Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stalmark Za Duże Spalanie


zdzisławdyrman

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Zakupiłem piec Stalmark Boss Vegas 23 kw kilka dni temu
Dom z 1938r obnizone juz polowa sufitow ,z zewnątrz ocieplony
Spalanie 80kg na dobę co mnie przeraża
Przeglądnąłem milion postów tu i nie tylko tu i mam wrazenie ze coraz mniej wiem :)
Czy ktoś a propo tego pieca jest w stanie  podpowiedziec jakies ustawienia coby spalał chociaz ze 3okg ;)

nei mieszkam tam wiec grzeje dom tylko bojlera nie

zadane co 50
przerwa podajnika od 1,30 do 2,30 min zmieniam i kombinuje
nadmuch od 40 do 50% tez probuje zmieniac
nie bardzo moge zajarzyc o co chodzi z tymi :  1.przerwa podtrzymania? mam roznie od 60 do 100 próbuje zmieniac ,  2. wentylator w podtrzymaniu 30 do 50 sek, przerwa 6-20min
komin w polowie otwarty tak mi majster od polaczen pieca ustawil

sadzy mam chyba ze 3 kg na dobe, rura kominowa mozna na niej gotowac taką ma temperaturę
ok 22 dzis załączyłem ustawienia niejakiej Pani Syja77 z tego forum zobacze rano gdyz w podajniku dałem tylko 25-30kg i jak bede w domu ciekawe czy juz bedzie wygaszone czy nie , w koncu na 12h bierze ok 40kg a wg tych ustawien ma starczyc  :)

oto post

Napisano 22 listopad 2013 - 10:50

Witam :) Po długich probach i problemach doszlismy do prawie perfekcji, jesli chodzi o spalanie w Stalmarku Duo Boss 24 kW. Popioł mamy prawie idealny, a spalanie okolo 20 kg na dobę (podajnik wystarcza na 6 dni przy pozostawianiu wymaganej 1/3, o ktorej napisane jest w instrukcji). Jedynym felerem jest to, ze musimy go co trzeci dzien czyscic z sadzy bo produkuje ogromne ilosci... A popielnik oprozniamy co kilka dni. Nasze ustawienia na nieocieplony dom, dwie kondygnacje ok 200 m2, okna nowe:

Temp zadana: 52 stopnie ( przy mrozach podniesiemy)

Przerwa podawania: 3 min 15 sek

Histeryza: 2 stopnie

Przerwa podtrzymania: 19 minut

Wentylator w podtrzymaniu: czas pracy 35 sek, czas przerwy: 6 minut

I w dmuchawie na stale podnieslismy klapke ktora zatykala wlot do pieca (reguluje sie ja takimi nakretkami, ktore tam wisza na srubce).

Przez to podawanie co 19 minut piec bardzo dlugo utrzymuje sie w trybie podtrzymania i popiol jest prawie idealny (jak z papierosa, z nielicznymi niedopalkami wegla). Moze komus pomozemy tym, ze dzielimy sie naszymi ustawieniami.

 

Pozdrawiam


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

napisz jakim opalem palisz, jaka temp potrzebna Ci na dom aby bylo komfortowo, czy dogrzewasz jakos powrot (zawor 4D lub/i krotki obieg),itp.

 

Tez mam Stalmarka, 24kw duo boss.

Mam go optymalnie ustawionego dla mialu 23mj z dodatkiem retopalu 25mj w proporcji 50kg mialu/5kg retopalu +Sadzpal 50gram na parametrach:

 

Temp.zad kotla 65-70st

Temp.zad CWU 70st

Temp.powrotu 50-55st

Temp.zadana na grzejniki 50-60st

Temp.zalaczania pomp 60st

Histereza CO 2st

Przerwa podawania 4min dla sily nadmuchu 40% lub 6min dla 25%

4-40% dla rozgrzania pieca do zadanej od uruchomienia,

6-25% na takich ustawieniach piec pracuje po osiagnieciu temp zadanej

Klapka wentylatora otwarta max

Przerwa podtrzymywania 50min

Wentylator w podtrzymaniu

Czas przerwy 10min

Czas pracy 20sek

 

Kociol pracujac spala 30kg/24h temp na zew.-5st

35kg/24h temp na zew.-15st

Temp w domu 20-21st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Groszek z Janiny a temperatura na razie nie wiem nie mieszkam tam a na kaloryferach nie mam jesz termostatów do konca remontu , są ciepłe i to ważne  :)
zmienilem na ustawienia syja 77 i spalilo ok 40 kg i dzisiaj wprowadzilem kolejne zmiany do Jej ustawien ,lekkie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Beromir
a jak z otwarciem czopucha w komin? to najbardziej nie wiem ,kumpel ma duo bossa jak Ty i ma na 100% otwarte.ja znów jak mam na 50 % to na czopuchu mozna gotowac i wręcz ściana kominowa jest gorąca ,więc daje tak na 80% moze nawet 90 zamkniete,wtedy ok  ale znow lepiej nie otwierac pieca bez dmuchawy bo zadyma w piwnicy :)
Dzisiaj po dobie na podawaniu co 5 min popiół extra węgla wręcz nei ubyło ale znów na piecu pare ładnych stopni mneij od zadanej(za rzadko dostawał chyba paliwo) ,czyli przerwa podawania skrócona dziś do 4min
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czopuch mam przymkniety na 1/2,reguluj w zaleznosci jaki masz ciag, ale raczej otwarty lub 1/2, nie zamykaj bardziej. Temp spalin w przedziale 100-180st.

