mam na poddaszu chyba trzy takie rurki (załącznik, nie wiem skąd dokładnie idą bo dom ma już trochę lat a nie mam dokładnego schematu instalacji grzewczej)

po trzecie to jak na poddaszu wstawię jeden kaloryfer lub dwa to o ile trzeba podnieść zbiornik 

post-6535-0-40631700-1453138138_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli jest pompa jest na zasilaniu czyli na gorze kotła to min 2-3m m nad grzejnik ,jeśli pompa na powrocie która pcha w kocioł wodę to wystarczy ze będzie nad grzejnikiem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat odwrotnie, ale automatyk coś pali lub pije, więc trzeba mu wybaczyć :)

zastanów sie co piszesz

jesli jest pompa na zasilaniu to musisz mieć zbiornik wyzej od podnoszenia pompy czyli min 2-3m jesli masz na powrocie to jest na ssaniu czyli nie ma rysyka że woda ci sie przeleje na właczonej pompie przez zbiornik zkłądamy że zbiornik jest jak 99% przypadków  na zasilaniu od od ostatniego grzejnika

i kolego mi fizyki nie tłumacz bo to elementaz

wady pompy na ssaniu jest taki że nie mogą być na gzrejnikach automatyczne odpowietrzniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź co na ten temat mówi norma

W przypadku montażu pompy na zasilaniu przewyższenie naczynia nad odbiornikiem musi być min 0,3m

W przypadku montażu pompy na powrocie musi być min 0,7 x wys podnoszenia pompy.

Mówimy oczywiście o instalacji z wydzieloną rurą wzbiorczą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradza ekspert z firmy VAILLANT

Naczynie wzbiorcze powinno być umieszczone co najmniej 0,3 m nad najwyższym punktem przepływu wody w instalacji. Jeśli pompa w instalacji jest umieszczona na powrocie kotła, wówczas odległość ta musi być zwiększona do wartości 0,7 x Hp (Hp oznacza wysokość podnoszenia pompy wyrażoną w m słupa wody). Górna część kotła powinna zostać połączona rurą wznośną z dnem naczynia, a rurą bezpieczeństwa z górną, powietrzną częścią zbiornika. W przypadku
podłączenia naczynia do jednego kotła, dopuszcza się prowadzenie jednego przewodu, który będzie spełniał rolę zarówno rury bezpieczeństwa jak i wznośnej. Następnie podłącza się ją do dolnej i górnej części naczynia. Ponadto naczynie powinno być wyposażone w rurę sygnalizacyjną, przyłączoną na wysokości najniższego poziomu wody w naczyniu czyli 50 mm powyżej dna zbiornika. Rurę tą sprowadzamy do zlewu w kotłowni. Kończy się ona hydrometrem wskazującym stan napełnienia naczynia oraz zaworem odcinającym. Do prawidłowego funkcjonowania instalacji potrzebny jest jeszcze przewód przelewowy, podłączony na wysokości najwyższego poziomu wody w naczyniu i również sprowadzony nad zlew w kotłowni. Do rury przelewowej lub najwyższego punktu naczynia podłączamy ponadto przewód odpowietrzająco-napowietrzający. Bardziej szczegółowe informacje i schematy można odnaleźć w normie PN-91 B-02413 "Zabezpieczenia instalacji ogrzewań
wodnych systemu otwartego" lub podręcznikach z dziedziny ogrzewnictwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4.1 Dobór naczynia systemu otwartego

 

 Dla systemu otwartego dobór naczynia wzbiorczego reguluje norma PN-B-02413:1991. W skład systemu wchodzą:

- naczynie wzbiorcze otwarte (bezciśnieniowy zbiornik przejmujący zmiany objętości wody)
- rury zabezpieczające (RW - rura wzbiorcza, RB - rura bezpieczeństwa)
- RP- rura przelewowa i RS - rura sygnalizacyjna
- RO - rura odpowietrzająca

Pojemność użytkowa naczynia wzbiorczego- przestrzeń pomiędzy poziomą płaszczyzną przechodząca przez najniższy punkt wlotu do rury przelewowej i pozioma płaszczyzną przechodzącą przez najniższy punkt wlotu do rury sygnalizacyjnej, a w przypadku jej braku do rury wzbiorczej.

 

Pojemność użytkową naczynia oblicza sie ze wzoru:

 

                                                     Vu = 1,1 · V · ρ1 ·Δν

gdzie:

V – pojemność instalacji ogrzewania (żródła, przewodów, grzejników)

ρ1 -  gęstość wody instalacyjnej w temperaturze początkowej (napełniania)

 Δν - zmiana objętości właściwej czynnika grzewczego przy podgrzaniu od temp. początkowej do średniej temperatury obliczeniowej tm=(tz+ tp)/2

 

Rys. Sposób montażu naczynia wzbiorczego przy rozdziale a) górnym, b) dolnym

                                   projco121.gif

projco122.gif

 

 

Naczynie wzbiorcze należy umieszczać na odpowiedniej wysokości, która wynosi :

-          H> 0,3 m w instalacjach pompowych z pompami na zasilaniu

-          H> 0,7 Hp w instalacjach z pompami na powrocie o wysokości podnoszenia Hp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.