 

Jesli chodzi o ustawienia kotla,

postaraj się utrzymywac prace 65/50 ewentualnie przy wiekszym mrozie 70/55.

Wtedy nie bedzie mial takiego problemu dojsc do zadanej a i w podtrzymaniu nie bedzie dlugo trzymal i kopcil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do regulacji ciagu kominowego sluzy RCK ( regulator ciagu kominowego) jezeli dbasz o zdrowie swoje i swojej rodziny to nie polecam przytykania ujscia spalin ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje, jest cos takiego, ale ja tego nie posiadam.

Czy czopuch otwarty czy przymkniety, spaliny maja swobode wydostania sie.

Sadza na wymienniku sie nie osiada, komin czysty, z drzwiczek po otwarciu nie dymi w czasie pracy...

Kazdy ma swoje zdanie, poki nie dostrzegam problemu u siebie, a temperatury spalin sa w granicach optymalnych, nie widze potrzeby jakis innych zastosowan typu regulator,itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witaj,

napisz jakim opalem palisz, jaka temp potrzebna Ci na dom aby bylo komfortowo, czy dogrzewasz jakos powrot (zawor 4D lub/i krotki obieg),itp.

 

Tez mam Stalmarka, 24kw duo boss.

Mam go optymalnie ustawionego dla mialu 23mj z dodatkiem retopalu 25mj w proporcji 50kg mialu/5kg retopalu +Sadzpal 50gram na parametrach:

 

Temp.zad kotla 65-70st

Temp.zad CWU 70st

Temp.powrotu 50-55st

Temp.zadana na grzejniki 50-60st

Temp.zalaczania pomp 60st

Histereza CO 2st

Przerwa podawania 4min dla sily nadmuchu 40% lub 6min dla 25%

4-40% dla rozgrzania pieca do zadanej od uruchomienia,

6-25% na takich ustawieniach piec pracuje po osiagnieciu temp zadanej

Klapka wentylatora otwarta max

Przerwa podtrzymywania 50min

Wentylator w podtrzymaniu

Czas przerwy 10min

Czas pracy 20sek

 

Kociol pracujac spala 30kg/24h temp na zew.-5st

35kg/24h temp na zew.-15st

Temp w domu 20-21st.

 

o co chodzi z "temperatura powrotu"? gdzie to ustawiasz (nie mogę takiej opcji znaleźć).

 

przerwa podawania 4? 6 minut?  i piec nie gaśnie? jak to możliwe?

 

nie za często wentylator w podtrzymaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem już troszeczkę mądrzejszy po użytkowaniu 3tygodnie  :)
a więc w piecu konkretnie boss vegas jest bardzo krókie palenisko i wymaga sztuki ustawienie zeby sie paliło na środku
przy podawaniu węgla 2min wzwyż zawsze w tym piecu bedzie sie palić zbyt z tyłu
temperatura spada w nim (u mnie) o histereze ustawioną , u mnie 2stopnie po ok 13,14min
dlatego ja mam przerwę podtrzymania 9min z haczykiem a czas pracy went w podtrzymaniu 70sek co  5 min
dzięki podania partii węgla w podtrzymaniu i załączeniu wentylatora w podtrz. w takich ustawieniach po obniżeniu o 2 stopnie dogrzewa z powrotem do zadanej w trybie praca conajmniej 2! razy krócej niż bez podania węgla w podtrzymaniu , a dawki paliwa bierze ok 3razy na 17-18min
jak przerwe podtrz damy na 20 wzwyż ,nie dostanie paliwa i w trybie praca weżmie i tak i tak 3 razy węgiel jak nie 4 czasem  więc na jedno wychodzi wręcz
w piecu tym niestety nie ma opcji ustawienia dawki paliwa ,sam sobie wrzuca jakąś garstkę automatycznie, to minus
zdecydowana większość ustawien fabrycznych u mnie wołą o pomstę do nieba  ;)
większosc z pomocą pana z firmy tech (tel) juz ogarniete
reasumując raczej bym sie zastanowił drugi raz nad tym piecem(za mały podajnik, za małe palenisko) ale piec  zgrabny z wyglądu :D , byc moze duo boss jest lepszy,ale to jadę wnet do kumpla ogladac bo akrat taki ma, więc sobie porównam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze ja :)   czy kots moze podpowiedzieć nowicjuszowi piecowemu   jak się pali w ciepłe dni? proszę
byly mrozy po -12 a tu po 3 dniach jest plus 12  wiec przykręcam wtedy temp.  na piecu ? czy na zaworze? jak to jest ogólnie z tym niech będzie plus 25 i mam palic caly czas podobno(lepiej dla pieca)ale co wtedy zakręcone ,co jest oczywiste , kalpryfery na maxa?
trochę to palenie w ciepłe dni jest masakryczną zagadką :)
pozdrawiam i dzięki za info

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o co chodzi z "temperatura powrotu"? gdzie to ustawiasz (nie mogę takiej opcji znaleźć).

 

przerwa podawania 4? 6 minut? i piec nie gaśnie? jak to możliwe?

 

nie za często wentylator w podtrzymaniu?

Temp powrotu nie ustawiasz na sterowniku, podlaczylem dodatkowy czujnik i teraz widze ile ma powrot.

4-6 min mozesz spokojnie osiagnac ale musisz odpowiednio dobrac sile nadmuchu, u mnie 25, klapka otwarta, oczywiscie to tez dzieki mieszaniu opalu.

Jesli chodzi o to podtrzymanie to nie zwracalem zbytnio uwagi, ale czasami potrafi zasypac mi palenisko wiec w razie czego jest ten przedmuch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze ja :) czy kots moze podpowiedzieć nowicjuszowi piecowemu jak się pali w ciepłe dni? proszę

byly mrozy po -12 a tu po 3 dniach jest plus 12 wiec przykręcam wtedy temp. na piecu ? czy na zaworze? jak to jest ogólnie z tym niech będzie plus 25 i mam palic caly czas podobno(lepiej dla pieca)ale co wtedy zakręcone ,co jest oczywiste , kalpryfery na maxa?

trochę to palenie w ciepłe dni jest masakryczną zagadką :)

pozdrawiam i dzięki za info

No i tutaj jest ta przewaga duo bossa bo ma on ten ruszt wodny i nie trzeba niczego zakladac czy zdejmowac. Jak jest cieplo to najlepiej sobie przepalic drewnem (tak jak w kominku).

Jesli preferujesz ciagla prace podajnika, to skrec zawor mocniej tak by dogrzewac bardziej sam obieg kotla, wtedy bedzie dlugo w podtrzymaniu, tylko trzeba dopasowac parametry by nie wygaslo palenisko. Raczej odradzam zmniejszanie temp na kotle, u mnie wtedy wystepuje brudzenie i osiada wiecej sadzy, sam kociol trzeba trzymac w wysokich temp 60-70st.to samo dotyczy powrotu, od 50st w gore.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dostałem czujnik temp. powrotu w standardzie, do pieca, więc zawór 4d bada sobie jej wysokość i odpowiednio reguluję w ramach ochrony powrotu.

 

Potwierdzam, ten piec, gdy pracuje na niskich temp. (poniżej 55-60) to kopci nieziemsko... dachu nie da się już doczyścić po roku "zimnego palenia" :-/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam
Nurtuje mnie jeszcze jedna kwestia a mianowicie czy lepiej jest w cieplejsze dni przykręcać termostaty czy może lepiej by było mieć wszystkie na 5 czyli na maxa odkręcone na zawsze natomiast wtedy zmieniać temp zadaną zaworu mieszającego(taka funkcja jest w sterowniku)z np 40 na 30 ?
wtedy będą kaloryfery całe grzały ale delikatnie
przy zadanej zaworu 40st są gorące ale tylko u samej góry(po skręceniu) z 5 na np 3
Na chłopski rozum opcja ze zmianami zaworu na np 30st będzie gorsza dla kotła bo taki też a prawdopodobnie niższy o 2,3,4 st będzie powrót
Masakra w ostatnich tygdoniach z tą pogodą i tymi ustawieniami , w 1 dzien minus 3 snieg a na 2gi wiosna i plus 12 :)
i jeszcze do tego ja początkujący palacz węglowy :) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież nie zmieniasz TZ na kotle a za mieszaczem, więc (w przypadku zaworu 4D) więcej ciepłej wody będzie wracało do kotła.

U siebie mam pogodowy sterownik mieszacza 4D. Sprawdza się doskonale. Wcześniej miałem zamiar dać automatyczne głowice, ale po testach jednej odpuściłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Temperatura zadana zaworu Opcja ta służy do ustawiania zadanej temperatury zaworu. Użytkownik może zmieniać zakres temperatury na zaworze od 10OC do 50OC. Zadaną zaworu można również zmienić wprost z głównego ekranu sterownika pokręcając gałką impulsatora.

i tu jest błąd w opisie gdyz na srterowniku jest zakres od 10 do 100 a nie 50 ale to juz mniejsza o to

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.